Frankda kısa vadeli canlılık

Cem Şengezer – 08.03.2013

Bu yıl, TL karşısında en az kaybettiren kurlardan oldu. Yine de baskı azalmış değildir. Aralık ayında belirttiğimiz bandı önemli ölçüde korudu: 1.90 destek görüntüsü bir süre bozulduysa da tekrar band içi harekete dönüştü. Bu tür hareketler tekrarlar mı ? Tekrarın ötesine geçerek bir kalıp oluşmaya başlar mı ? Oluşacak kalıplarda dalgalanma azalırsa prim yapma isteği artacaktır. Dalgalanmaların sebepleriyle ilgilenmiyoruz. Azalacak dalgalanmalar istikrarın artmasını sağlayacaktır. Primli piyasada oluşacak dalgalanmalar istikrarsızlık sebebi olacak ve düşüşlerin önünü açacaktır. Tersi de doğrudur. Sürekli kaybettiren piyasada kayıpların boyutunun küçülmesi istikrarın artması demek olacaktırki o durumda prim oluşacaktır. Frank için beklentiler dengeli gelişirse kayıp ve kazanç da eşit veya yakın miktarda görülecektir. Bu anlamda uzun vade için cazip kalmaya devam edebilir.

Uzun vade: Fırtına öncesi sessizlik

Yıllık bazda gelişmeler Frank için ne ifade ediyor ? Bir baskıdan söz edebilir miyiz ? Bunun için 6 yıllık ortalamaya bakışımızı kriter alabiliriz. Ortalama 1.70 seviyesinde ve bu seviye üzerinde yeni bir alım dalgası başlayabilir. Son 4-5 yılda bu ortalama üzerinde hareket ettiğini görüyoruz. Ortalama yükseliyor ve fiyat hareketlerine destek veriyor. Temel olarak, bu ortalama yataya yaklaştıkça yükseliş beklenebilir. Bu yıl içinde 1.85 seviyesine yaklaşmasıyla bunu gördük. Tepki noktaları belirginleşiyor.Yine yıl içinde tepki direnç noktası da bu ortalamayı aşırı şişiren değer olacaktır.

Aylık bazda da benzer hassas noktalar vardır: 120 aylık ortalamayı Mayıs 2010da yataya yakın görmüştük. Ancak ekim 2010daki yatay hareketi daha etkiliydi. O dönem 1.44 seviyesinden başlayan yükseliş 2.50 seviyesine dek sürmüştü (ağustos 2011). Yine benzer noktadayız, ortalamayı yataya çeviren değerleri kovalıyoruz. Bu anlamda nisan ayıyla birlikte ortalama daha hızlı yataya ilerleyebilir çünkü ortalamayı yüksek tutan ilk değerler hesaplardan çıkmaktadır. Yine de ortalamanın bir önce ay değeri altında kaldığını görmeden güçlü alım beklemek hata olabilir.

Orta vade: kısa süreli hızlı yükselişler görülebilir

Fiyatlar 120 haftalık ortalamaya dayandı. Desteğini hissedeceğiz. Fiyatların uzun süreli olarak altında kalması beklenebilir. Benzer şekilde, 2 yıllık dönemi temsilen yine 120 haftalık ortalamaya bakalım, bununla birlikte teknik göstergelerden birini inceleyelim: RSI (Göreceli güç endeksi). Benzer şekilde stokastik göstergesi de incelenebilir. Bu göstergenin 120 haftalık ortalamasının 55 üzerinde kalması durumunda, kur seviyesinin 120 haftalık ortalaması yükselmeye devam edebilir. Son durumda göstergenin 120 haftalık ortalaması önceki analize göre hafif yükselmiştir, 55 -56 arasında hareket devam edebilir.

kısa vade direnç: 1.93 – 1.95 destek:1.83 – 1.85 (2013 zirve beklentisi: 2.00 – 2.10)

Cem Şengezer’in tüm yazıları için: Bilge Ekonomist

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir