Forex Yorumu / Şeker Yatırım – (09.05.2019)

ABD’den Çin’e 200 Milyar Dolarlık Ek Vergi

1.1182-1.1212 bandında fiyatlanan EURUSD paritesi kapanışını 1.1192 seviyesinden gerçekleştirdi. 1291 seviyesini test eden ons altın sonrasında geri çekilerek 1280 sınırından günü satıcılı sonlandırdı. İBB seçimlerinin yenilenme kararı ve düşen global risk iştahıyla birlikte TL varlıklardaki negatif ayrışma devam ederken Dolar/TL kuru 6.1980 sınırını test etti ve 6.1853 noktasından dünü tamamladı. CDS’ler 476 ile seçim öncesinde gördüğü zirve seviyelere yükselirken, mevcut fiyatlama TL varlıklara ilişkin risk fiyatlamasının giderek güçlendiğine işaret etmekte. Veri akışı açısından sakin geçen dünkü işlem gününde ABD ve Çin arasındaki ticaret müzakerelerinin yeni bir boyut kazanmasıyla küresel bazda artan endişeler ABD ve Avrupa borsalarında satışların devamına neden oldu.

ABD, 200 milyar dolarlık Çin ürününe yönelik tarifeyi 10 Mayıs’tan itibaren yüzde 10’dan yüzde 25’e yükseltti. Karar ABD’nin resmi gazetesi olan Federal Register’da yayınlandı.ABD’nin Çin’e ek vergi uygulaması sonrası, Çin tarafı bunun karşılıksız kalmayacağını açıklarken, Trump ise Çin’in ticaret görüşmelerinde anlaşmayı bozduğunu söyledi. Bu açıklamalar sonrası ABD
borsalarında tekrar satış baskısı yaşandı. Öte yandan ABD ile İran arasındaki gerilim de iyice tırmanırken ABD Başkanı Donald Trump, İran’ın demir, çelik, bakır ve alüminyum sektörlerine yaptırım getiren başkanlık kararına imza attı. Avrupa kanadına baktığımızda; Merkez Bankası Başkanı Draghi, piyasaların anlaşmasız Brexit’e hazırlık yapmakta yavaş kaldığını ifade etti. Enflasyon konusuna da değinen Draghi, enflasyon hedefinin değişmesinin kredibilite açısından olumsuz olduğunu vurguladı.
Bugünün ekonomik takvimine baktığımızda; ABD’de çekirdek ÜFE, ÜFE, haftalık işsizlik başvuruları ve Fed Başkanı Powell’ın konuşması takip edilebilir.

Raporun tamamı için tıklayın.

DOLAR YÜKSELECEK Mİ? / DÜŞECEK Mİ? UZMANINA SOR, ANALİZİ E-MAILINE GELSİN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin