Futbol Spor Endeksi veya Tahmin Endeksi

Tahmin Endeksi

Futbol ve Futbol Spor Endeksi arası ilişki nereye gidiyor?

Futbol Spor Endeksi veya Tahmin Endeksi neye işaret ediyor ? Son 30 günde Spor Endeksi %16 kazandırırken, Borsa endeksi negatif seyirde devam ediyor. Bu durumun bir açıklaması olabilir mi? Elbette vardır. Ekonomik açıdan değerlendirirsek, klüplerin futbol yatırımları devam ettikçe beklentiler de artmaktadır.

2004 yılında hesaplanmaya başlanan Spor endeksi en düşük 17.658 değerini gördü, 2011 yılında ise 150.289 değeri ile zirve yaptı. Bir başka deyişle zirve/dip oranı 9 misline yakındır.
Bu türden bir dalgalanmayı futbol şirketlerinin istikrarsız yapılarına da bağlayabiliriz. Bu yıl sezon öncesi yaptıkları transfer ve gelir anlaşmalarına bakarsak bu dalgalanmanın devamı beklenebilir.

Şöyle düşünelim: Fenerbahçe yılların futbol yatırım rekorunu kırarken bunun arkasında gelir kalemini de büyütmüş olamaz mı ? Bu durum da bir gelişme olarak fiyatlara yansımaz mı?
Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray, Trabzonspor yanına yeni bir takım eklenebilir mi? Biliyoruzki şirketleşmiş takımların halka açılması olasılığı devam ediyor.

Son 1 haftadaki gelişmeler de endeksin yükselişini sağlamaya devam ediyor. Haber akışı devam edecek görünüyor ve Endeks de etkilenecektir. Ancak teknik olarak bakarsak; Mayıs 2015 aylık zirvesinin çok altında kalmış olması yükselişi önemli ölçüde desteklemeye devam ediyor.

Daha geniş açıdan baktığımızda: 120 haftalık ortalamanın geçmişteki en düşük seviyelerine yakın seyretmesine rağmen yatırımların sürekli artması da endeks yükselişini destekleyen unsur olmaktadır.

Bir referans olarak 120 haftalık ortalamaya bakalım: bu ortalama son durumda 2008 ortası değerlerindedir. Yani 7 yıl önceki değerindedir ama yatırımlar durmamaktadır.

Bir başka deyişle; öyle bir eşik değer vardırki Endeksi harekete geçirir. Tetikleyen bu seviye yatırım haberleriyle ilişkili olabilir mi?

Endeksin zirvelerine göre uzakta olduğunu düşünürsek ve yükseliş eğilimine girdiğini de farkındaysak  belirtebiliriz ki: bu yıl futbola çok ciddi para girişi olacaktır. Bu para girişi beklentileri yönlendirecektir : yönlendirmeler sonucu oluşacak etkiyle de para girişi devam edebilecektir.

Bu tür  bir çevrimde ciddi kayıplar da görülebilir. Bunun nerede düzeltme getireceğini de zamanla göreceğiz.

Yine de, mevcut eğilimin farklı haberleri de beraberinde getireceğini düşünmemiz gerekir.

Gelecek yazılarda devam edeceğiz. Futbol Spor Endeksi’ne dahil olan takımları tek tek analiz edeceğiz.

Futbol erken uyarı yazıları:

Futbol Analitiği

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir