Forex Yorumları / IKON Menkul – (26.11.2020)

ABD’de Şükran Günü Tatili Var, Peki Gün İçerisinde Bizi Neler Bekliyor…

*ABD piyasaları Şükran Günü sebebiyle kapalı olacak. Avrupa’da ise Avrupa Merkez Bankası para politikası tutanaklarını takip edeceğiz.

*Türkiye tarafında da TCMB’nin PPK toplantı tutanakları açıklanacak.

Güney Kore Faizi Sabit Bıraktı…

Güney Kore Merkez Bankası, politika faizini %0.5 oranında sabit bıraktı. Bu oran rekor düşük seviyede. Kore Merkez Bankası Başkanı, yaptığı açıklamada para biriminin değerli kaldığını ancak bunun sürü davranışından kaynaklandığını belirtti. Bu durum devam ederse müdahale edilebileceğini ima etti.

*Tahminlerde ihracatın ve yatırımın toparlamasıyla birlikte 2020 GSYİH tahmini iyileştirildi.
*Ekonomide daha iyi bir toparlanma görülene kadar gevşek para politikasına devam edileceği belirtildi.
*Yapılan tahminlerde Covid-19 vakalarının yeniden artışa geçmiş hali de hesaplanıyor.
*Tahminler, virüs etkisinin 2021’in sonlarına doğru devam edeceğini gösteriyor.
*Ekonomideki en kötü durumun 2020 ikinci çeyrekte olduğunun ve bu duruma bir daha gelinmesinin zor olduğunu belirtilmekte.

FOMC Tutanaklarından Önemli Maddeler…

*FOMC Tutanakları: FOMC üyeleri finansal piyasalardaki gelişmeleri tartıştılar, finansal şartların çok az değiştiğini ortaya koydular.
*FOMC Tutanakları: Politika yapıcılar varlık alımlarının finansal piyasalarda yeniden ortaya çıkabilecek risklere karşı sigorta sağladığı kararına vardılar.
*FOMC Tutanakları: Birçok katılımcı, ek mali desteğin yokluğunun, tasarrufları tükendiğinde düşük ve ılımlı gelirli hanehalkının harcamalarını keskin şekilde azaltmaları ihtiyacını ortaya çıkarabileceği endişesini dile getirdiler.
*FOMC Tutanakları: Üyeler, bu yılın başlarında sıfıra yakın seviyelere indirilen ve en az 2023 yılına kadar orada kalması beklenen faiz oranlarını artırmaya başlamadan önce tahvil alımlarını sonlandıracaklarının sinyalini verdiler.

Covid-19 Gündemi…

*Dünya Covid-19 ile mücadele etmeye çalışıyor. Vakaları kontrolsüz şekilde artan ülkeler acil karantina önlemi alıyor. Japonya’da Ekim başında 400lerde olan vaka sayısı, yakın zamanda 2500 seviyelerine kadar ulaştı. Japonya, eğer vakalarda azalma olmazsa yıl sonu öncesi olası seyahatleri engellemek için karantina kararı alabileceğini belirtti.

*Almanya’da vaka sayıları 25.000 seviyelerine yaklaşmıştı. Ara ara düşse de ortalamada rekor seviyelere çok yakın vaka sayıları gelmeye devam ediyor. Bu sebeple Almanya’da karantinayı 20 Aralık’a kadar uzatma kararı aldı. Tiyatro, opera, konser salonları, spor salonları, eğlence alanları vb yerler kapalı kalacak. Restoran ve publar kapalı kalacak. Restorantlar paket servis yapabilecek. Sosyal alan ve eğitimde de önlem alınmaya devam edecek.

*ABD Başkanlığına seçilen Biden, Şükran Günü mesajında “Bir bir virüs ile savaştayız, birbirimizle değil.” Mesajı verdi.

*Türkiye’de Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, günlük Covid-19 tüm vaka sayılarını açıklayacaklarını belirtti. Buna göre dün Türkiye genelinde tüm pozitif vakalar 28.351 olarak açıklandı.

Dün ABD Verileri Nasıl Geldi…

Bugün ve yarın ABD’de şükran günü tatili olacak. Bu sebeple bir çok önemli veri tatil öncesinde Çarşamba günü açıklandı.
Bunların en önemlisi kuşkusuz üçüncü çeyreğe ait revize edilen ekonomik büyüme verisiydi.

*ABD – GSYİH (revize) (Q3) (aylık): %33.1 (Beklenti: %33.1)

Sonraki veriler ise şu şekilde geldi.
*ABD – Çekirdek Dayanıklı Mal Siparişleri (aylık): %1.3 (Önceki: %0.9)
*ABD – Dayanıklı Mal Siparişleri (aylık): %1.3 (Önceki: %2.1)
*ABD – Çekirdek PCE Fiyat Endeksi (aylık): %0 (Önceki: %0.2)

Veri Ajandası:
*Tatil | ABD – Şükran Günü
*10:00 | Almanya – GFK Tüketici Güven Endeksi
*15:30 | Euro Bölgesi – Avrupa Merkez Bankası Para Politikası Toplantı Tutanakları

USDTRY – Asya Seansında 7.92 Desteğinde Tutundu…
100 günlük ortalamada tutunmasıyla birlikte 8.58/7.50 düşüşünü düzeltmeye başlayan USDTRY paritesi, hafta içerisinde düşüşü Fibonacci 50 pranında düzeltti. Bu düzeltme ile birlikte 8.05’e kadar yükseliş yaşanmıştı. Dün itibariyle bu yükseliş frenledi ve 7.92’ye geri çekilme yaşandı. Gün içerisinde 7.92 seviyesini ilk destek bölgesi olarak takip edeceğiz. Olası tepkilerde 8.05’in üzerinde Fibonacci 61.8 düzeltmesi olan 8.17 gündeme gelebilir. Olası düşüşlerde 7.92’nin altında ilk destek 7.78 seviyesidir. Bu seviye altında tekrar 7.50 seviyesi gündeme gelebilir.

Destekler: 7.92 – 7.78 – 7.67/7.61
Dirençler: 8.05 – 8.17 – 8.35

XAUUSD – Şimdilik 200 Günlük Ortalamada Tutundu…
Sarı metal pazartesi ve Salı günleri hızlı bir şekilde geriledi ve 200 günlük ortalamaya geldi. Bu ortalama 1795 desteğine denk gelmekte. Bu bölge destek olarak çalıştıktan sonra dünkü günlük mum çok dar bantta ve neredeyse açılış fiyatından kapattı. Bu noktada dikkatli olmakta fayda var. Asya seansında bu gece çok hafif bir tepki geldi. Gün içerisinde, dün de test edilen 1815 direncini ara bölge olarak takip edeceğiz. Ancak daha da yukarıda 1850 direnci daha kritik bir bölge olarak karşımıza çıkabilir. Çünkü bu sert düşüş 1850 kırılınca sertleşti. Olası düşüş eğiliminde 200 günlük ortalama oldukça önemli. Bu bölgenin altında negatif eğilim hızlanabilir.

Destekler: 1795 – 1775 – 1745
Dirençler: 1815 – 1833 – 1850/1860

EURUSD – Daralan Üçgenden Çıktı, 1.1928 Direnci Test Ediliyor…
EURUSD paritesi dün grafikte de görüldüğü gibi daralan üçgenin üzerinde günlük mum kapanışı yaptı. Bu gece Asya seansında bu teknik durum sebebiyle Euro lehine hareketler biraz daha ağırlık kazandı. Gece saatlerindeki hafif yükseliş ile birlikte parite 1.1928 direncine yaklaştı. 1.1928 direnci üzerinde kalması halinde 1.20 seviyesi gündeme gelebilir. Olası kar satışlarında, tekrar üçgenin üst bandına doğru yönelim olabilir. Bu durumda eğer tekrar üçgeni kırmaz ve kırılımını teyit ederse bu durum Euro lehine hareketler için fırsat olabilir.

Destekler: 1.1882 – 1.1845 – 1.1775
Dirençler: 1.1928 – 1.1965 – 1.2000

Kaynak: IKON Menkul Sabah Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN