Forex Yorumu / Şeker Yatırım – (29.04.2019)

ABD Ekonomisi Beklenti Üzerinde Büyüdü

5.98’e kadar yükseliş kaydeden Dolar/TL kuru 5.93 seviyesinin aşağısında geçtiğimiz haftayı tamamladı. Son iki haftadır karşılaştığı satış dalgasıyla Cuma günü 1.1111 desteğini test eden EURUSD paritesi 1.1147 noktasından haftalık kapanışını gerçekleştirdi. 1288 üzerine yükselen ons altın ise 1286 sınırından haftayı sonlandırdı. Veri akışı açısından sakin geçen haftanın son işlem gününde TCMB, Mart ayındaki uluslararası rezervler ve döviz likiditesi tablosunu açıkladı. Tabloya göre martta bir önceki aya göre TCMB rezervleri bir önceki aya göre % 3,8 azalarak 96,3 milyar dolara geriledi. Döviz rezervi 74,0 milyar USD; altın rezervi ise 20,8 milyar USD oldu. ABD kanadında ekonomik büyüme verisi çeyreklik bazda % 3.2 ile hem beklentilerin hem de bir önceki seviyenin üzerinde açıklandı. Ancak, tüketim giderleri ve fiyat endeksi gibi veriler bir önceki dönemin çok aşağısında kaldı. Dolar küresel bazda değer kaybı yaşarken, dolar endeksi 98.00 seviyesinin üzerinden karşılaştığı satışla kısmi de olsa gerileme kaydetti.

Dolar endeksinin gerilemesinde ABD Başkanı Donald Trump petrol fiyatlarının aşağı çekilmesi için OPEC’ e çağrı yaptığını söylemesi de etkili oldu. Açıklama sonrası Ham Petrol fiyatı 63 dolar seviyesi altına, Brent petrol fiyatı ise 72 dolar seviyesinin aşağısına kadar gerileme kaydetti. Bugünkü işlem gününde İngiltere Merkez Bankası Başkanı Carney’in konuşması, ABD’de çekirdek kişisel tüketim giderleri fiyat listesi-endeksi, PCE deflatör, kişisel gider, kişisel gelir verileri takip edilebilir.

Raporun tamamı için tıklayın.

DOLAR YÜKSELECEK Mİ? / DÜŞECEK Mİ? UZMANINA SOR, ANALİZİ E-MAILINE GELSİN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin