Forex Yorumu / Şeker Yatırım – (16.04.2019)

2009’dan Bu Yana En Yüksek Seviyede…

Haftanın ilk gününde tekrar tekrar 1.1320 seviyesini test eden EURUSD paritesi 1.13 sınırından kapanışını gerçekleştirdi. Türk Lirası’nın negatif seyretmeye devam ettiği işlem gününde Dolar/ TL kuru 5.80 noktasından dünü sonlandırdı. Satışların yoğunlaştığı ons altın ise 1283 seviyesinin aşağısına sarktı ve 1287 noktasından günü tamamladı. Dün yurt içinde ilk çeyreğe ait bütçe dengesi ve 2019 Ocak dönemine ait işsizlik verileri açıklandı. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, Merkezi yönetim bütçesinde, mart ayında 24,5 milyar lira, ocakmart döneminde 36,2 milyar lira açık kaydedildi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, işsizlik ocak döneminde 1 milyon 259 bin kişi artarak 4 milyon 668 bin kişi oldu; ve yüzde 14,7’e yükseldi ve bu 2009 yılından bu yana en yüksek seviye oldu. Aralık döneminde işsizlik oranı ise yüzde 13,5 seviyesindeydi. ABD kanadına baktığımızda; ABD Borsası günü yataya yakın satış eğilimiyle tamamladı.

Chicago Fed Başkanı Charles Evans gerçekleştirdiği konuşmada “Faizlerin 2020’nin sonbaharına dek yatay ve değişmeyerek kalabileceğini düşünüyorum. Bana göre bu enflasyon görünümünü desteklemek ve sürdürülebilir olduğunu görmek için uygun” dedi.Bugünün ekonomik takvimine baktığımızda; yurt içinde sanayi üretimi ve perakende satışlar, İngiltere’de haftalık işsizlik başvuruları ve işsizlik oranı, Almanya ve Euro Bölgesi’nde ZEW ekonomi güveni, ABD’de sanayi ve imalat üretimi verileri takip edilebilir.

Raporun tamamı için tıklayın.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN