Forex Yorumları / İnfo Yatırım – (08.11.2019)

İngiltere Merkez Bankası Faiz Oranı Kararını Açıkladı

Haftanın en önemli konularının arasında olan İngiltere Merkez Bankası politika toplantısı dün gerçekleşti. Piyasalar bu toplantı sonrasında herhangi bir faiz değişikliği beklemiyordu ve banka faiz oranında değişikliğe gitmeyerek 0.75 seviyesinde sabit tuttu. Fakat iki politika yapıcısının sürpriz şekilde 25 baz puanlık faiz indirimi yönünde oy kullanması oldukça dikkat çekiciydi. Michael Saunders ve Jonathan Haskel görünüme ilişkin riskleri ve iş gücü piyasasındaki dönüş sinyalini işaret ederek 3 yıldan bu yana ilk defa faiz indirim yoluna gitmek istedi. Karar ile birlikte Sterlin’de sert aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti ve yaklaşık olarak Kasım ayının en düşük seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştirdi.

EURUSD

Dün piyasalar Almanya’dan gelen Sanayi Üretimi verisini takip etti. Gelen veriye göre Almanya’da Eylül ayında aylık bazda sanayi üretimi Beklentilerin üzerinde daraldı ve -%0.6 olarak gerçekleşti. Sanayi Üretimi Euro bölgesinde toparlanma işaretleri son günlerde gelmeye çabalasa da Almanya’da daralma yaşadı. Diğer yandan Amerika’dan gelen ekonomik veriler takip edildi. Gelen veriye göre Amerika’da haftalık işsizlik maaşı başvuruları geçtiğimiz hafta 8K düşüş gerçekleştirdi. Böylelikle 211K seviyesine gerileme oldu. Piyasalardaki beklentiler ise 215K düzeyleri idi. Hafta içerisinde kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren EURUSD paritesi yaklaşık olarak son 3 haftanın en düşük seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştiriyor. Ek olarak Euro üzerinde Brexit baskısı devam ediyor.

Ertelene ertelene belirsizlikler artarken, İngiltere kanadında yapılacak seçimler bu konu hakkında piyasalara ipucu verecek. Tüm bunlar ışığında EURUSD paritesinin grafiğini teknik olarak incelediğimizde ilk olarak karşımıza 1.10729 seviyesi direnç noktası olarak çıkıyor. Bu seviye kırıldığı taktirde 1.11008 – 1.11165 seviyeleri diğer direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.10267 – 1.09988 – 1.09571 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Yeni haftaya yurtiçinden gelen enflasyon verisi ile başlayan USDTRY paritesi verinin beklentileri karşılaması ile birlikte aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirmişti. Öyle ki bu hareketlenmeler ile 5.68 seviyelerini gören parite buralarda uzun süre tutunamadı ve kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Haftanın son işlem gününde yurtiçinden önemli veri akışı bulunmuyor. Dün ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın yayınladığı Haftalık Para ve Banka İstatistikleri takip edildi.

Buna göre TCMB toplam rezervleri geçtiğimiz hafta 292 milyon dolar arttı ve 105 milyar 277 milyon dolara yükseldi. Merkez Bankası’nın brüt döviz rezervleri ise 230 milyon dolar azalarak 78.3 milyar dolara geriledi. Brüt döviz rezervleri 25 Ekim tarihinde 78 milyar 504 milyon dolar seviyesindeydi. Önümüzdeki hafta 13 Kasım’da Erdoğan ile Trump’ın Amerika’da görüşeceği kesinleşti. Bu sebeple önümüzdeki hafta bu görüşme öncesi ve sonrası yapılacak olan açıklamalar yakından takip edilecek.

Tüm bunlar ışığında haftanın son işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak incelediğimizde sırasıyla 5.76917 – 5.79179 – 5.80896 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 5.74179 – 5.71618 – 5.69362 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Altın fiyatlarında gündem kuşkusuz Amerika ile Çin. Geçtiğimiz günlerde atılan olumlu adımlar ve bu ay içerisinde imzalanması beklenen ticaret anlaşmasının 1. Safhası sonrası olumlu hava artmış ve piyasalarda risk iştahı oluşmuştu. Fakat dün gelen haber akışları bu konu hakkında beklentileri bir miktar kötüleştirdi. Gelen haber akışlarına göre Amerika Başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Xi Jimping arasında bu ay gerçekleşmesi beklenen görüşme Aralık ayına ertelenebilir.

Amerika ek gümrük vergilerini düşüreceği, Çin’in de özellikle tarım ürünü olmak kaydıyla ithalatı sürdüreceği kısıtlı bir anlaşma üzerinde anlaşılmaya çalışılıyor fakat nerede ve ne zaman olacağı konusunda şuan belirsizlik hakim. Anlaşmanın Şili’deki APEC Zirvesi’nde imzalanması bekleniyordu fakat Şili’deki protestolar sebebiyle iptal edilmişti. Gözler bu konu üzerinde olmaya devam edecek. Gün içerisinde ekonomik veri bakımından cılız bir gün olsa da küresel çapta gelebilecek haber akışları volatiliteyi artırabilir.

Tüm bunlar ışığında XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1471.80 – 1478.92 – 1491.69 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1460.85 – 1449.28 – 1427.94 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Haftanın son işlem gününe girdiğimizde petrol fiyatlarında haftanın en önemli konularından biri Amerika’dan gelen ham petrol stoklarının beklentilerin oldukça üzerinde gelmesi idi. Piyasalardaki beklentiler 1,515M olsa da , veri 7,929M gelerek şaşırttı. Gelen veri ile birlikte yukarı yönlü hareket son buldu ve petrol fiyatlarında aşağı yönlü sert hareketlenme yaşandı. Bu hareketlenmeleri ile 61.60 seviyelerini gören brent petrol dün toparlanma eğilimleri gerçekleştirdi ve yukarı yönlü kademeli hareketler yaşandı.

Diğer yandan OPEC+ koalisyonunun en büyük üreticilerinin daha büyük çaplı bir üretim kısıntısı aramadıklarına ilişkin sinyaller yukarı yönlü hareketlenmelere baskı oluşturuyor. Ek olarak piyasalar Amerika ile Çin arasında arap saçına dönen ticaret anlaşmasını takip ediyor. Tüm bunlar ışığında brent petrol grafiğini teknik olarak inceleyelim.

Yukarı yönlü hareketlenmelerde ilk olarak 62.34 seviyesi karşımıza direnç noktası olarak çıkabilir. Bu seviye kırıldığı taktirde sırasıyla 62.85 – 63.30 seviyeleri diğer direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise sırasıyla 61.91 – 61.25 – 60.50 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

Piyasalar dün Amerika’dan gelen doğal gaz stoklarını takip etti. Piyasalardaki beklentiler stokların geçtiğimiz hafta Amerika’da 45B düzeylerinde olması yönünde ağırlık kazanmıştı. Fakat veri beklentilerin altında gelerek 34B olarak gerçekleşti. Bilindiği gibi bundan önceki stok verisi 89B idi ve stoklarda düşüş yaşandığı görüldü.

Bununla birlikte küresel gelişmeler fiyatlamalar üzerinde etki ediyor. Amerika ile Çin arasında olumlu adım atılması fiyatlar üzerindeki baskıyı azaltır. Tüm bunlar ışığında natgası teknik olarak incelediğimizde 2.782 – 2.850 – 2.897 seviyeleri direnç noktaları olarak; 2.740 – 2.683 – 2.643 seviyeleri ise destek noktaları olarak test edilebilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN