Forex Yorumu / Şeker Yatırım – (17.04.2019)

Pariteden Hızlı Geri Dönüş

Dolar/TL kuru, içeride seçimlerle ilgili yeniden sayımın sonuna gelinmesi ve ABD ile patriot-F35 kriziyle ilgili çözüm beklentisi sebebiyle düşüş göstererek 5.7667’den kapandı. 100 günlük ortalamasını kırdıktan sonra satışların hızlandığı altında kapanış 1276 seviyesinden gerçekleşti. EURUSD ise 1.13’ün aşağısına sarkarak 1.1278’den günü sonlandırdı. Bugün sabah saatlerinde ise bu kayıpların tamamını geri alarak 1.13’ün üzerine çıktı. Dün açıklanan verilere göre Türkiye’de sanayi üretimi %5.1’lik azalış gösterdi.

Üretimdeki düşüşe rağmen veri beklentilerden iyi geldi. Bununla birlikte TCMB yayınladığı konut fiyat endeksi Şubat ayında yıllık %3.81 artış kaydetse de reel olarak %13.26 azaldı. 3 büyük ile bakıldığında ise İstanbul’da %1.70 azalış, Ankara’da %2.20 artış ve İzmir’de %5.05 artış görüldü. Bunun yanı sıra Euro Bölgesi’nde inşaat üretimi, bu yılın şubat ayında bir önceki aya göre %3 arttı. İngiltere’de işsizlik % 3.9 oranında kalırken, Alman ZEW endeksi ise beklentilerin oldukça üzerine çıkarak 3.1 düzeyine ulaştı. Öğleden sonra ABD’de açıklanan sanayi üretimi Mart ayında beklentilerin aksinde %0.1 geriledi. Boston Fed Başkanı Eric Rosengren, resesyon öngörmediğini belirtirken, enflasyonun hedefin altında seyrettiğine dikkat çekti. Bunun yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ABD ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin 20.7 milyar dolar olduğunu, bunu 75 milyar dolara çıkarmak hedefinde olduklarını belirtti. Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump, ABD’nin Yemen’deki savaşta Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyona verdiği desteği kesmesini öngören yasa tasarısını veto etti. Trump, veto gerekçesini “Bu yasa tasarısı, benim anayasal otoritemi zayıflatmak için yapılan gereksiz ve tehlikeli bir girişimdir, Amerikan vatandaşlarının ve askeri personelinin hayatlarını tehlikeye atmaktadır. Bu tasarı aynı zamanda Amerikan dış politikasına da zarar verebilir.” ifadesiyle açıkladı. Tüm bu gelişmelerle ABD ve Avrupa borsaları günü artıda kapattı. Yurt içinde BIST 100 endeksi ise %1.70’lik artışla 96,809 seviyesinden günü tamamladı.

Raporun tamamı için tıklayın.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN