FÖŞ ekonominin en basit kuralını ifşa ediyor

Türkiye bu sene büyüme kaydedecek mi? Tevatür muhtelif. IMF %5 daralma derken, ekonomistler arasında çok geniş yelpazeye yayılan tahminler var, ama büyüme bekleyeni görmedim. Sevgili Hükümetim ise bu öngörüleri elinin tersiyle bir kenara iterek: “Babalar gibi büyürüz” diyor.

Doğal olarak Ekonominin Ulu Çınarı FÖŞ’ün böylesine önemli bir tartışmada sessiz kalması beklenemez. Cevabı ararken, FÖŞ yarım asırlık tecrübesini gözden geçirip, geçmişte bir nostalji turu atıyor. Özal’ın efsanevi TCMB Başkanı Rüştü Saraçoğlu aklına geliyor. Tüm umumi dinamik ekonomik denge kuralını tek cümlede anlatmıştı: “Türkiye yabancı sermaye olmadan büyüyemez”.

O gün geçerli olan kural, bugün artık geçerli olmanın ötesinde aşılması imkansız bir engebe olarak ekonomik büyüme ve refahın önüne çıkıyor. FÖŞ, düz çizgide düşünemeyen bir evrensel deha. Aklına bu kez de eski arkadaşı Rahmetli John Maynard (Keynes) geliyor. O da Londra’da bir pubda genç delikanlıları keserken ”Oğlum demişti”, “Sıcak para biranın üstünde köpük gibidir”. “Bardağın üstünde soğuk bir köpük tabakası, biraya lezzet kapar. Ama bardağın yarısı köpük olursa, hava içersin, gaz yapar”.

Evet, işte Türkiye ekonomisinin geleceği bu bir kaç naçiz anektoda sığdırılabilir. Tasarruf etmeyen hanehalkı, alabildiğine açılan bütçe harcamaları ve Covid’den önce dahi kredi borçlarını ödemekte zorlanan bir özel sektörümüz var. Ekonomide hiç bir sektörün tasarruf yapmadığı, yapılanın da yandaşlara-kankalara pash-cash çekilerek har vurulup, harman savrulduğu bu garip ülkenin şiddetle yabancı sermayeye ihtiyacı var. Sıcak, soğuk, ılık veya plazma halinde farketmez, Rahmetli Mevlana’nın dediği gibi “Gel, n’olursan ol, gel”.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN