Forex Yorumları / DestekFX – (09.01.2015)

Ekonomik Gündem

ABD kanadında Fed tutanaklarından sürpriz çıkmamasının ardından gözler bugün açıklanacak tarım dışı istihdam verisine çevrilmiş durumda. Saat 15:30’da açıklanacak olan bu verinin beklentilerin üzerinde gelmesi durumunda ABD borsa endeksleri ve ABD doları yükseliş gösterebilir. Verinin kötü gelmesi halinde ise Dolarda ve endekslerdeki düşüşün yanı sıra altında sert yükselişler görmemiz mümkün olabilir.

ABD’nin FED tutanaklarından sonra dün de İngiltere Merkez Bankası’nın(BoE) Ocak ayı toplantısı takip edildi. Başkan Mark Carney liderliğindeki Para Politikası Komitesi, 0,5 olan politika faizini değiştirmezken, 375 milyar sterlin düzeyindeki tahvil alım miktarını da korudu. Euro Bölgesinde son açıklanan düşük enflasyon verisinden sonra dün AMB Başkanı M.Draghi yaptığı açıklamada, Bundan sonra atılacak teşvik adımlarında Ülke tahvillerinin de alımı söz konusu olacağını belirtti. Bu açıklamalara baktığımızda AMB’nin 22 Ocakta yapacağı toplantıdan genişlemeye yönelik yeni teşvik programlarının çıkacağına sinyal oluşturuyor diyebiliriz.

İçeride olumlu seyir devam ediyor. USDTRY paritesi 2,30 seviyesinin altına sarktı. Türkiye’de açıklanan Sanayi Üretimi verisi %2,4 beklenirken ve %0,7 olarak gerçekleşti. Bu veri büyüme beklentilerini aşağı çekebileceği gibi, MB’ye olası bir faiz indirimi için baskı yaratabilir. Tahvil faizlerinde ise aşağı yönlü hareket devam ediyor. BIST 100 endeksi de 87000 direncini geçmiş durumda. Önümüzdeki günlerde endeksin 87000 üzerinde tutunabilmesi durumunda yeni zirveler gündeme gelebilir.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir