Futbol takımları borsa değerleri

Futbol takımları borsa değerleri artar mı ? Bu soruya kıyaslamalı gitmek gerekiyor. Son 1 yılda Borsa Endeksi (BIST100), Spor Endeksi’nin 12 puan gerisinde  performans göstermiştir. Yani aşırı alım, spor endeksine dahil olan hisselerde hissedilebilir.

Son 52 hafta performansı / Piyasa değeri ($)

TSPOR – % 109 / 75 Milyon $

GSRAY – %93 / 188 Milyon $

BJKAS – %40 / 307 Milyon $

FENER – (-%12) 293 Milyon $

Bir başka deyişle: beklentilerin alındığı, gerçeklerin satıldığı borsa içinde Fenerbahçe lehine gelişmeler bekleyebilir miyiz ? Trabzonspor yatırımlarıyla, Galatasaray hareketli kongreleriyle, Beşiktaş liderlik hedefiyle ilerlerken gelişmeler tersine dönebilir mi ?

Derin futbol neler getirir bilemeyiz ama piyasa hareketlerini grafiklerde biriken formasyonlar üzerinden incelemekte fayda vardır.

Adeta “doldur-boşalt” oyununa dönen mekanizmada sırası gelen primlenmektedir. Elbette bunda beklentilerin de payı büyüktür ama aşırı hareketlerin de sınırı olduğunu bilmek gerekiyor.

Öyleki: son 30 günde borsa endeksi % 14 prim yaparken, spor endeksi %7 seviyesinde kalmıştır. Bir yorulma belirtisi olarak görmemiz gerekir.

Son 30 gün performansı:

TSPOR – %0.0/ 75 Milyon $

GSRAY – %1.95 / 188 Milyon $

BJKAS – %20.1 / 307 Milyon $

FENER – (-%4.17) 293 Milyon $

Sezon sonu yaklaşırken beklentiler de değişmektedir. Buna göre tabloda hareketlilik bekleyebiliriz.

Her maçın sonucunun piyasa için bir karşılığı vardır: hisse değerinin değişiminde önemli katkısı olabilmektedir.

Futbol takımları borsa değerleri için sezon sonu yaklaşırken bunu daha çok hissedeceğiz.  Gelişmelerin ne olabileceği yönünde ipucu ararsak, belirtelim: mevcut hisse değerini korumaya yönelik hamleler sıklaşırsa istikrar oluşumuna işarettir.

Primlenmemiş durumda, yeni değer kazanımlarının önünü açabilecektir.

Yani yatay gelişen hareketleri izlemek ve önemsemek gerekir.

Hatırlayalım: 24 ay hareketsiz kalan spor endeksi (2014 – 2015 dönemi) 2016 yılında hızlı yükselişe geçmiş ve sonrasında istikrarlı seyirde yataya dönmüştü.

Gelecekte de benzer oluşumları görmeye devam edeceğiz: 24 aylık hareketli ortalama yükselişini sürdürüyor. Bu yükselişin yavaşlayacağı dönemler yeni atakların başlangıcı olabilir. Benzer şekilde, 24 haftalık  olarak izleyip de istikrara dayalı yorumlara gidebiliriz.

 

Ben kimim ?

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin