Forex Yorumları / İnfo Yatırım – (19.09.2019)

Fed Kararını Açıkladı

Piyasalar dün TSİ 21:00’da Fed’in açıkladığı faiz kararını takip ettiler. Toplantı Salı günü başladı ve Çarşamba günü son bularak karar açıklandı. Piyasalardaki beklentiler merkez bankasının 25 baz puanlık faiz indirim yoluna gideceği yönündeydi ve karar beklentilere paralel olarak geldi. Böylelikle fonlama faizi 1.75 – 2.00 aralığına indi. Bu faiz indirimi ile birlikte Fed 11 yıl aradan sonra üst üste ikinci defa faiz indirim yoluna gitmiş oldu.

Yayınlanan Fed metnine göre faiz indirimine St. Louis Fed Başkanı James Bullard, Kansas City Fed Başkanı Esther L. George ile Boston Fed Başkanı Eric S. Rosengren karşı çıktı. Ek olarak Fed projeksiyonuna göre yetkililerin daha fazla genişleme konusunda fikir ayrılıkları yaşadıkları görüldü. Karar ile birlikte dolarda küresel bazda değer kazanımları yaşandı. Ardından Powell basın toplantısı düzenledi ve risklere karşı sigorta için faiz indirildiğini, ticari belirsizliklerin büyümedeki yavaşlamaya sebep olduğunu belirtti. Ek olarak Powell; para politikasını iyi bir rezerv rejimiyle sürdüreceklerini ve faizlerde ılımlı bir uyarlama ile hedefleri gerçekleştirebileceklerini sözlerine ekledi.

EURUSD

Dün piyasaların başrolü Fed olsa da Euro bölgesinden gelen enflasyon verisi Euro varlıkları üzerinde volatilitenin artmasına neden oldu. TSİ 12:00’da bölgeden açıklanan veriye göre tüketici fiyat endeksi Ağustos ayında yıllık bazda %1.0 oranında gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler %1.0 seviyesiydi.

Bununla birlikte aylık bazda veri %0.1 olarak gerçekleşirken beklentiler ise %0.2 oranında olması yönündeydi. Bilindiği gibi Avrupa Merkez Bankası bölgeden gelen verileri yakından takip ediyor. Bu sebeple bölgeden gelen verilerden piyasalar ipuçları çıkarmaya devam ediyor. Gün içerisinde ise Avrupa Merkez Bankası İcra Kurulu üyesi Coeure’nin TSİ 13:00’da gerçekleştirmesi beklenen konuşması takip edilecek. Dün akşam Fed kararı ile birlikte aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren EURUSD paritesi yeni güne dalgalı bir seyir ile başladı.

Pariteyi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.10529 – 1.10769 – 1.11104 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.10199 – 1.09926 – 1.09269 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Yeni haftaya Suudi Arabistan’da yapılan saldırı sebebiyle sert fiyat hareketlenmesi ile başlayan USDTRY paritesi haftanın ilerleyen günlerinde gevşeme hareketleri gerçekleştirdi ve dün Fed kararı öncesi 5.65 seviyelerini test etti. Fed kararı ardından ise dolardaki değer kazanımı ile birlikte paritede yukarı yönlü hareketler gerçekleşti. Karar öncesi 5.66 seviyelerinde fiyatlanan kur karar ile birlikte 5.69 seviyelerini test etti. Fed projeksiyonunda yetkililerin daha fazla genişleme konusunda fikir ayrılıklarına düşmesi dolarda değer kazanımları yaşanmasına neden oldu.

Bununla birlikte petrol fiyatlarında Suudi Arabistan saldırısının şokunun atlatılması ile fiyatlar gevşerken, fiyatlardaki bir miktar gevşeme TL üzerinde de bir miktar rahatlatma yarattı. Gün içerisinde piyasalar Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın yayınlayacağı para politikası kurulu toplantı özetini takip edecek. Bilindiği gibi TCMB geçtiğimiz hafta faiz indirmişti ve bu özette yetkililerin neler planladıklarının ipuçları aranacak.

USDTRY paritesinde 5.69371 – 5.74057 – 5.78873 seviyeleri direnç noktaları olarak; 5.65389 – 5.60252 – 5.56721 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

Yeni haftaya hızlı giren ürünlerin arasında altın fiyatları en dikkat çekenler arasındaydı. Suudi Arabistan’a yapılan saldırı ile birlikte Amerika’nın İran’ı suçlaması ve İran’a yönelik misilleme yapılabilme ihtimalleri küresel bazda gerilimlerin artmasına neden oldu. Bu gerilimler piyasalarda güvenli liman ihtiyacı oluşturmuş ve altın fiyatları yükseliş serisine girmiş fakat sonrasında dalgalı bir seyir izlemişti.

Dün akşam Fed kararı ile birlikte volatilite tekrar oldukça arttı ve altın fiyatlarında aşağı yönlü sert hareketlenmeler gerçekleşti. Karar öncesi 1507 seviyelerinde fiyatlanan ons altın karar ile birlikte 1483 seviyelerini test etti ve ardından bu seviyelerden bir miktar toparlanma eğilimleri gerçekleşti. Fiyatlamalarda küresel riskler, jeopolitik gelişmeler yakından izlenecek. Gün içerisinde ise Amerika’dan gelecek olan ekonomik veriler izlenecek.

Tüm bunlar ışığında XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1507.40 – 1516.16 – 1527.57 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1485.92 – 1475.50 – 1456.18 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Hafta sonu Suudi Arabistan’ın milli petrol şirketi Saudi Aramco’ya yapılan saldırı ile üretimlerde duraklamalar yaşanmış ve bu duraklamalar fiyatlarda gün içi rekor yükseliş hareketlerinin gerçekleşmesine neden olmuştu. Fakat dün piyasalara bu konu hakkında ılımlı haber akışları düştü. Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdulaziz bin Selman; ülkedeki petrol tedarikinin Saudi Aramco’ya yapılan saldırı öncesindeki seviyeleri ulaştığını açıkladı.

Ek olarak Selman; petrol ihracatında bir değişiklik olmayacağını ve ekonomik gelirin geçen aylara göre sabit kalacağını sözlerine ekledi. Üretimin hızlı şekilde yerine koyulacağı işareti ile birlikte petrol fiyatları kazançlarının bir kısmını geri verdi ve aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Bununla birlikte dün Amerika’dan gelen ham petrol stoklarında düşüş yaşanması beklenirken 1.058M seviyesinde artış gerçekleşti ve fiyatlardaki düşüşe destek sağladı.

Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 64.83 – 66.60 – 69.19 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 63.04 – 61.23 – 59.32 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

Natgas fiyatları son 4 ayın en yüksek seviyelerinde fiyatlamalar gerçekleştirmiş ve dikkatleri üzerine çekmişti. Bununla birlikte bu seviyelerden bir miktar gerileme yaşandı. Dün Doğal Gaz ve Petrol Forumu’nda Rusya Enerji Bakanı Yrd. Pavel Sorokin açıklamalarda bulundu. Sorokin; Amerika’nın kaya gazı üretiminin gelecekte Rus gazı üzerinde baskı oluşturacağını, Rus gazının rekabetçi kalabilmesi için gerekli araçlara sahip olduğunu belirtti.

Gün içerisinde ise piyasalar Amerika’dan gelecek olan doğalgaz stoklarını takip edecek. Veri TSİ 17:30’da gelecek. Natgas’ı teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 2.706 – 2.805 – 2.878 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 2.579 – 2.511 – 2.429 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN