Forex Yorumları / İnfo Yatırım – (23.08.2019)

Gözler Amerika’da ki Jackson Hole Toplantısında

Piyasalar her yıl bu heyecanı yaşıyor. Yılın her Ağustos ayında Wyoming kasabasında dağların ve temiz havanın arasında merkez bankacılar sempozyum düzenliyor. Kansas City Fed’in düzenlediği bu sempozyumda para politikasındaki değişikliklerin neler olabileceği ve bunların işaretlerinin nasıl alınabileceği piyasaların radarında olacak. Özellikle son aylarda küresel risklerin arttığı ve belirsizliklerin boy gösterdiği bu ortamda bu toplantının önemi bir kat daha arttı. Bugün Fed Başkanı Jerome Powell sempozyum açılış konuşmasını yapacak ve bu konuşmada geleceğe yönelik ipuçları çıkabilir. Bu sebeple bu sempozyum piyasaların radarında olacak. Konuşmanın TSİ 17:00’da olması bekleniyor. Bu konuşmada Powell piyasalara bir miktar güvercin ton verebilir.

EURUSD

Piyasalar dün Avrupa Merkez Bankası’nın Temmuz ayında gerçekleştirdiği para politikası toplantısının tutanaklarını takip etti. 25 Temmuz’da gerçekleşen AMB toplantı tutanaklarında yetkililerin; enflasyon beklentilerindeki düşüş eğiliminden endişe duydukları, Euro bölgesinin ekonomik yavaşlamasının beklenenden daha uzun sürebileceğini bekledikleri görüldü. Ek olarak tutanaklarda; AMB Başkanı Mario Draghi ve diğer yetkililerin Euro bölgesindeki zayıflıkla baş edebilmek için parasal teşvik zemini hazırladıkları ve varlık alımlarının yeniden başlatılabileceği tahminleri oluştu. Bununla birlikte Almanya’dan gelen PMI verisi takip edildi. Almanya satın alma yöneticileri endeksi verisine göre Ağustos ayında 43.6 seviyesi gerçekleşti. Piyasalardaki beklentilerin bir miktar gerisinde gelen veride beklentiler ise 43.0 seviyesiydi. Gün içerisinde Amerika’dan gelecek olan ekonomik veriler takip edilecek. Tüm bunlar ışığında EURUSD paritesini teknik olarak incelediğimizde yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.11079 – 1.11327 – 1.11613 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.10606 – 1.10252 – 1.09481 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Geçtiğimiz hafta gösterdiği performans ile dikkatleri üzerine çeken TL, dolar karşısında diğer para birimlerine nazaran pozitif ayrışmış ve bu pozitif seyir ile birlikte USDTRY paritesinde aşağı yönlü hareketlenmelerin gerçekleşmesine neden olmuştu. Fakat yeni hafta ile birlikte bu düşüş yerini kademeli yukarı yönlü hareketlenmelere bıraktı. Bu yukarı yönlü hareketlilik ise dün hızını bir miktar daha artırdı ve 5.79 seviyesinin üzerlerini test etti. TÜİK dün Ağustos ayı tüketici güveni verisini açıkladı. Bu veriye göre tüketici günü 58.3 seviyesine yükseldi. Önceki dönem verisi ise 56.5 seviyesindeydi. Haftasonu piyasalar G-7 zirvesini takip edecek. Bununla birlikte Amerika’da gerçekleşen Jackson Hole sempozyumu ise önemli bir diğer konu olarak karşımıza çıkıyor. Bugün Fed Başkanı Jerome Powell TSİ 17:00’da açılış konuşması gerçekleştirecek ve bu konuşmasında para politikası ile ilgili ipuçları verebilir. Tüm bunlar ışığında USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 5.7921 – 5.8504 – 5.9233 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 5.7098 – 5.6422 – 5.5402 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Son zamanlarda yukarı yönlü şahlanıp yol bulan altın fiyatları bu hızla birlikte son 6 yılın en yüksek seviyelerini görmüştü. Fakat bu hafta ile birlikte bu yükseliş yerini bir miktar dinlenmeye ve geriye doğru gevşeme hareketlerine bıraktı. Bununla birlikte gün içerisinde Fed Başkanı Jerome Powell’ın Jackson Hole Sempozyumu’nda gerçekleştireceği konuşma yakından takip edilecek. Amerika Başkanı Donald Trump’ın sık sık Fed’i ve Fed Başkanı Powell’ı eleştirmesi ile birlikte Powell’ın konuşması merakla bekleniyor. Eğer Powell bu konuşmasında para politikası ile ilgili ipuçları verirse altın fiyatlarında volatilite oldukça artabilir. Tüm bunlar ışığında XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1508.23 – 1524.89 – 1535.92 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1490.43 – 1479.31 – 1454.09 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

GBPUSD

Gözler dün İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron arasında gerçekleşen görüşmedeydi. Bilindiği gibi İngiltere’nin ‘taze’ Başbakanı Johson Avrupa seyahatine çıktı ve bu seyahatte Fransa Lideri ardından Almanya Lideri Merkel ile görüşme yapması bekleniyor. Brexit için 31 Ekim olan son tarih yaklaşırken gerçekleşen bu gelişmeler merakla takip ediliyor. Bu görüşme sonrası Macron; Hiçbir Avrupa Birliği ülkesinin Brexit anlaşmasını yeniden müzakere edemeyeceğini, 31 Ekim’de anlaşmasız Brexit dahil olmak üzere her senaryoya hazırlandıklarını dile getirdi. İngiltere Başbakanı Johnson ise; 31 Ekim’de anlaşmalı yada anlaşmasız şekilde kesinlikle AB’den ayrılma taraftarı olduğu açıklamasında bulundu. Her ne kadar açıklamalar bu yönde olsada diyalog halinde olunması sterline bir miktar olumlu yansıdı. Tüm bunlar ışığında GBPUSD paritesini teknik olarak incelediğimizde 1.22753 – 1.23242 – 1.23803 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.22070 – 1.21535 – 1.20775 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN