Forex Yorumu / Şeker Yatırım – (13.05.2019)

Dolar/TL 6.00 Seviyesinin Aşağısına Geriledi

Geçtiğimiz haftaya 5.9830 bölgesinden başlayan Dolar/TL kuru hafta içerisinde 6.2450 seviyelerine kadar yükseliş kaydetmişti. Cuma günü gelen satışlarla hafta içerisindeki kazançlarının tamamına yakınını geri veren Dolar/TL kuru haftayı 5.9824 seviyelerinde kapattı. EURUSD paritesi 1.1233 noktasından haftayı alıcılı olarak sonlandırdı. Hafta içerisinde 1291 üzerini test eden ons altın ise 1285 seviyesinden Cuma gününü tamamladı. Volatilitenin devam ettiği kur için TCMB’nin zorunlu karşılık oranlarındaki hamlesinin ardından haftanın son işlem gününde de döviz depo karşılığı verdiği TL’nin faizi yüzde 25.50’ye çıkarıldığı duyuruldu. TCMB’nin, TL depoları karşılığı Döviz depoları ihalelerini 22 Mart’tan bu yana kullanmadığını da belirtmekte fayda var. Diğer yandan erken saatlerde ABD’li yatırım bankası Goldman Sach Türk Lirası’nın karşı karşıya kaldığı yeni bir değer kaybı baskısı dikkate alındığında, ilk çeyrekte GSYH’de görülen artışın ikinci çeyrekte tersine dönmesi ile birlikte, Türkiye ekonomisi için büyüme görünümü tahminini eksi yüzde 1.5’ten eksi yüzde 2.5’e düşürdü. Goldman, TCMB’nin Türk Lirası’na istikrar kazandırma çabalarının bir parçası olarak, önümüzdeki aylarda gösterge faizi artırmak zorunda kalacağını ifade etti. Tüm bu gelişmelere ek olarak Cuma akşamı dış basında resmi kaynaklardan yalanlansa da Türkiye’nin S-400 alımından vazgeçebileceği haberinin de etkisiyle TL kayıplarını geri almaya devam etti. CDS’ler Cuma günü hafif gerilese de günü 487 seviyelerinden kapattı. Mevcut seviyeler TL varlıklar için yüksek risk fiyatlamasının devam ettiğini göstermekte. CDS’ler Cuma günü hafif gerilese de günü 487 seviyelerinden kapattı. Mevcut seviyeler TL varlıklar için yüksek risk fiyatlamasının devam ettiğini göstermekte.

ABD, Çin’den ihraç edilen 200 milyar dolar tutarındaki mallara uygulanan vergiyi yüzde 10’dan yüzde 25’e yükseltirken Çin ise Cuma günü, ABD’ye karşı önlemler almak zorunda kaldığını açıkladı fakat konuyla ilgili detay vermedi. Veri akışına ABD Nisan ayı enflasyon rakamlarında aylık TÜFE yüzde 0.3, yıllık ise yüzde 2.0 olarak sonuçlanırken çekirdek TÜFE aylık bazda 0.1 ve yıllık bazda da yüzde 2.1 doğrultusunda açıklandı. Haftanın ilk işlem gününde Avrupa ve ABD cephesinde ekonomik takvimin sakin olduğunu söyleyebiliriz. ABD kanadında Fed üyelerinden Rosengren, Clarida ve Kaplan’ın açıklamaları takip edilebilir.

Raporun tamamı için tıklayın.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN