Forex Yorumları / İnfo Yatırım – (20.09.2019)

Trump Fed Başkanı Powell’ı Eleştirmeye Devam Ediyor

Bilindiği gibi Amerika Başkanı Donald Trump uzun zamandır Fed’in politikasını eleştiriyor ve gelen faiz indirimlerini az buluyor. Hafta içerisinde Fed’in 25 baz puanlık faiz indirimden sonra bu eleştirilerine devam da etti. Dün açıklamalarda bulunan Trump; Fed’in faizi yeterince indirmediğini fakat buna rağmen Fed Başkanı Powell’ın işinin güvende olduğunu belirtti. Ek olarak Trump; Powell’dan dolayı hayal kırıklığı yaşadığını, merkez bankası başkanının oyunu iyi oynayamadığını sözlerine ekledi. Ek olarak Donald Trump Fed kararı ardından ise; Powell ve Fed’in yine başarısız olduğunu ve cesaret ve vizyonun bulunmadığını belirtmişti.

GBPUSD

Dün piyasaların başrolü İngiltere Merkez Bankası idi. Çarşamba günü Fed ardından İngiltere Merkez Bankası’da toplandı ve faiz oranı kararını verdi. İngiltere’de uzun süredir devam eden Brexit belirsizliği gündemi meşgul etmeye devam ederken, zamanda oldukça daralmaya başladı. Hal böyle olunca piyasalar İngiltere Merkez Bankası’nın bu toplantısı sonucunda herhangi bir faiz değişikliğine gideceğini beklemiyordu.

Kararda beklentilere paralel olarak açıklandı ve merkez bankası politika faizini değiştirmeyerek %0.75 seviyesinde sabit bıraktı. Karar sıfıra karşı 9 oy ile alındı. Karar metninde ise; siyasi olayların uzun belirsizlik döneminin daha da sürmesine yol açabileceğini, eğer Brexit sorunsuz bir şekilde gerçekleşirse önümüzdeki birkaç yılda bir dizi kademeli ve sınırlı faiz artırımlarının gerekebileceği belirtildi. Ek olarak büyümenin üçüncü çeyrekte %0.2 seviyesinde gerçekleşebileceği tahmininde bulunuldu.

Tüm bunlar ışığında GBPUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.25830 – 1.26509 – 1.27364 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.25084 – 1.24456 – 1.23886 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Yeni haftaya hızlı bir giriş yapan USDTRY paritesi Çarşamba günü Fed kararı ile birlikte volatilitesini sürdürdü. Haftasonu Aramco’ya yapılan saldırının petrol ithalatçısı ülkelerin para birimlerine negatif yansıması TL’yi de olumsuz etkilemişti. Fakat haftanın ilerleyen günlerinde Aramco’da üretimin hızla eski düzeyine dönebileceği sinyallerinin gelmesi TL üzerindeki baskıyı azaltmış ve bir miktar pariteyi gevşetmişti.

Fakat Fed kararı ile dolardaki küresel değer kazanımı USDTRY paritesinde de yukarı yönlü hareketlenmeleri destekledi. Fed beklentiler dahilinde 25 baz puanlık faiz indirimine gitmiş ve Powell basın toplantısında faiz indiriminin risklere karşı sigorta niteliğinde olduğunu açıklamıştı. Dün ise Amerika’dan işsizlik maaşı başvuruları takip edildi. Buna göre geçtiğimiz hafta söz konusu veri 2K arttı ve 208K olarak gerçekleşti. Bununla birlikte ABD’de ikinci el konut satışları Ağustos ayında %1.3 yükseldi. Buda bir yılı aşkın sürenin en yüksek seviyeleri olarak kayıtlara geçti.

Tüm bunlar ışığında USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 5.74057 – 5.78873 – 5.84574 seviyeleri direnç noktaları olarak; 5.69389 – 5.65389 – 5.60252 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

Hafta içerisinde Fed kararı ile birlikte volatilitesi oldukça artan altın fiyatlarında karar ardından aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşmişti. Fed beklentiler dahilinde 25 baz puanlık faiz indirim yoluna gitse de yetkililerin para politikasında daha da gevşemeye yönelik görüş ayrılıklarının olması altın fiyatlarında aşağı yönlü hareketlenmeleri destekledi.

Karar ardından 1483 seviyelerini test eden XAUUSD paritesi bu seviyelerde uzun süre kalmadı ve bu seviyelerden bir miktar toparlanma eğilimleri gerçekleştirdi. Haftanın son işlem gününe 1498 seviyelerinde başlangıç yapan altın fiyatlarında dalgalı bir seyir izleniyor.

Tüm bunlar ışığında XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1508.22 – 1516.16 – 1527.57 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1497.33 – 1485.92 – 1475.50 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Haftanın en ilgi çekici ürünlerin başında gelen petrol fiyatlarında volatilite ve ilgi devam ediyor. Hafta sonu Aromco’ya yapılan saldırı ile petrol arzında meydana gelen endişeler ile sert hareketlenmeler yaşanmış ve fiyatlar yukarı yönlü artmıştı. Fakat haftanın ilerleyen günlerinde Suudi Arabistan kanadından gelen açıklamalar petrol üretiminin beklenilenden daha kısa sürede eski seviyesine gelebileceği beklentilerinin oluşmasına neden olmuştu. Bu beklentiler ile fiyatlarda bir miktar gevşeme yaşanmıştı.

Bununla birlikte Amerika’dan gelen ticari ham petrol stokları takip edildi. ABD Enerji Enformasyon İdaresi’nin açıklamasına göre Amerika’da ticari ham petrol stokları geçen hafta bir önceki haftaya nazaran 1.1 milyon varil artış gerçekleştirdi. Fiyatlamalarda Suudi Arabistan’dan gelecek açıklamalar yakından takip edilecek. Brent petrolü teknik olarak incelediğimizde 65.57 – 67.09 – 69.45 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 63.82 – 61.49 – 59.32 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

Son zamanlarda yukarı yönlü hareketlenmeler ile dikkatleri üzerine çeken natgas yeni güne aşağı yönlü hareketlenmeler ile birlikte başladı. Aynı şekilde fiyatlar dün de kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirmişti. Bununla birlikte piyasalar dün Amerika’dan gelen doğalgaz stoklarını takip etti. Gelen veriye göre Amerika’da doğalgaz stokları 84B olarak artış gösterdi. Piyasalardaki beklentiler ise 78B artış olacağı yönündeydi. Stoklarda beklentiler üzerinde yaşanan artış fiyatlara baskı oluşturdu ve aşağı yönlü hareketler yaşandı. N

atgası teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 2.600 – 2.699 – 2.805 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 2.511 – 2.429 – 2.334 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN