Garanti Bankası 2012/9 Bilanço Analizi / Finansinvest – (03.11.2012)

3Ç12 net kârı tahminimizin üzerinde, fark bono itfalarından kaynaklandı

Garanti 3Ç12’de solo bazda 733 milyon TL net kâr açıkladı (tahminimiz: 656 milyon TL, piyasa beklentisi: 653 milyon TL). Net faiz gelirini, komisyon gelirini ve faaliyet giderini iyi tahmin etsek de alım satım kârının ve karşılık giderlerinin tahminimizin üzerinde olduğunu görüyoruz.

Üçüncü çeyrek net faiz marjı %3,0 olurken, TÜFE’ye endeksli menkul kıymetler sadece %0,8 getiri kaydetti Net faiz marjında çeyreksel bazdaki bazdaki düşüş sürpriz olmadı. Detaylara bakınca, TL vadeli mevduat maliyetinin düştüğünü, kredi getirileri üzerinde baskı olduğunu ve en önemlisi de TÜFE’ye endeksli menkul kıymetlerin getirilerinin düşük kaldığını görüyoruz. Genel olarak bankanın net faiz marjı bu çeyrekte %3,01 oldu.

Aktif kalitesinde bozulma var

Banka bu çeyrekte sorunlu krediler için 184 milyon TL spesifik karşılık ve mevcut krediler için de 65 milyon TL genel karşılık ayırdı. Bunun yanında bankanın 82 milyon TL’lik serbest karşılık ayırdığını da görüyoruz. Genel olarak bankanın sorunlu krediler oranı yılın ilk dokuz ayında %2,0’ye, sermaye benzeri kredilerdeki oran da %2,8’e yükseldi. Brüt risk maliyeti yılın ilk dokuz ayında 97 baz puana ulaştı.

Sermaye yeterlilik oranı %17,8: Büyük ölçekli bankaların en yükseği Garanti Bankası’nın sermaye yeterlilik oranı Basel II ile belirlenen %12 sınırının üzerinde. Diğer detaylara baktığımızda da sermayenin yakın vadede Garanti için önemli bir konu olmayacağını görüyoruz.

2013 öngörüsü: GARAN iyimser gözüküyor

Genel olarak, Garanti Bankası net faiz marjının önümüzdeki yıl yıllık bazda artmasını öngörüyor (tahminimiz daralma yönünde). Bankanın aktif kalitesine ilişkin temkinliyiz. Banka GSYH büyümesinin %4.5 veya biraz daha üzerinde olmasını bekliyor. Bu öngörüye paralel olarak bankanın pazar büyüme tahminlerini makul buluyoruz.

Özsermaye maliyetinin daha düşük olmasını bekliyoruz: Hedef fiyatımız 8,96 ve Endekse Yakın Getiri beklentimizi koruyoruz

2012 kâr tahminimizi 3,016 milyon TL’ye yükseltiyoruz; bankanın dördüncü çeyrek kârına ilişkin tahminimizde önemli bir değişiklik yapmıyoruz (703 milyon TL). 2013 yılına ilişkin kâr tahminimizi %2 düşürüyoruz. Bankanın özsermaye maliyetinin %12,80 olmasını bekliyoruz.

Finansinvest Araştırma

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir