Forex Yorumu / Şeker Yatırım – (15.05.2019)

Trump’tan Fed’e Çağrı

Dün 5.9870 seviyesine kadar geri çekilen Dolar/TL kuru 6.03 noktasından günlük kapanışını gerçekleştirdi. 1303 seviyesinden kar satışlarıyla karşılaşan ons altın 1297’nin aşağısında dünü sonlandırdı. 1.1243 seviyesini test eden EURUSD paritesi ise 1.12 sınırından günü satıcılı tamamladı. Açıklanan verilere baktığımızda; yurt içinde sanayi üretimi Mart ayında %2,1 artış kaydetti. Sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre ise %2,2 düşüş kaydetti. Sanayi üretiminin yıllık olarak Aralık ayındaki – 9,8% dip seviyesinden bu yana kısmen toparlanmakta olduğunu söyleyebiliriz. Euro Bölgesi’nde takip ettiğimiz sanayii üretimi aylık %0.3, yıllık ise %0.6 azalış gösterdi. Tüm bu gelişmelerin dışında sosyal medya hesaplarından açıklama yapan ABD Başkanı Donald Trump, Çin’in ticaret savaşların bir sonraki hamlesinin faiz indirimi olacağını Fed’in de bunu takip etmesi gerektiğini ifade etti. Trump, “Çin, işletmeler için sisteme para pompalayacak ve muhtemelen faizleri düşürecek. Eğer Fed de benzer adımı atarsa oyun biter ve biz kazanırız. Çin her şartta bir anlaşma isteyecek” değerlendirmesini yaptı.

ABD-Çin arasında artan gerilimle haftaya sert satıcılı başlayan küresel hisse senedi piyasası dün gelen alımlarla bir miktar toparladı. Avrupa’da Dax endeksi günü 0,9% artıda, İngiltere Ftse endeksi 1,09% artıda kapattı. Kapanışta Dow Jones endeksi yüzde 0,82 artışla 25.532,05 puan, S&P endeksi yüzde 0,80 yükselişle 2.834,41 puan ve Nasdaq endeksi yüzde 1,14 primle 7.734,49 puan seviyelerinde seyretti. Bugünün ekonomik takvimine baktığımızda; Almanya’da ve Euro Bölgesi’nde büyüme verileri, yurt içinde çeyreklik işsizlik ortalaması, perakende satışlar ve bütçe dengesi, ABD’de perakende satışlar, sanayi üretimi ve imalat üretimi verileri takip edilebilir.

Raporun tamamı için tıklayın.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN