Forex Yorumları / IşıkFX – (04.11.2019)

Yurtdışında; Euro Bölgesi İmalat PMI’ları, Yurtiçinde Enflasyon Rakamları Kritik!

Geçtiğimiz Perşembe günü; Çinli yetkililerin, ABD ile uzun vadeli bir ticaret anlaşmasını pek olası görmediğine dair haber akışları, ve yine başta Çin İmalat PMI’ı olmak üzere gelen bazı verilerin de kötü gerçekleşmeler göstermesi ile piyasalardaki risk alma iştahını daraltmıştı. Cuma günü ise Çin adına Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada: İki liderin görüşmesinin Maccau’da yapılacağı yalanlanırken, buna karşın görüşmenin gerçekleşmesi için yakın temas içinde olunduğuna vurgu yapıldı. ABD Ticaret Bakanı Willbur Ross da konuya ilişkin açıklamalarda bulunurken: İki liderin görüşmesi için daha önceden ifade edilen(16-17 Kasım) dönemde bir gün belirlenebileceğini umduğunu ve Ticaret Anlaşması’nın birinci fazının devreye girmesi için mutabakat sağlanacağı konusunda da rahat olduğunu ifade etti. Yine Beyaz Saray Ekonomi Baş Danışmanı Lary Kudlow da: Trump ve ABD’li müzakerecilerin bir anlaşma konusunda iyimser olduğunu vurguladığı konuşmasında, Faz-1 anlaşmasının henüz tamamlanamamasına karşın tarım kısmının hemen hemen bittiğini belirtti.

Akşam saatlerinde de iki ülkenin heyetleri arasında gerçekleştirilen telefon görüşmesinin iyi geçtiği ve prensipte anlaşıldığına yönelik gelen açıklamalar küresel ekonomi ve risk alma iştahı açısından pozitifti ve ABD borsalarında rekor kapanışlar görüldü. Brexit meselesinde dikkatler; önceki akşam Kraliçe’nin onayının da gelmesi ile 12 Aralık’ta yapılması kesinleşen Britanya erken seçimlerine çevrilirken, birkaç ay önce yapılan AB Parlamentosu seçimlerinden zaferle ayrılan Brexit Partisi ‘nin Lideri Nigel Farage’ın uyarıları ile Pound’da bir miktar baskı oluştu. Yurt içi tarafta da yine jeopolitik risklerin durumu öncelikli olarak takip edilirken, gün sonuna doğru gözlerin çevrildiği uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch; Türkiye’nin kredi notunu “BB-“ olarak sabit tutarken, görünümünü ise “negatif”ten “durağan” a çevirdi. Cuma günü ekonomik takvimde ise; Çin’de açıklanan Caixin özel sektör İmalat PMI’ı, önceki günkü kötü verinin aksine 51.7 ile 2017 Şubat ayından bu yana en iyi seviyesinde gerçekleşme göstererek piyasalara bir miktar moral verse de; Japonya İmalat PMI’ı (2016 Haziran ayından bu yana en kötü) ve Dünya ticaretine ışık tutan datalardan G.Kore ihracatında görülen sert daralmalar ise Asya ve küresel ekonomi açısından tehlike çanlarının çalmaya devam edeceğinin sinyallerini verdi. Gün içerisinde Birleşik Krallık İmalat PMI’ı beklentilerin üzerinde gerçekleşme göstermesine karşın kritik 50 bareminin altında kalırken, iç tarafta da İSO İmalat PMI’ı da yeniden 50 seviyesinin altına geriledi. Çarşamba günkü FED/FOMC kararları sonrasında dikkatlerin çevrildiği ABD verilerinde ise; ay içerisinde General Motors’da yaşanan grev sonrasında 89 Bin gibi bir düşük beklentiye sahip olan Tarım Dışı İstihdam Değişimi 128 Bin olarak açıklanırken, Eylül ayı datasının 136 Bin’den 180 Bin’e, Ağustos datasının da 168 Bin’den 219 Bin’e revize edilmesi pozitifti.

Bu gerçekleşmelere rağmen İşsizlik Oranı yüzde 3.5’ten yüzde 3.6’ya yükselirken, enflasyon görünümüne etkisi açısından kritik olan Ortalama Saatlik Kazançlar ise aylık bazda kısmen beklenti altında kalsa da, senelik bazda yüzde 3’lük beklenti seviyesinde gelmesi ve geçen ayın verisinin yüzde 2.9’dan yüzde 3’e revize edilmesi de Dolar varlıkları açısından pozitifti. Ülkede diğer kritik veri seti olan ISM İmalat PMI göstergeleri ise ABD ekonomisinin geleceğine dair olumsuz sinyaller vererek bir miktar tedirginliğe neden oldu. Veriler sonrasında konuşan FED Başkan Yardımcısı Richard Clarida ise: ABD ekonomisinin çok dirençli olduğunu, FED’in verilere bağlı olduğunu ve faiz ayarlamaları ile ekonomiyi desteklemeye devam edeceğini söyleyerek; ISM rakamları sonrasında oluşan düzeltmeleri sonlandırarak borsalarda son günlerde oluşan ralliye destek oldu. Bugün, küresel tarafta dikkatler yine; Ticaret Savaşları gibi küresel risklerin üzerinde olacak. Ayrıca; Almanya, Fransa, İspanya, İtalya ve Euro Bölgesi geneli için açıklanacak olan İmalat PMI dataları da Euro varlıkları kadar, küresel büyümeye dair öngörüler vermesi açısından; bir çok parite, emtia ve endekste hareketliliğe neden olabilir.

Yurt içi tarafta da gündemin üst sırasında Suriye eksenli jeopolitik risklerin durumu olacak. Ayrıca, yine sabah saatlerinde TÜİK tarafından açıklanacak olan enflasyon dataları da; hem başlı başına önemli olacağı gibi, hem de sene sonu enflasyon öngörüleri üzerinden TCMB’nin sonraki faiz hamlelerine dair vereceği ipuçları üzerinden TL varlıklarında volatilite artışına neden olabilir.

EURUSD

Euro Bölgesi’nde önemli bir ekonomik verinin açıklanmadığı geçtiğimiz Cuma günü, ABD’de açıklanan önemli veriler ise paritede dalgalanmalara neden oldu. Tarım Dışı İstihdam verisinin beklentilerin üzerinde gerçekleşme göstermesinin yanı sıra; geçmiş iki dönemin datasında da yukarı yönlü revizeler yapılması 1.1125 desteğine doğru paritenin geri çekilmesini tetiklerken, akabinde beklenti altında kalan Ortalama Saatlik Kazançlar ve İşsizlik Oranı verileri ile toplanma görüldü. Yine, günün önemli datalarından ISM İmalat PMI ve diğer ISM endekslerinde görülen zayıflıklarla da paritede günün en yüksek seviyeleri test edildi.

Diğer taraftan; Brexit konusundaki belirsizlikler parite açısından gün içerisinde kısmi baskı unsuru oluştururken, buna karşılık Ticaret Savaşları konusunda ABD ve Çin Yönetimlerinden gelen iyimser açıklamalar ise bu etkileri bertaraf etti ve alıcılı işlemlere destek oldu. Yeni günde ise; Euro Bölgesi’nin ve bölgenin kritik ekonomileri için İmalat PMI datalarını parite açısından takip edeceğiz. Ayrıca yine; Ticaret Savaşları ve Brexit gibi risklerin durumuna dair gelişmeler de oynaklıklara neden olabilir.

Teknik seviyeler;
Dirençler: 1.1190, 1.1215, 1.1240, 1.1265, 1.1285
Destekler: 1.1160, 1.1140, 1.1125, 1.1110, 1.1080

USDTRY

Kurda geçtiğimiz Cuma günü sabah saatlerinde; gelişmekte olan ülke para birimleri üzerindeki baskı ve iç tarafta açıklanan İmalat PMI’nın önceki aya göre kötü gerçekleşme göstermesi ile başlayan yukarı yönlü ataklar, öğleden sonra yerini; Soçi Mutabakatı kapsamında Türkiye ve Rus askeri birliklerinin Suriye’nin Kuzeyi’ndeki güvenli bölgede gerçekleştirdiği ilk ortak devriyenin başarılı geçtiğine dair haber akışları ile TL lehine işlemlere bıraktı. Akşamüzeri ayrıca, ABD’de açıklanan; Tarım Dışı İstihdam Değişimi, Ortalama Saatlik Kazançlar, İşsizlik Oranı ve ISM İmalat PMI’ı gibi kritik verilerle de kurda hareketlilikler görülürken, küresel açıdan önem arz eden Ticaret Savaşları konusunda ABD ve Çin heyetlerinin anlaşmaya yakın olduklarına dair haber akışları da risk alma iştahını artırarak Dolar varlıklarından çıkışa neden oldu.

Cuma kapanışı sonrasında Fitch’in açıkladığı değerlendirme raporu ile Türkiye’nin kredi görünümünde yapmış olduğu yükseltme nedeniyle, yine TL lehine işlemlerin etkili olduğu yeni günün en önemli gündem maddesi hiç kuşkusuz; yurt içi tarafta açıklanacak olan enflasyon dataları olacak. Ayrıca; Euro Bölgesi’nde açıklanacak olan İmalat PMI’ları ve diğer gelişen ülkelerdeki gelişmeler ve buna paralel olarak para birimlerindeki hareketlerin dolaylı olarak etkili olabileceği kurda, iç ve dış taraftaki risk unsurlarının durumunda yaşanabilecek ekstra gelişmeler de oynaklıklara neden olabilir.

Teknik seviyeler;
Dirençler: 5.7100, 5.7340, 5.7550, 5.7675, 5.7740
Destekler: 5.6800, 5.6725, 5.6650, 5.6530, 5.6470

GBPUSD

Geçtiğimiz Cuma günü; Birleşik Krallık’ta açıklanan İmalat PMI’ı her ne kadar beklentilerin üzerinde gerçekleşme gösterse de, kritik 50 bareminin altındaki serisini 5 aya çıkartarak Pound üzerinde kısmen baskıya neden oldu. Yine Birleşik Krallık tarafında Brexit Partisi Lideri Nigel Farage ‘ın: Seçimlerde başarısızlık halinde Brexit’in gerçekleşme ihtimalinin de kalmayabileceğine dair söylemleri ile kısmi oynaklıklar görülürken, öğleden sonra da ABD’de açıklanan ekonomik verilerden; önce Tarım Dışı İstihdam’daki pozitif gerçekleşmelerle Dolar lehine işlemler, sonrasında da ISM İmalat PMI’ındaki kötü rakamlarla ters yönlü hareketler oluştu. Birleşik Krallık’tan İnşaat PMI datasının açıklanacağı yeni günde, paritede oynaklıklara neden olabilecek haber akışlarının ise yine; Brexit ve Ticaret Savaşları kaynaklı olabileceğini düşünmekteyiz.

Teknik seviyeler;
Dirençler: 1.2960, 1.2990, 1.3020, 1.3050, 1.3080
Destekler: 1.2900, 1.2860, 1.2830, 1.2810, 1.2770

BRENT PETROL

Geçtiğimiz Perşembe günü; OPEC üretiminde Ekim ayında 693 Bin varil/gün yükseliş olduğuna dair anket sonuçlarının yanı sıra, ABD-Çin Ticaret Anlaşması’na dair belirsizlikler ve yine Çin’de açıklanan İmalat PMI’ındaki zayıflıkla 59.20 destek noktasına doğru hızla çekilen emtiada, Cuma günü ise gelen haber ve veri akışları ile tam ters fiyatlamalar görüldü. Asya seansında; Dünya’nın en büyük petrol ithalatçısı Çin’den gelen Caixin İmalat PMI’ında 2017 Şubat döneminden bu yana en yüksek seviyelerin görülmesi ile başlayan pozitiflik, ABD’de açıklanan istihdam dataları ve ABD-Çin Ticaret Anlaşması’na dair her iki taraftan gelen iyimser söylemlerle ivme kazandı. Akşamüzeri ise ABD’de açıklanan ISM İmalat datalarındaki kötü gerçekleşmelerle emtia kısmen baskı altında kaldı.

Yine akşam saatlerinde ABD’den gelen Baker Hughes Sondaj Kuyusu Sayıları’ndaki zayıflığın devam etmesi ve Keystone boru hattındaki onarımım 7 ile 12 gün arasında süreceğine dair haber akışları ile yeniden yukarı yönlü ataklarla sert yükseliş görüldü. Yeni günde de, Euro Bölgesi’nde açıklanacak olan İmalat PMI dataları; gerek bölge ekonomisi gerekse global ekonomiye dair büyüme öngörüleri ve buna paralel olarak petrol talebine etkileri açısından kritik olacak. Yine, başta Ticaret Savaşları olmak üzere küresel risklerin durumu, dün itibariyle resmi olarak başlatılan Aramco’nun halka arzına dair diğer haber akışları ve önemli petrol üreticilerinden gelebilecek açıklamalar da emtiada volatil işlemlere neden olabilir.

Teknik seviyeler;
Dirençler: 61.60, 62.00, 62.20, 62.65, 62.80
Destekler: 61.25, 61.10, 60.90, 60.60, 60.25

ONS ALTIN

FED Başkanı Powell’ın, geçtiğimiz Çarşamba akşamı: “Faiz artırım döngüsüne yeniden başlamak için yeterli enflasyon görünümünün olmadığına” dair açıklamalarından, Perşembe günü de; kötü gelen Çin İmalat PMI’ı ve Ticaret Savaşları belirsizliklerinden nemalanan Ons Altın, Cuma günü ise; Çin Caixin İmalat PMI’ındaki iyimserlik ve yine olası ABD-Çin Ticaret Anlaşması’na yönelik pozitif söylemlerle sabah saatlerinde geri çekildi. Avrupa seansında Brexit kaynaklı bazı haber akışları ile kısmen yukarı yönlü ataklar oluşurken, akabinde ise; Tarım Dışı İstihdam verilerindeki pozitiflikle önce aşağı yönlü, sonrasında da ISM İmalat PMI verisindeki negatiflikle ile de yukarı yönlü hareket ederek dalgalandı.

Yeni günde de; Euro Bölgesi’nde açıklanacak olan İmalat PMI’ları bölge ve küresel ekonomiye dair öngörüler üzerinden kritik olacak. Ayrıca; Ticaret Savaşları, Brexit ve İran Nükleer Anlaşması gibi risklerin durumu da Sarı Metal’de oynaklıklara neden olabilir. Fiyatlama davranışları açısından Dolar Endeksi ve tahvil faizlerinde görülen hareketlerin yanı sıra, borsalardaki hareketlerin de dolaylı olarak(Risk alma iştahının daralması borsalarda satış baskısına neden olarak Ons Altın, Japon Yeni ve tahvillere güvenli liman talebi getirebiliyorken, tam tersi durumda ise borsalar talep görürken güvenli limanlar baskı altında kalabiliyor) emtiadaki fiyatlamalara etki edebileceğini hatırlatmakta fayda görmekteyiz.

Teknik seviyeler;
Dirençler: 1512, 1515, 1518, 1522, 1526
Destekler: 1508, 1505, 1501, 1495, 1486

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN