G-20 öncesi ‘liberalizm’e çağrı

Japonya’nın dönem başkanlığını yaptığı bu yılki G-20 Zirvesi’nin ana teması ‘uluslararası liberal düzenin korunması’. Almanya, Çin ve Japonya gibi dünya ekonomisinde ağırlığı olan ülkeler, Başkan Trump göreve geldiğinden bu yana giderek dozajı arttırılmış olan ‘korumacılık’ tedbirlerinden tedirginler. Fransa ise, kafası karışık bir ekonomi olarak, bu konuda kaçak dövüşüyor. Zaten, ekonomisindeki sıkıntılardan ve hükümet politikalarından, aylardır ‘Sarı Yelekliler’ sokaklarda. ABD’nin, Avrupa Birliği ve Çin lehine verdiği dış ticaret açığını kapatmak adına adım adım sertleştirdiği ‘ticaret savaşları’, ABD’ye büyük ölçekte ihracat yapan firmaları ABD’de fabrika kurmaya zorlamak veya ABD’li şirketlere bu tür şirketlerle işbirliğini yasaklamak boyutuna ulaşmış durumda.

Google, ARM, Intel, Qualcomm, Microsoft, Panasonic ve birkaç farklı isim Huawei ile olan işleri askıya aldılar. Japonya’da ardı ardına gerçekleşecek ve 28-29 Haziran’da da Liderler Zirvesi ile tamamlanacak G-20 toplantıları öncesi bir değerlendirme notu yayınlayan Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Lagarde, ‘ticaret savaşları’ eğer ABD ve Çin arasındaki ticaretin tamamı üzerinde ek vergilendirme konulması boyutuna ulaşırsa, ortaya çıkacak GSYH kaybının 455 milyar dolara ulaşabileceğine işaret ediyor. Bu rakam, G-20 üyesi Güney Afrika’nın GSYH’ndan daha büyük bir kayıp.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin