Forex Yorumları / Ahlatcı Yatırım – (31.03.2021)

TL VARLIKLARDA YÖN NERESİ?

Yurt içi piyasaların iki haftadır etkilerini izlediği TCMB başkan değişikliği sonrası yeni başkan Kavcıoğlu dün TCMB genel kurulu sonrası açıklamalarda bulundu. Kavcıoğlu, “Merkez Bankası’nın kanunla belirlenmiş görev ve yetkileri çerçevesinde enflasyonda kılıcı düşüşü sağlamaya, para politikası araçlarını etkin şekilde kullanmaya devam edeceğiz. Orta vadeli enflasyonda yüzde 5 hedefine sıkı sıkıya bağlıyız.” açıklamasını yaptı. Açıklamalarında ayrıca enflasyonla mücadele kararlılığımızla Türk Lirası’nın gücünü ve itibarını sağlayacaklarını, enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana kadar politika faizini güçlü dezenflasyonist etkiyi muhafaza edecek şekilde enflasyonun üzerinde bir düzeyde oluşturmaya devam edeceklerini belirtti. Bu açıklamaların ardından kur tarafına baktığımızda kısa bir aşağı yönlü hareketin ardından yeniden 8.40 TL seviyesine doğru yükselişlerin yaşandığı gözlendi. 5 yıllık CDS 482 seviyesine ulaşırken, 10 yıllık tahvil faizi %19.17’ye yükseldi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda (TCMB) yaşanan görev değişiminin ardından Türkiye’nin makro görünümüne ilişkin ilk revizelerden biri Goldman Sachs’tan geldi. Kurum Türkiye’ye ilişkin 2021 büyüme beklentisini yüzde 5,5 seviyesinden yüzde 3,5’e çekti. TCMB’de yaşanan görev değişiminin ardından TCMB’nin reaksiyon işlevi ve politika yapma süreci etrafındaki belirsizliğin önemli düzeyde arttığına dikkat çekildi. Cari açık ve yüksek enflasyon oranı gibi makro ekonomik baskıların sürdüğüne vurgu yapan kurum Türkiye ekonomisine ilişkin görünümü revize ederken bu unsurlara odaklandıklarını belirtti.

10 yıllık ABD tahvil faizleri Londra seansında %1.776’ya yükseldi ve 22 Ocak’tan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Ancak ilerleyen saatlerde getiri tersine döndü. ABD hisse senetleri Salı günü, yatırımcıların ABD Hazine getirilerinin 14 ayın en yüksek seviyesine ulaşmasının ardından teknolojiyle ilgili büyüme hisseleri satmasıyla hafif düşüş kaydetti. S&P Teknoloji hisseleri, hazine getirilerinin günün en yüksek seviyesinden geri çekilmesiyle öğleden sonraki işlemlerde kayıpları azalttı, ancak gün sonunda %1 düşüş yaşadı. Ayrıca Nasdaq, Kasım ayından bu yana ilk aylık kaybını yaşayacak görünüyor. ABD’de aşılanmanın hızlanmasına paralel önümüzdeki çeyreklerde ekonominin güçlü bir şekilde toparlanması beklenirken Fed’den enflasyonun %2 hedefinin üzerine çıkmasına izin verileceği sinyalleri geliyor. Fed’in denetimden sorumlu Başkan Yardımcısı Randal Quarles, Fed Açık Piyasa Komitesi’nin %2 hedefinin bir parça aşılmasında rahat olacağını belirtti. Quarles “Zaman içindeki ortalamaya bakacağız. Yüzde 2 enflasyonun bir parça aşılmasını destekliyorum” açıklamasını yaptı.

Avrupa hisseleri, aşı kaynaklı ekonomik iyileşme umuduyla Salı günü rekor seviyelere doğru ilerlerken, yatırımcılar bir gün önce bankacılık hisselerini vuran bir ABD hedge fonu temerrüdünün sonuçlarını geride bıraktı. STOXX 600 endeksi, pandemi öncesi zirvesinin %1 altında işlem görerek %0,5 yükseldi. ABD ve Avrupa devlet tahvil getirileri, daha güçlü ekonomik büyüme ve enflasyon umutları üzerine yükselirken, banka hisseleri Pazartesi günkü %1’lik düşüşün ardından toparlanarak %2.0 yükseldi.

Bugün Biden’ın açıklayacağı altyapı programı piyasalarca takip edilecek. Fed üyelerinin ABD ekonomisi hakkındaki iyimserliği ABD tahvil getirilerinde yönü yukarı çevirmiş durumda. Asya’da ise Archegos sarsıntısıyla banka hisseleri geriliyor.

USDTRY

TCMB’de Başkanlık görevini üstlenen Şahap Kavcıoğlu, piyasa ile temaslarına devam ediyor. Bu temaslar çerçevesinde yarın yerli ve yabancı yatırımcıların olduğu bir video konferansta konuşma geçekleştirecek. ABD yönetimi yeni bir teşvik paketi üzerinde çalışmalarını sürdürürken paketin 2 Trilyon Doları aşması bekleniyor. Yurtdışına baktığımızda ise yukarı yönlü hareketinin kuvvetlendiren dolar endeksi satış baskısını artırıyor. Yaşanan gelişmeler çerçevesinde yukarı yönlü hareketin sürmesi beklenen kurda 8,40 ve 8,48 TL direnç seviyeleri takip edilecek. Olası aşağı yönlü hareketin oluşması durumunda ise 8,25 ve 8,20 destek seviyeleri test edilecek.

EURTRY

İkinci çeyrekte Avrupa genelinde aşılamanın hız kazanmasıyla birlikte ekonomik toparlanmanın ivme alması bekleniyor. Dün açıklanan Almanya TÜFE endeksi beklentilere paralel yıllık bazda yüzde 0,5 olurken yıllık yüzde 1,7 olarak gerçekleşti. TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu piyasa ile temaslarına devam ediyor. Yaşanan gelişmelere bağlı olarak aşağı yönlü hareket seyretmesi beklenen EURTRY’de 9,90 ve 10,00 TL direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Olası satış baskının oluşması durumunda ise 9,75 ve 9,65 destek seviyeleri önemini koruyor.

EURUSD

Avrupa ülkeleri ikinci çeyrekte aşılamanın hız kazanmasıyla birlikte pozitif ayrışması bekleniyor. Dolar Endeksinin geçen hafta itibariyle başlayan yukarı yönlü hareketi kuvvetlenirken paritede satış baskısının oluştuğu görülüyor. Gün içerisinde açıklanacak olan ABD istihdam verisi ve Avrupa bölgesi TÜFE önemini koruyor. Teknik açıdan inceleyecek olursak, tepki alımlarının görülmesi halinde 1,1735 ve 1,1765 direnç seviyeleri takip edilmesi gerekirken satış baskısının devam etmesi halinde ise 1,1675 ve 1,1645 destek seviyelerinin test edilmesi bekleniyor.

ONS ALTIN

Ons Altın, Dolar endeksinin yukarı yönlü hareketinin kuvvetlenmesinin ardından düşüş trendini koruyor. ABD yönetiminin yeni bir teşvik paketinin tanımı gün yüzüne çıkmaya başladı. 2.2 Trilyon dolarlık bir paketin altyapıyı kapsayan geniş bir paket olduğu anlaşılıyor. Bugün açıklanacak olan ABD istihdam raporu ekonomik toparlanmanın seyri açısından öncül bir gösterge olacaktır. Teknik açıdan incelendiğinde yukarı yönlü bir hareketin oluşması için 1700 $ seviyesinin üzerinde kalıcılığın görülmesi gerekiyor. Tepki alımlarının görülmesi durumunda 1710 ve 1740 $ direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Satış baskısının devam etmesi halinde ise 1675 ve 1660 destek seviyeleri yakından izlenecek.

GBPUSD

Aşılamaya diğer ülkelere nazaran daha erken başlayan İngiltere, pozitif ayrışmanın meyvelerini toplarken Dolar endeksinde görülen yukarı yönlü hareketin kuvvetlenmesi GBPUSD’de satış baskısını artırıyor. Krizden çıkılabilmesi için küresel görüş birliğine ihtiyaç olduğunun altı çizildi. Dolar Endeksinde hareketin kuvvetlenmesi satış baskısı oluşturuyor. Bugün açıklanacak olan İngiltere büyüme verisi GBPUSD için önem arz ediyor. Yukarı yönlü seyrini sürdüren paritede olası satış baskısının gelmesi halinde 1,3700 ve 1,3670 destek seviyeleri takip edilmesi gerekiyor. Yukarı yönlü seyrin sürmesi durumunda ise 1,3750 ve 1,3785 direnç seviyeleri önem arz ediyor.

USDJPY

Dolar endeksindeki yukarı yönlü hareket kuvvetlenirken USDJPY’deki yükseliş devam ediyor. Açıklanan Japonya Perakende Satışları beklentinin üzerinde gerçekleşerek toparlanmanın beklentilere paralel gelerek ivme kazandığı görülüyor. Gün içerisinde yaşanacak olan gelişmeler yakından takip edilecek. Teknik açıdan bakılacak olursa, yukarı yönlü hareketini sürdürmesi durumunda 111,30 ve 111,80 direnç seviyeleri takip edilecek. Satış baskısının oluşması durumunda ise 110,40 ve 109,75 destek seviyelerinin test edilmesi bekleniyor.

BRENT PETROL

Süveyş kanalında geçiş yaparken karaya oturan yük gemisinin yüzdürülme çalışması sonuç buldu ve bölgedeki hareketliliğin kısmen başladığı duyuruldu. Yarın yapılacak olan OPEC toplantısında çıkacak olan karar Brent Petrol’ün ikinci çeyrekteki seyrini belirleyecek. Rusya’dan gelen açıklamaya göre petroldeki arz artışlarının talep artışını karşılamaya yetmediği belirtildi. Teknik açıdan bakılacak olursa, yukarı yönlü hareketin sürmesi durumunda 64,70 ve 65,20 $ direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Yaşanan gelişmelerle beraber aşağı yönlü bir seyrin oluşması halinde ise 64,00 ve 63,60 $ destek seviyeleri önem arz ediyor.

GRAM ALTIN

Ons Altın, Dolar endeksinde yukarı yönlü hareketin kuvvetlenmesiyle beraber değer kaybetti. ABD’de yeni açıklanacak olan teşvik paketinin Altın’a olan etkisi piyasalar tarafından yakından takip ediliyor. Bugün açıklanacak olan ABD istihdam raporu Ons Altın’da fiyat hareketliliğine neden olabilir. Türk Lirası’nda görülen kayıpların görülmesiyle birlikte yükselişine devam ediyor. Gün içerisinde açıklanacak olan gelişmeler yakından takip edilecek. Gram Altın’da yukarı yönlü hareketin devam etmesi durumunda 460 ve 475 direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekirken aşağı yönlü bir hareketin olması durumunda ise 445 ve 430 destek seviyeleri aşağı yönlü hareket için önem arz ediyor.

Kaynak: Ahlatcı Yatırım Sabah Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN