Fortis Bank’ın piyasa yapıcılığı yetkilerini TEB devam ettirecek

Hazine, TEB’ devredilen Fortis Bank’ın Piyasa Yapıcılığı Sistemine ilişkin yetkilerinin, 2010-2011 döneminde TEB tarafından devam ettirilmesini uygun buldu.

ANKARA (A.A) – 15.02.2011 – Hazine Müsteşarlığı, Türk Ekonomi Bankasına (TEB) devredilen Fortis Bank’ın Piyasa Yapıcılığı Sistemine ilişkin yetkilerinin, 2010-2011 döneminde TEB tarafından devam ettirilmesini uygun buldu.

Hazine Müsteşarlığından yapılan açıklamada, 2010-2011 dönemi Piyasa Yapıcılığı sisteminin uygulama usul ve esaslarını belirleyen Piyasa Yapıcılığı Sözleşmesi’nin 12’nci maddesinde, ”Piyasa Yapıcı bir bankanın, sözleşme dönemi içinde bir başka bankaya devredilmesi, satılması ya da bir başka banka ile birleşmesi veya başka bir banka ile yapılan herhangi bir hukuki işlem neticesinde, başka bir tüzel kişiliğe dönüşmesine neden olan bir işleme taraf olması durumunda, Piyasa Yapıcılığı unvanının geçerliliği Müsteşarlık tarafından belirlenir” hükmü bulunduğu hatırlatıldı.

Açıklamada, bu kapsamda, Piyasa Yapıcı olarak faaliyet gösteren Fortisbank AŞ’nin, Piyasa Yapıcılığı Sistemine ilişkin yetki ve görevlerinin TEB AŞ tarafından, 2010-2011 Piyasa Yapıcılığı döneminde devam ettirilmesinin uygun bulunduğu kaydedildi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Fortis Bank AŞ ve Türk Ekonomi Bankası AŞ’nin 25 Ocak 2011 tarihinde yapılan genel kurullarında Fortis Bank’ın TEB’e devrine dair alınan kararları tescil etmişti.

Kaynak: http://bloomberght.com/turkiye-ekonomisi/haber/862963-fortis-bankin-piyasa-yapiciligi-yetkilerini-teb-devam-ettirecek

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir