Forex Yorumları / İnfo Yatırım – (06.09.2019)

Donald Trump: Ticaret Savaşları ABD Borsalarını Olumsuz Etkiliyor

Amerika Başkanı Donald Trump ticaret savaşlarının Amerika ekonomisine etkisi hakkında açıklamalarda bulundu. Trump; Eğer Çin ile ticaret savaşları yaşanmasaydı borsaların daha yüksek olacağını, en az 10K puan daha yüksek olacağını, fakat işlerin kontrolden çıktığı için bunun yaşanması gerektiğini belirtti. Bilindiği gibi Trump Çin’in 110 milyar dolarlık ürününe ek vergi tarifesini bu hafta başlattı ve Ekim ayında iki ülke yetkililerinin Washington’da ticaret müzakereleri gerçekleştirmesi bekleniyor. Trump bu görüşme ile ilgili; anlaşma istiyorlarsa olacağını istemiyorlarsa ise sorun olmayacağını belirtti.

EURUSD

Salı günü AMB Başkan adayı Lagarde’nin açıklamaları ile birlikte piyasalarda ‘daha fazla teşvik’ beklentileri azalmış ve bununla birlikte Euro, dolar karşısında değer kazanımları yaşamıştı. Ek olarak İtalya’da hükümet sorununda ılımlı adımlar atılması Euro üzerindeki baskıları azalttı. Bununla birlikte dün Almanya’dan gelen fabrika siparişleri verisi takip edildi. Gelen veriye göre Temmuz ayın Almanya’da fabrika siparişleri yıllık bazda 5.6 oranında daralma yaşadı.

Piyasalardaki beklentiler ise 4.2 oranında daralma yaşanması yönündeydi. Gelen bu veri ile birlikte Euro üzerinde anlık olarak bir miktar değer kayıpları yaşandı. Hafta başında Almanya’dan gelen imalat sektörü verisi de aylık bazda daralmayı işaret etmişti. Euro bölgesinin lokomotif ekonomisinden gelen veriler piyasaları tam olarak tatmin etmiyor. Gün içerisinde Euro bölgesinden gelecek olan büyüme verisi takip edilecek. Veri TSİ 12:00’da gelecek ve Euro varlıkları üzerinde volatilitenin artmasına neden olacaktır.

Tüm bunlar ışığında EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.10794 – 1.11052 – 1.11538 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.10196 – 1.09920 – 1.09583 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Hafta başında yurtiçinden gelen enflasyon verisinin beklentileri karşılaması ile birlikte aşağı yönlü gevşeme hareketleri gerçekleştiren USDTRY paritesinde gevşeme eğilimleri devam ediyor. Bu gevşeme ile birlikte dün 5.64 seviyelerini test eden paritede Amerika’dan gelen ekonomik veriler takip edildi. Dün Amerika’dan gelen ADP özel sektör istihdamı Ağustos ayında 195K artış gerçekleştirdi ve beklentilerin üzerinde oldu.

Piyaslardaki beklentiler ise 148K idi. Temmuz ayı verisi ise 156K’dan 142K’ya doğru revize edildi. Beklentiler üzerinde gelen veri ile birlikte dolarda küresel bazda değer kazanımları yaşandı. Şimdi yarın yine Amerika’dan gelecek olan tarım dışı istihdam ve ortalama saatlik kazançlar verileri takip edilecek. Verilerin beklentiler üzerinde gelmesi dolardaki değer kazanımlarının devam etmesine neden olabilir.

Tüm bunlar ışığında USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 5.70058 – 5.79213 – 5.85573 seviyeleri direnç noktaları olarak; 5.64228 – 5.60185 – 5.53203 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

Altın fiyatlarına baktığımızda genel olarak yükselme hareketlenmeleri yaşanmasından sonra dün bir miktar gevşeme yaşandığı görüldü. Amerika’dan gelen ADP tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin üzerinde gelmesi ve bugün açıklanacak tarım dışı istihdam verisi öncesi pozitif bir sinyal vermesi dolarda değer kazanımları yaşanmasına neden oldu.

Bu değer kazanımları ile birlikte altın fiyatlarında aşağı yönlü gevşeme hareketleri gerçekleşti. Altının 2019 performansına baktığımızda ise %21 oranında bir değer kazanımı yaşandığı görülüyor. Gün içerisinde TSİ 15:30’da Amerika’dan gelecek olan veriler XAUUSD’de volatiliteyi oldukça artıracaktır.

XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1533.02 – 1550.97 – 1574.65 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1506.39 – 1492.30 – 1474.67 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Son günlerde petrol fiyatlarında yaşanan toparlanma devam ediyor ve petrol kazançlarını koruyor. Dün piyasalar Amerika’dan gelen ham petrol stoklarını takip etti. Amerika’dan gelen stoklar beklentilerin üzerinde azaldı ve -4771M olarak gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise -2488M seviyesindeydi.

Bu veri ile birlikte Amerika’da stoklar üst üste üçüncü haftada düşmüş oldu. Yaşanan bu gelişmeler petrol fiyatlarındaki yukarı yönlü hareketlenmeleri destekledi. Bununla birlikte Amerika ile Çin arasında ticaret görüşmelerinin olacağı beklentisinin artması piyasalarda iyimserlik oluşturdu ve bu iyimserlikte petrol fiyatlarını destekleyen diğer unsur olarak kayıtlara geçti.

Tüm bunlar ışığında brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 61.95 – 62.85 – 65.24 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 60.13 – 59.35 – 58.24 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

Ticaret savaşlarının son günlerde bir miktar ılımlı karşılanması ve Çin’in Amerika’ya ticaret görüşmeleri için heyet göndereceği haber akışlarının piyasalara düşmesi küresel riskleri bir miktar azalttı. Bu iyimserlik ise emtia fiyatlarına pozitif yansıdı ve natgasda bu pozitiflikten payını aldı. Son günlerde yukarı yönlü kademeli hareketlenmeler gerçekleştiren natgas kazançlarını korumaya devam ediyor.

Dün Amerika’dan gelen doğal gaz stokları beklentilerin üzerinde arttı ve 84B olarak gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise 78B civarındaydı. Bu veri ile birlikte bir miktar gevşeme hareketleri olsada ardından tekrar eski seviyelerde fiyatlamalar yaşandı. Natgası teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 2.484 – 2.537 – 2.630 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 2.404 – 2.365 – 2.321 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN