Forex Yorumu / Şeker Yatırım – (18.04.2019)

Seçim Belirsizliği Ortadan Kalktı

YSK’nın seçim sonuçlarını tamamlaması ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu’nun görevi devralması haberiyle belirsizliğin ortadan kalkmasına istinaden Dolar/TL kuru 5.7090 sınırına kadar geriledi. Kur 5.7425 seviyesinden günü sonlandırdı. Satış dalgasının devam ettiği ons altın gün içi görmüş olduğu en düşük seviyeye yakın olarak 1273 noktasından dünü tamamladı. Euro lehine işlemlerin gerçekleştiği EURUSD paritesi 1.13 sınırından günü sonlandırdı. Açıklanan verilere baktığımızda; Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), verilerine göre Mart 2019’da konut satışları önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,3 azalışla 105 bin 46’ya geriledi. Euro Bölgesi’nde enflasyon Mart ayında aylık bazda %1,0 beklentiler dahilinde artarken, yıllık bazda %1,4 seviyesini korudu. İngiltere’de ise Tüketici Fiyat Endeksi(TÜFE) Mart ayında aylık bazda %0,2 ile yıllık bazda %1,9 ile beklentinin altında kaldı. ABD kanadına baktığımızda; dış ticaret açığı Şubat’ta %3.4 gerileyerek 8 ayın en düşük seviyesine indi. Dış ticaret verisinde net ihracatın ilk çeyrek büyümesine pozitif katkı yapması beklenmekte.

Bugün açıklanacak olan verilere baktığımızda; Almanya’da ÜFE ve PMI verileri, Euro Bölgesi’nde PMI verileri, İngiltere’de perakende satışlar, ABD’de perakende satışlar, Philadelphia Fed imalat endeksi, haftalık işsizlik başvuruları ve PMI verileri takip edilebilir.

Raporun tamamı için tıklayın.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN