G-20 ve ‘Anarşizm”

Cumhurbaşkanımızın kritik önemde temaslar gerçekleştireceği Osaka’daki G-20 Zirvesi’nde, önde gelen pek çok ülkenin gündeme getireceği konu ekonomi-politik arenada tırmanan ‘anarşizm’. 1940’lı yılların sonlarından bu yana, mevcut küresel ekonomi-politik sistemi kurgulayan, adeta inşa eden ABD, bilhassa Trump Yönetimi döneminde, kuruluşuna önderlik ettiği küresel sistemi temellerinden sallayacak bir ‘anarşik’ yaklaşımla, ağır bir fırtınaya sebep olmuş durumda. Dünya Ticaret Örgütü’nün elini kolunu bağlayan tavrın da ötesinde, Çin ve AB ile yürüttüğü ‘ticaret savaşları’ hem dünya ekonomisine, hem de kendi ülkesine ciddi zarar verecek bir düzeye doğru ilerliyor.

Diğer taraftan, Kuzey ve Orta Afrika, Körfez, Orta Doğu bazlı, Doğu Akdeniz’in tam ortada yer aldığı bir ‘anarşizm’i de her yönüyle yaşamaktayız. Türkiye’nin hem hukuki, hem tarihi, hem de coğrafi nedenlerle, ‘tartışmasız’ hak sahibi olduğu enerji kaynaklarına yönelik olarak; bölge ülkeleri arasında tırmanan ‘enerji savaşları’na dayalı ‘anarşizm’den, ABD, Rusya, Çin, İngiltere, herkes nasiplenmeye çalışıyor.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin