Forex Yorumları / İnfo Yatırım – (18.09.2019)

Ve Fed Kararını Açıklayacak

Piyasalar yeni haftaya oldukça hızlı bir başlangıç yaptı. Suudi Arabistan’a yapılan saldırı ile birlikte yeni haftaya sert fiyatlamalar ile başlayan piyasalar bu konunun yankılarını hala takip ediyor. Bugün ise başrol Fed’in. Federal Açık Piyasa Komitesi’nin toplantısı dün Washington’da başladı. İki gün süren bu toplantı bugün sona erecek ve Fed kararını TSİ 21:00’da açıklayacak.

Piyasalardaki beklentiler Fed’in 25 baz puanlık indirim yoluna gideceği yönünde ağırlık kazanmış durumda. Karar ardından TSİ 21:30’da basın toplantısı düzenlenecek. Bu basın toplantısında da piyasalar Fed yetkililerinin önümüzdeki dönemler için planları ve beklentileri hakkında ipuçları arayacaklar. Bu sebeple hızlı başlayan hafta hızlı bir şekilde devam edecek. Fed’in kararı ve basın toplantısı piyasalardaki volatiliteyi artıracaktır.

EURUSD

Bir yandan Suudi Arabistan saldırısı bir yandan Fed’in vereceği karar piyasalardaki volatiliteyi oldukça artırdı ve artıracak. Bu gelişmelere ek olarak bugün Euro bölgesinden enflasyon verisi gelecek. Veri TSİ 12:00’da gelecek ve Euro varlıkları üzerinde hareketliliği oldukça artıracaktır. Avrupa Merkez Bankası’nın enflasyon hedefine bir miktar yaklaşılması Euro’da değer kazanımları yaşatabilir. Beklentiler aylık bazda %0.2 iken yıllık bazda ise %1.0 civarında. Bu sebeple öğlen saatlerinde gelecek olan veri EURUSD paritesinde hareketliliği artıracaktır.

Dün ise piyasalar Almanya’dan gelen ZEW beklentiler endeksini takip etti. Gelen veriye göre Eylül ayında ZEW beklentiler endeksi -22.5 oldu. Avrupa Merkez Bankası’nın parasal teşviğe başlaması ve ticaret savaşlarındaki alevin bir miktar azalması ile veri sekiz yılın düşük seviyelerinden bir miktar yükselmiş oldu.

Tüm bunlar ışığında EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.10871 – 1.11104 – 1.11580 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.10512 – 1.10294 – 1.09926 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Suudi Arabistan’a yapılan saldırı ile birlikte petrol fiyatlarında sert yükselme hareketleri oldu ve bu hareket petrol ithal eden ülke para birimleri üzerinde baskı oluşturdu. Oluşan bu baskı ile birlikte yeni haftaya yukarı yönlü gapli hareket ile başlayan USDTRY paritesinde gün içerisinde Fed’in kararı merakla takip edilecek. Fed öncesinde ise yine Amerika’dan gelecek olan İnşaat İzinleri verisi takip edilecek. Veri TSİ 15:30’da açıklanacak. Fed ise kararını 21:00’da verecek. Gün içerisinde yurtiçinden gelecek olan önemli bir veri akışı bulunmazken dün piyasalar konut fiyat endeksini takip ettiler.

TCMB’nin açıkladığı Temmuz dönemine ilişkin konut fiyat endeksi bir önceki aya nazaran %1.92 oranında arttı.Bu artış ile birlikte 113.15 seviyesine ulaşıldı. Bununla birlikte dün Amerika’dan gelen sanayi üretimi verisi takip edildi. Gelen veriye göre ABD’de Ağustos ayında sanayi üretimi %0.6 oranında artarken, kapasite kullanımı ise %77.9 gerçekleşerek son 5 ayın zirve seviyesine çıktı.

Tüm bunlar ışığında USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak 5.74057 – 5.78873 – 5.84170 seviyeleri direnç noktaları olarak; 5.65389 – 5.60252 – 5.56721 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

Suudi Arabistan’a yapılan saldırı ile küresel piyasalarda risk unsuru arttı ve jeopolitik endişeler oluştu. Saldırı ardından Amerika’nın İran’ı sorumlu tutması ve buna karşılık askeri operasyon ile misilleme yapma ihtimalleri gerilimleri oldukça artırdı. Bu gerilimler ise güvenli liman ihtiyacı oluşturdu ve bu ihtiyaç ile birlikte altın fiyatları yukarı yönlü hareketlenmeleri ile kazançlarını korumaya devam ediyor.

Bununla birlikte gün içerisinde Fed’in faiz kararı takip edilecek. Piyasalardaki beklentiler Fed’in 25 baz puanlık faiz indirim yoluna gidebileceği yönünde. Karar ardından ise yapılacak olan basın toplantısı hareketlenmeyi oldukça artıracaktır. Suudi Arabistan’a yapılan saldırı ve Fed kararı ile birlikte Amerika-Çin arasında süren ticaret savaşları arka planda kalsa da bu konuda yakından izlenmeye devam ediliyor.

XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1507.40 – 1516.16 – 1527.57 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1494.90 – 1485.92 – 1476.04 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Yeni haftaya oldukça hızlı başlayan petrol fiyatlarında gündem halen Saudi Aramco’ya yapılan saldırım. Saldırı ile birlikte küresel bazda petrol arzı endişeleri oldukça artarken, Saudi Aramco üretimini durduğunu açıklamıştı. Bu gelişmeler ile birlikte haftaya gün içi rekor yükseliş ile başlayan petrol fiyatlarında dün bir miktar gevşeme hareketleri gerçekleşti. Bunun sebebi ise Reuters’in piyasalara sürdüğü haber akışı idi.

Bu habere göre Suudi Arabistan beklenenden daha kısa sürede petrol üretiminde normale dönecek. Kaynaklara göre Suudi Arabistan 5.7 milyon varil olan günlük arz kaybının %70’ini telefi etmeye oldukça yakın. Bununla birlikte gün içerisinde Amerika’dan gelecek olan ham petrol stokları takip edilecek. Tüm bunlar ışığında brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 65.52 – 66.69 – 67.77 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 63.04 – 61.41 – 59.32 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

Eylül ayı içerisinde kademeli olarak yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren natgasdaki hareketliliğe Suudi Arabistan saldırısı da destek sağladı ve yukarı yönlü hareketlenmeleri destekledi. Bu destek ile birlikte yeni haftaya gapli yukarı yönlü hareketler ile başlayan natgas hafta içerisinde kazançlarını korudu ve haftaya başlangıç seviyesinin yakınlarında fiyatlamalarına devam ediyor. Yarın ise piyasalar Amerika’dan gelecek olan doğalgaz stoklarını takip edecek.

Tüm bunlar ışığında natgası teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 2.706 – 2.805 – 2.902 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 2.641 – 2.579 – 2.511 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN