Forex Yorumları / DestekFX – (06.03.2015)

Ekonomik Gündem

Dün gözler Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi’nin yapacağı açıklamalar üzerine çevrilmişti. Ekonomiye yönelik risklerin azalması ile birlikte Draghi 9 Mart’ta varlık alım programının başlatılacağını açıkladı. Devamında Draghi, ECB’nin 2015 büyüme tahminini %1’den 1,5’e, 2016 için büyüme tahminini ise %1,5’den 1,9’a yükselttiklerini belirtti. Büyüme tahminlerindeki bu iyimser görünümde, petrol ve kur tarafında yaşanan düşüşlerin etkili olması bekleniyor. Aynı zamanda Draghi, Yunanistan konusunda da şartların sağlanması halinde yaz aylarında yunan tahvillerinin yeniden satın alınabileceği sinyalini verdi. Bu iyimser nitelikteki açıklamalara rağmen Euro var olan düşüş hareketlerine devam etti. Bugün Euro için yön belirleyici olması beklenen Euro Bölgesi Büyüme ve ABD kanadından gelecek tarım dışı istihdam verileri dikkatle takip edilebilir. ABD tarım dışı istihdam verisinin beklentilerinin altında kalması Euro için merhem olabilir.

Fed’in ABD bankalarına yaptığı stres testinden oldukça olumlu sonuçlar çıktı. 2009 yılından beri yapılan, ekonomik durgunluk halinde bankaların dayanma ve kredibilite gücünü ölçen testte 31 banka ilk aşamayı geçti. Böylece ABD’deki finansal sistemin sağlamlaştığı konusunda fikir edinilmiş oldu. Bu testin ikinci ayağı 11 Mart’ta uygulanacak. Öte yandan dün veri açısından sakin bir gün geçiren ABD ‘de bugün kritik veriler açıklanacak. Piyasalar, özellikle altın olmak üzere, tarım dışı istihdam verisine odaklanmış durumda. Verinin beklentilerin üzerinde açıklanması halinde altında sert düşüşler görülebilir. Tarım dışı istihdam verisi haricinde saatlik kazanç ve haftalık işsizlik verileri de Dolar açısından hareketlilik getirebilecek veriler.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir