Forex Yorumu / Şeker Yatırım – (02.05.2019)

Fed Toplantısından Sonra…

Yurt içi piyalasaların tatil olduğu dünkü işlem gününde Dolar/TL kuru 5.9360-5.9675 bandında fiyatlanarak günü alıcılı tamamladı. FOMC toplantı tutanaklarıyla beraber EURUSD paritesi ve ons altın sert düşüş kaydetti. Parite 1.1263 seviyesinden 1.12 aşağısına geri çekildi. 1287 noktasından karşılaştığı satışlarla 1273 aşağısına gerileyen ons altın 1276 sınırından günlük kapanışını gerçekleştirdi. Açıklanan verilere baktığımızda; ABD’de ADP tarım dışı istihdam değişikliği 181K beklentisine karşılık 275K olarak açıklandı. ABD imalat PMI göstergesi önceki ay kaydedilen 55.3’ten Nisan’da 52.8 seviyesine geriledi. Veri sektörün ticaret konusundaki belirsizlikle karşı karşıya kaldığı zorlukların 2.çeyrekte de sürdüğünün sinyalini verdi. Dün FOMC toplantı sonuçları beklenirken yüksek faizle arası iyi olmayan ABD Başkanı Trump, Fed’in politikasına yönelik sosyal medyada paylaşım yaptı. Trump attığı tweet’de, “Çin, ekonomisine büyük teşvikler veriyor ve aynı zamanda faiz oranlarını düşük tutmaya devam ediyor. Bizim Fed ise enflasyon düşük olmasına rağmen faiz artışına gitti ve büyük oranda parasal sıkılaşma gerçekleştirdi.

Biz, eğer faizleri 1 puan indirip parasal gevşemeye gidersek, roket gibi ilerleyecek potansiyele sahibiz. “ dedi. Nitekim Fed, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) Washington’daki iki günlük politika toplantısının ardından beklentiler dahilinde politika faizinde değişikliğe gitmedi. Karar 10 – 0 oyla alındı. Buna göre federal fonlama oranı yüzde 2.25 – yüzde 2.50 aralığında kaldı. Banka fonlama faizine ilişkin gelecekteki kararları konusunda “sabırlı duruş” vurgusunu yineledi. Son toplantıdan bu yana gelen verilere göre ekonomik faaliyetin güçlü bir oranda arttığının altı çizilen metinde, çekirdek ve manşet enflasyonun düştüğü ve yüzde 2’nin altında seyrettiği ifade edildi. Bugünün ekonomik takvimine baktığımızda; yurt içinde ve Avrupa kanadında imalat PMI verileri, İngiltere’de faiz kararı, PPK toplantı tutanakları ve Merkez Bankası Başkanı Carney’in konuşması, ABD’de ise haftalık işsizlik başvuruları verisi takip edilebilir.

Raporun tamamı için tıklayın.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN