Forex Yorumu / Şeker Yatırım – (15.04.2019)

Dolar/TL Haftaya Alıcılı Başladı

Euro’nun Dolar karşısında alıcılı seyrettiği işlem gününde EURUSD paritesi 1.13 üzerini test etti ve 1.1297 noktasından haftayı sonlandırdı. 5.8230 seviyesini test eden Dolar/TL kuru 5.7530 noktasından haftalık kapanışını gerçekleştirdi. Oldukça volatil bir hafta geçiren ons altın ise haftayı 1290 seviyesinden satıcılı tamamladı. Cuma günü açıklanan verilere baktığımızda; Euro Bölgesi sanayi üretimi aylık bazda -%0.2 ve yıllık bazda ise -% 0.3 ile beklentilerin üzerinde açıklandı. ABD’de Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi Mart’taki 98.4 seviyesinden Nisan’da 96.9’a geriledi. Ülkede ihracat endeksi Mart ayında %0.7 ve ithalat endeksi ise %0.6 ile beklentilerin üzerinde açıklandı. Dolar küresel bazda sert bir şekilde değer kaybı yaşarken dolar endeksi 96.40 seviyesinin altına geriledi.

ABD’de endeksler günü yükselişle tamamladı. ABD Başkanı Trump, Pazar günü sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, “Eğer Fed görevini doğru yapsaydı, ki yapmadı, Hisse Senedi Piyasası 5,000 ila 10,000 puan yukarıda olurdu,” dedi ve parasal sıkılaştırmanın katil olduğunu ve tam tersinin yapılması gerektiğini ifade etti. Diğer yandan Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Çarşamba günü açıklanan ekonomik reform programını değerlendirdi. Moody’s açıklanan reform programının içeriğinin zayıf olduğunu belirtti. Bu gelişmeyle Türk Lirası dolar karşısında değer kaybetmeye devam etti.

Raporun tamamı için tıklayın.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN