Forex Yorumları / Ahlatcı Yatırım – (14.08.2019)

Bugün, İngiltere TÜFE ve Euro Bölgesi GSYH Rakamları Ön Planda…

Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, Almanya’da açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi verisi Temmuz ayında piyasa beklentisine paralel bir önceki aya göre yüzde 0,5 ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,7 düzeyinde artış gösterdi. İngiltere’de açıklanan Haziran ayında İşsizlik Oranı verisi 3 aylık ortalaması piyasa beklentisi üzerinde yüzde 3,9 olarak gerçekleşti. İngiltere’de açıklanan son 3 ayı kapsayan ( Nisan-Haziran) Ortalama Gelir Endeksi ikramiyeler hariç yüzde 3,9 düzeyinde gerçekleşirken aynı dönem ikramiyeler dahil Ortalama Gelir Endeksi verisi yüzde 3,7 olarak kaydedildi. Almanya’da açıklanan ZEW Ekonomik Güven Endeksi Ağustos ayında piyasa beklentisinden daha kötümser olarak -44,1 değerinde gerçekleşti. Euro Bölgesi’nde açıklanan ZEW Ekonomik Güven Endeksi verisi Ağustos ayında -43,6 düzeyinde gerçekleşti. ABD’de açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi verisi Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 0,3 ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,8 düzeyinde artış gösterdi. ABD Ticaret Temsilcisi yaptığı değerlendirmede, ABD’nin Çin’e 01 Eylül’den itibaren uygulayacağı yeni ek gümrük tarifelerinin bir kısmını 15 Aralık’a kadar erteleneceğini belirtti. ABD borsaları günü yükseliş ile tamamladı.

Yurtiçi gelişmeleri incelediğimizde, Kurun fiyatlamalarda dün, 5,5453-5,6343 bölgesi aralığında hareket ettiği ve günü 5,5581 seviyeleri civarında tamamladığı görüldü.

USDTRY

Haftanın ikinci işlem gününde, Yurtiçinde piyasalar Kurban Bayramı dolasıyla kapalıydı. Gün içerisinde, global piyasalarda dolarda yaşanan dalgalı seyir ile birlikte kurun fiyatlamalarda 5,6343 seviyeleri civarını test ettiği fakat gün sonunda bu bölgede kalıcılık sağlayamadığı görüldü. Yurtiçinde 5 yıllık ülke CDS risk priminde yaşanan değer kısmi kayıpları TL fiyatlamalarında toparlanmaları desteklediği görülüyor. ABD’de açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi verisi Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 0,3 ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,8 düzeyinde artış gösterdi. ABD Ticaret Temsilcisi yaptığı değerlendirmede, ABD’nin Çin uygulayacağı yeni ek vergi tarifelerinin bir kısmını 15 Aralık tarihine kadar ertelediğini açıkladı. Bugün, Yurtiçinde piyasalar Kurban Bayramı dolasıyla kapalı.

Teknik olarak incelediğimizde, kurun psikolojik seviyesi olan 5,5000 seviyesi fiyatlamaların seyri açısından belirleyici olmaya devam edebilir. Bu seviye üzerine doğru ataklarda kısa vadede 5,6200, 5,6500 ve 5,6800 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası geri çekilmelerin yaşanması durumunda ise kısa vadede 5,5000, 5,4700 ve 5,4500 destek seviyeleri izlenebilir.

EURTRY

Dün, Yurtiçinde piyasalar resmi tatil nedeniyle kapalıydı. Gün içerisinde, Yurtiçinde 5 yıllık dolar bazlı CDS risk priminde yaşanan dalgalı seyir TL fiyatlamalarını üzerinde oynaklığı kısa vadede artırırken çaprazın fiyatlamalarda 6,3232 seviyeleri civarını test ettiği fakat gün sonunda bu bölgede kalıcılık sağlayamadığı görüldü. Almanya’da açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi verisi Temmuz ayında piyasa beklentisine paralel artış gösterdi. Almanya ve Euro Bölgesi’nde açıklanan ZEW Ekonomik Güven Endeksi Ağustos ayında sırasıyla -44,1 ve -43,6 düzeyinde gerçekleşti.

Bugün, Almanya ve Euro Bölgesi’nde açıklanacak olan öncü GSYH verileri takip edilecek. Ayrıca, Euro Bölgesi’nde açıklanacak olan Sanayi Üretimi rakamı Euro fiyatlamaları üzerinde etkili olabilir.

Teknik olarak bakıldığında, çaprazın psikolojik seviyesi olan 6,2000 seviyesi fiyatlamaların seyri açısından belirleyici olmaya devam edebilir. Bu seviye üzerine doğru geçişlerde 6,2740, 6,3000 ve 6,3200 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, çapraz fiyatlamalarında zayıf görünümün devam etmesi durumunda ise 6,1500, 6,1300 ve 6,1000 destek seviyeleri izlenebilir.

EURUSD

Dün, Almanya’da açıklanan TÜFE verisi piyasa beklentisine paralel artış gösterdi. Almanya ve Euro Bölgesi’nde açıklanan ZEW ekonomik güven endeksi verisi beklentilerden daha kötümser bir görünüm sergilerken, açıklanan veriler sonrasında Euro üzerinde baskının bir miktar arttığı görüldü. ABD’de açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi verisi Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 0,3 ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,8 düzeyinde artış gösterdi. ABD Ticaret Temsilcisi yaptığı değerlendirmede, ABD’nin Çin’e 01 Eylül tarihinden itibaren uygulayacağı yeni ek vergi tarifelerinin bir kısmını 15 Aralık tarihine kadar ertelediğini açıkladı.

Bugün, Almanya ve Euro Bölgesi’nde açıklanacak olan veri akışı parite fiyatlamaları açısından etkili olabilir.

Teknik olarak incelediğimizde, paritenin psikolojik seviyesi olan 1,1200 seviyesi fiyatlamaların seyri açısından belirleyici olmaya devam edebilir. Bu seviyenin yukarı yönlü geçilmesi durumunda 1,1210 1,1250 ve 1,1280 direnç seviyeleri izlenebilir. Olası, bu seviyenin aşağı yönlü geçilmesi durumunda ise 1,1140, 1,1120 ve 1,1100 destek seviyeleri takip edilebilir.

XAUUSD

Haftanın ikinci işlem gününde, ABD ile Çin arasında devam eden ticaret savaşları, Arjantin’de tamamlanan ön seçimler, Hong Kong’da yaşanan gelişmeler ve Japonya ile Güney Kore arasından artan korumacılık politikaları global piyasalarda risk iştahında azalışlara neden olurken ons altının 1534 seviyeleri civarını test ettiği görüldü. Gün içerisinde, ABD’de açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi verisi Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 0,3 ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,8 düzeyinde artış gösterdi. Açıklanan veri sonrası dolarda kısmi değer kazanımları yaşandığı görüldü. ABD Ticaret Temsilcisi yaptığı değerlendirmede, ABD’nin Çin uygulayacağı yeni ek vergi tarifelerinin bir kısmını 15 Aralık tarihine kadar ertelediğini açıkladı. Yapılan açıklama sonrasında global piyasalarda risk iştahında artışlar görülürken güvenli liman olma özelliği ile emtialar arasında ön plana çıkan ons altın fiyatlamaları üzerinde baskının arttığı görüldü.

Teknik olarak bakıldığında, ons altının psikolojik seviyesi olan 1500 seviyesi fiyatlamaların seyri açısından belirleyici olmaya devam edebilir. Bu seviyenin yukarı yönlü geçilmesi durumunda 1515, 1520 ve 1524 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, bu seviye altına geçişlerde ise 1488, 1484 ve 1480 destek seviyeleri izlenebilir.

GBPUSD

Haftanın ikinci işlem gününde, İngiltere’de açıklanan İşsizlik Oranı verisi piyasa beklentisi hafif üzerinde gerçekleşirken, ikramiyeler dahil ortalama gelir endeksi verisinin beklentileri karşıladığı görüldü. Gün içerisinde, ABD’de açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi verisi Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 0,3 ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,8 düzeyinde artış gösterdi. ABD Ticaret Temsilcisi yaptığı değerlendirmede, ABD’nin Çin uygulayacağı yeni ek vergi tarifelerinin bir kısmını 15 Aralık tarihine kadar ertelediğini açıkladı. Yapılan açıklama sonrasında dolarda kısmi toparlanmaların yaşandığı izleniyor. Bugün, İngiltere’de açıklanacak olan Tüketici Fiyat endeksi verisi takip edilecek.

Teknik olarak incelediğimizde, paritenin psikolojik seviyesi olan 1,2000 seviyesi fiyatlamaların seyri açısından belirleyici olmaya devam edebilir Bu seviyenin yukarı yönlü geçilmesi durumunda 1,2120, 1,2150 ve 1,2200 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, bu seviyenin altına sarkmalarda ise 1,1940, 1,1890 ve 1,1800 destek seviyeleri izlenebilir.

USDJPY

Güney Kore ve Japonya arasında artan korumacılık politikaları, ABD ile Çin arasında devam eden ticaret savaşları ve Hong Kong’ta yaşanan gelişmeler global piyasalarda risk iştahında dalgalanmalara neden olurken Asya piyasalarında para birimleri arasında güvenli liman olma özelliği ile ön plana çıkan Japon Yen’inde değer kazanımları yaşandığı ve paritenin fiyatlamalarda kısa süreli 105,06 seviyeleri civarına kadar gerilediği görüldü. Gün içerisinde, ABD’de açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi verisi Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 0,3 ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,8 düzeyinde artış gösterdi. Diğer taraftan, ABD Ticaret Temsilcisi yaptığı değerlendirmede, ABD’nin Çin uygulayacağı yeni ek vergi tarifelerinin bir kısmını 15 Aralık tarihine kadar ertelediğini açıkladı. Yapılan açıklama sonrasında global piyasalarda risk iştahında artışlar görülürken paritenin gün içi kayıplarını telafi ettiği izlendi.

Teknik olarak bakıldığında, paritenin psikolojik seviyesi olan 106,20 seviyesi fiyatlamaların seyri açısından belirleyici olmaya devam edebilir. Bu seviye üzerine geçişlerde 107,00, 107,40 ve 108,00 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, bu seviye altına geçişlerde ise 105,50, 105,20 ve 104,90 destek seviyeleri izlenebilir.

HAM PETROL

Dün, ham petrolün fiyatlamalarda 54,15-57,42 bölgesi aralığında hareket ettiği görüldü. Gün içerisinde, ABD Ticaret Temsilcisi yaptığı değerlendirmede, ABD’nin Çin uygulayacağı yeni ek vergi tarifelerinin bir kısmını 15 Aralık tarihine kadar ertelediğini açıkladı. Yapılan açıklama sonrasında global piyasalarda risk iştahında artışlar görülürken ekonomik büyümede ivme kaybı yaşanabileceğine dair endişelerin hafiflediği görülürken, gün sonunda ham petrolün kazançlarını 4.güne taşıdığı izlendi. ABD’de API tarafından açıklanan haftalık ham petrol stokları verisinde 2,190 milyon varil azalış kaydedildi.

Bugün, ABD’de Enerji Bilgi İdaresi (EIA) tarafından açıklanacak olan haftalık ham petrol stokları verisi takip edilecek.

Teknik olarak bakıldığında, ham petrolün psikolojik seviyesi olan 56,00 seviyesi fiyatlamaların seyri açısından belirleyici olmaya devam edebilir. Bu seviyenin yukarı yönlü geçilmesi durumunda 57,70, 58,00 ve 58,50 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, bu seviye altına geçişlerde ise 55,20, 54,90 ve 54,00 destek seviyeleri izlenebilir.

XAGUSD

Global piyasalarda ABD ile Çin arasında devam eden ticaret savaşları ile ilgili haber akışları ve açıklamalar risk iştahında azalışlara neden olurken, gümüşün fiyatlamalarda 17,38 seviyeleri civarını test ettiği fakat gün sonunda bu bölgede kalıcılık sağlayamadığı görüldü. Gün içerisinde, ABD’de açıklanan TÜFE verisinin beklentileri karşılaması ve ABD Ticaret Temsilcisi yaptığı değerlendirmede, ABD’nin Çin uygulayacağı yeni ek vergi tarifelerinin bir kısmını 15 Aralık tarihine kadar ertelediğini açıklaması sonrasında gümüş fiyatlamalarında baskının bir miktar arttığı görüldü.

Teknik olarak incelediğimizde, gümüşün psikolojik seviyesi olan 16,80$ seviyesi fiyatlamaların seyri açısından belirleyici olmaya devam edebilir. Bu seviye üzerine doğru ataklarda, 17,50, 17,80 ve 18,00 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, bu seviyenin altına geçilmesi durumunda ise 16,40, 16,10 ve 15,90 destek seviyeleri izlenebilir.

DOLAR YÜKSELECEK Mİ? / DÜŞECEK Mİ? UZMANINA SOR, ANALİZİ E-MAILINE GELSİN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin