Forex Yorumları / IKON Menkul – (12.06.2019)

TCMB Para Politikası Kurulu Kararı Bugün…
Türk Lirası adına yine önemli bir gün diyebiliriz. Saat 14:00’de TCMB’nin para politikası kararı açıklanacak. Beklentiler genel olarak TCMB’nin para politikasını değiştirmemesi yönünde. Ancak her zamanki gibi politika metnindeki ifadeler dikkatlice takip edilecektir. Enflasyon tarafındaki artışta çok az da olsa yavaşlama görülüyor. Ama baz etkisine göre hareket etmek, enflasyonda yükselişin hızla devam ettiği gerçeğini değiştirmiyor. Bunun yanında Türk Lirası üzerinde baskı yapan birkaç tane önemli belirsizlik bulunmakta. Bunlardan birisi, belki de en önemlisi, ABD ile ilişkilerde S-400 sistemi sebebiyle oluşabilecek olumsuzluklar. Bir diğeri ise 23 Haziran.

Bu tip belirsizliklerin olduğu bir ortamda TCMB açıklama metninde nasıl bir yol izler göreceğiz. Geçtiğimiz toplantıda “parasal duruş enflasyonu hedeflenen patika ile uyumlu seviyelerde tutacak şekilde belirlenecektir.” ile ifade değişikliğine giden, biraz da kafa karıştıran TCMB’nin bu ifadeyi koruyup korumayacağı ve enflasyon göstergeler hakkındaki fikri, bizlere olası bir Temmuz toplantısı kararı için fikir oluşturabilir. Burada sadece şunu söyleyebiliriz, TÜFE – ÜFE arasındaki makas oldukça fazla. Buradan da üreticilerin yüksek maliyetlerini tüketiciye yansıtmamak için elinden geleni yaptığını görüyoruz. Ülkemiz ekonomi formatında ÜFE’yi yükselten en temel sebep döviz kuru olduğunu var sayarsak döviz kurunun yukarı yönde tepki verebileceği her durumda TÜFE görünümünün bozulma riski artıyor. Açıklama esnasında TRY bacaklı paritelerdeki oynaklığın artabileceğini hatırlatmak isteriz.

Çin TÜFE’si Aylık Bazda Aynı Kaldı…
Asya seansının en önemli verisi Çin’de TSİ 04:30’da açıklanan Mayıs ayına ait Tüketici Fiyat Endeksi verisiydi. ÜFE aynı kalırken, TÜFE yıllık bazda beklenti dahilinde yükseldi. Aylık TÜFE’nin bir önceki aya göre değişmedi görüldü.
*TÜFE (yıllık): %2.7 (Beklenti: %2.7 ; Önceki: %2.5)
*TÜFE (aylık): %0 (Beklenti: %0.1 ; Önceki: %0.1)
*ÜFE (yıllık): %0.6 (Beklenti: %0.6 ; Önceki: %0.9)

ABD TÜFE Verisi Kritik…
Son dönemde global ekonomideki riskler, Çin ve Avrupa büyümesinin yavaşlaması, ticaret savaşları ve ABD ekonomisinin büyüme performansına rağmen enflasyonda yavaş kaldığı endişeleri gibi durumlar FED’in bu yıl faiz indirebileceği spekülasyonlarını gündeme oturttu. Bu haberlerin ve gelişmelerin etkisiyle de ABD Doları’nda son dönemde ani değer kayıpları gerçekleşti.

Bugün FED’in para politikası kararlarında çok önemli etkiye sahip olan TÜFE(enflasyon) verisi izlenecek. Geçtiğimiz gün açıklanan ÜFE tarafında yıllık veriler bir önceki dönemin altında kalarak hayal kırıklığı yaratmıştı ve EURUSD paritesini yeniden 1.1347 seviyesine doğru yönlendirmişti. Bugün açıklanacak verinin EURUSD paritesinde ve diğer dolar bacaklı paritelerde oynaklığı arttırma ihtimali bulunuyor.

ECB Başkanı Draghi, Frankfurt’da Konuşacak…
Draghi’nin Frankfurt’da katılacağı konferans “Küresel Rüzgarlara Karşı Dayanıklılık” temasını içeriyor. Bununla birlikte bir diğer ECB Üyesi Guindos da aynı konferansta “Ticari Şoklara Verilen Tepkiler” konulu bir tartışmaya başkanlık edecek.

Veri Ajandası:
*11:15 | ECB Başkanı Draghi’nin Konuşması
*14:00 | TCMB Para Politikası Toplantı Sonuçları
*15:30 | ABD – Çekirdek TÜFE (aylık): ? (Beklenti: %0.2 ; Önceki: %0.1)
*15:30 | ABD – Çekirdek TÜFE (yıllık): ? (Beklenti: %2.1 ; Önceki: %2.1)
*15:30 | ABD –TÜFE (aylık): ? (Beklenti: %0.1 ; Önceki: %0.3)
*15:30 | ABD –TÜFE (yıllık): ? (Beklenti: %1.9 ; Önceki: %2.0)
*17:30 | ABD – Ham Petrol Stokları: ? (Beklenti: -0.481 M ; Önceki: 6.771 M)
*17:30 | ABD – Benzin Stokları: ? (Beklenti: 0.743 M ; Önceki: 3.205 M)
*21:00 | ABD – Federal Bütçe Dengesi: ? (Beklenti: -185 .5 B ; Önceki: 160 B)

EURUSD
EURUSD – 1.1310 Üzerinde Kalırken, ABD ve Avrupa’daki Gelişmelere Dikkat…
Geçtiğimiz hafta özellikle ABD Tarım Dışı İstihdam verisinin ardından sert yükseliş ile 1.1347 seviyelerine kadar çıkan EURUSD paritesi, yeni hafta itibariyle hareketlerini sınırlamış ve bir miktar kar satışıyla gerilemişti. Ancak bu geri çekilmeler sonucu günlü kapanışlar 1.1310 üzerinde kalmayı başardı ve parite bugün Asya seansında yukarı yönlü eğilimini koruyor. Ticaret savaşları ve global durgunluk endişeleriyle artan FED’in faiz indirebileceğine yönelik spekülasyonlar ABD Doları’nı son dönemde zayıflattı. Buna ek olarak dün açıklanan ABD’nin ÜFE verilerinde yıllık değerlerin bir önceki döneme göre zayıflık göstermesi EURUSD’nin 1.1310 üzerinde ataklar yemesine sebep oldu.

Bugün hem ECB Başkanı Draghi’nin konuşması olacak hem de ABD’de TÜFE verisi açıklanacak. Her ikisi de önemli olup Draghi’nin olası bir TLTRO hamlesi detayı vermesi ya da ECB faizleri hakkında konuşmasına dikkat edeceğiz. ABD TÜFE tarafında ise kuşkusuz verinin FED hedeflerine ne kadar ilerleyebildiği takip edilecek.

Parite Asya seansında 1.1347 seviyesine doğru adım adım ilerliyor. Bu eşiğin geçilmesi durumunda 1.1380 direnci güçlü şekilde gündeme gelebilir. Haftalık ana direncin ise 1.1440 olduğunu belirtmek isteriz. Olası geri çekilmelerde ise 1.1310 desteği oldukça önemli.

Destekler: 1.1310 – 1.1265 – 1.1215
Dirençler: 1.1345 – 1.1380 – 1.1440

ALTIN
XAUUSD – 34 Saatlik Ortalama Gün İçi Destek Hattı Olabilir…
Sarı metal geçtiğimiz hafta 1348 direncine kadar yükseldikten sonra kar satışlarıyla bu hafta içerisinde 1320 desteğine kadar geriledi. Bu kritik bölge test edildi ancak geçilemedi ve dün gün içerisinde trend takibi için kullanılan 34 saatlik ortalamanın üzerine yükseldi. Bu bağlamda ortalamanın denk geldiği 1329 desteği üzerinde sarı metalde pozitif eğilimin bir nebze daha ağırlıklı olması beklenebilir. Ancak pozitif eğilim için son dönemde görülen en yüksek tepe bölgesi 1348 olsa da gün içi ara direnç 1339 seviyesidir.

Olası kar satışlarında ise öncelikle 34 saatlik ortalamaya sonrasında ise 1320 desteğine bakılabilir. 1320 desteğinin altında kar satışları daha da güçlenebilir ve düşüş devam edebilir.

Destekler: 1329 – 1325 – 1320
Dirençler: 1333 – 1339 – 1344

USDTRY
USDTRY – TCMB Karar Gününe Başlarken Teknik Görünüm Nasıl ?
Türk Lirası adına yine önemli bir gün diyebiliriz. Saat 14:00’de TCMB’nin para politikası kararı açıklanacak. Beklentiler genel olarak TCMB’nin para politikasını değiştirmemesi yönünde. Ancak her zamanki gibi politika açıklama metnindeki ifadeler dikkatlice takip edilecektir. Enflasyon tarafındaki artışta çok az da olsa yavaşlama görülüyor. Ama baz etkisine göre hareket etmek, enflasyonda yükselişin hızla devam ettiği gerçeğini değiştirmiyor. Bunun yanında Türk Lirası üzerinde baskı yapan birkaç tane önemli belirsizlik bulunmakta. Bunlardan birisi, belki de en önemlisi, ABD ile ilişkilerde S-400 sistemi sebebiyle oluşabilecek olumsuzluklar. Bir diğer ise 23 Haziran.

Bu tip belirsizliklerin olduğu bir ortamda TCMB açıklama metninde nasıl bir yol izler göreceğiz. Geçtiğimiz toplantıda “parasal duruş enflasyonu hedeflenen patika ile uyumlu seviyelerde tutacak şekilde belirlenecektir.” ile ifade değişikliğine giden, biraz da kafa karıştıran, TCMB’nin bu ifadeyi koruyup korumayacağı ve enflasyon göstergeleri hakkındaki fikri, bizlere olası bir Temmuz toplantısı kararı için fikir oluşturabilir. Burada sadece şunu söyleyebiliriz; TÜFE – ÜFE arasındaki makas oldukça fazla. Buradan da üreticinin yüksek maliyetlerini tüketiciye yansıtmamak için elinden geleni yaptığını görüyoruz. Ülkemiz ekonomisi için ÜFE’yi yükselten en temel sebebin döviz kuru olduğunu var sayarsak döviz kurunun yukarı yönde tepki verebileceği her durumda TÜFE görünümünün bozulma riski artıyor.

Teknik olarak baktığımızda, parite bu hafta içerisinde dar bir bantta sıkıştı. TCMB kararı esnasında oynaklık artabilir ve kendisine bir yön bulabilir. Ancak yukarıda 5.8575, aşağıda ise 5.7300 seviyeleri nötr alanı oluşturuyor. Dört saatlik grafikte bir ters omuz baş omuz formasyonu yapısı olabilir. Bu sebeple olası tepkilerde 5.8575 direnci geçilirse, yukarıda dört saatlik bazda 200 birimlik üssel ortalamaya denk gelen 5.9800 direnci gündeme gelebilir.

Olası düşüşlerde ise öncelikle ara bölgede yer alan 5.7830 ve sonrasında ise 5.7300 desteği izlenebilir. 5.7300 desteği Türk Lirası lehine hareketin güçlenerek devam edebilmesi adına oldukça önemlidir.

Destekler: 5.7830 – 5.7300 – 5.6700 – 5.6220
Dirençler: 5.8150 – 5.8575 – 5.8900 – 5.9200

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN