Forex Yorumları / Ahlatcı Yatırım – (1.04.2021)

PİYASALAR ABD’den YENİ DESTEK PAKETİYLE YÖN ARIYOR..

Piyasalar ABD’deki 1.9 trilyon Dolar’lık mali teşvik paketinin ardından gündeme giren altyapı ve istihdam programlarımı içeren yeni destek paketine ilişkin detayları takip etti. Biden, 2,25 trilyon dolar tutarındaki altyapı ve istihdam programının sunumunda yaptığı konuşmada, “Pandemi ekonomik birimleri daha kötü hale getirdi” dedi. Biden açıklamalarının devamında Biden “”Bu plan herkese yeni fırsatlar yaratmak için var. Şimdi ekonomiyi en alttan en üste kadar yeniden inşa etme zamanı. Altyapı planı istihdam ve aileler olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Amerika birkaç hafta içinde aileler ile ilgili planı konuşacak.

Sözleşmeler Amerikalı olmayan şirketlere gitmeyecek. İnternet hizmetinde fiyat azalacak. Bu devasa altyapı planı milyonlarca istihdam yaratacak. Bu planla birlikte çip, biyoteknoloji ve enerji alanında ABD’nin eşiği yükselecek. Yıllık 400.000 doların altında geliri olanlara vergi artışı yansıtılmayacak.” ifadelerini kullandı. Ekonomik planının ikinci bölümü Nisan ayında hayata geçtiğinde, programın toplamda 4 trilyon dolara çıkması bekleniyor.

Biden’ın altyapı ve istihdam programını açıklamasının ardından ABD devlet tahvil getirileri Çarşamba günü yüzde 1.75’e doğru yükseldiği gözlendi. İlave ekonomik büyüme beklentileri, getirilerin yükselmesine yardımcı oluyor. Şimdiden, koronavirüs aşılarının piyasaya sürülmesiyle bu yıl önemli bir büyüme konusunda artan beklentiler, ilk çeyrekte tahvil verimini artırdı. Bu gelişmelerle gösterge 10 yıllık getiri, ilk çeyrekte 80 baz puandan fazla artarak, 2016 sonundan bu yana en büyük üç aylık artış olan pandemi öncesi seviyelere geri döndü.

S&P 500 ve Nasdaq, Çarşamba günü teknoloji hisselerindeki artışlarla yükseldi ve üç büyük Wall Street endeksi, yatırımcılar Başkan Joe Biden’in devasa altyapı planının ayrıntılarını beklerken dördüncü çeyrek dönemi de yükselişle kapattı. Ekonomideki toparlanma belirtileri, tahvil getirilerindeki artış ve ABD hedge fonunun iflas etmesi nedeniyle piyasaların gerginleşmesine rağmen, devam eden güçlü bir ekonomik toparlanmaya ilişkin beklentiler, ilk çeyrek boyunca Wall Street’i destekledi. Çarşamba günü, S&P 500, ilk kez 4.000’e yaklaştı. S&P 500 teknoloji endeksi sektör kazanımlarına öncülük ederken, enerji sektörü düştü ve en zayıf sektör oldu.

Bu arada Dünya Ticaret Örgütü, 2021’de küresel mal ticaretine ilişkin büyüme beklentisini yüzde 7,2’den yüzde 8’e çıkardı. Raporda, 2021 için küresel mal ticareti büyüme tahmininin, dünya ticaretindeki hızlı toparlanma beklentisiyle, 0,8 puan artışla yüzde 8’e çıkarıldığı bildirildi.

Avrupa borsaları ise Euro Bölgesi’nin Mart ayı enflasyonundaki artışın ardından işlem gününü karışık seyirle tamamladı. Avrupa piyasaları, Euro Bölgesi’nde koronavirüs tedbirlerinin devam ettiği ve üçüncü dalganın yaşandığı Mart ayında yıllık enflasyonun yüzde 1,3 seviyesine çıkmasına ve Almanya’da işsizliğin düşmesine odaklandı.

USDTRY

Bugün TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, yerli ve yabancı yatırımcıların sorularını video konferansta cevaplayacak. ABD yönetimi yeni bir paket üzerinde çalışmalarını sürdürürken paketin 2 Trilyon Doları aşması bekleniyor. Pakette altyapı yatırımlarına ağırlık verileceği ve yeşil ekonomiye dönüşe yönelik kararların alınacağı tahmin ediliyor. FED New York Başkanı Williams yaptığı açıklamada aşılama programının iyi gittiğini belirtirken mali desteklerle beraber ekonomik toparlanmanın hız kazanacağını tahmin ediyor. Yaşanan gelişmeler çerçevesinde yukarı yönlü hareketin sürmesi beklenen kurda 8,30 ve 8,35 TL direnç seviyeleri takip edilecek. Olası aşağı yönlü hareketin oluşması durumunda ise 8,22 ve 8,18 destek seviyeleri test edilecek.

EURTRY

Euro bölgesi TÜFE yıllık bazda beklentilere paralel yüzde 1,3 düzeyinde gerçekleşti. Ekonomik toparlanmanın aşılamanın başlamasıyla beraber hız kazanması beklenirken artan Covid-19 vakaları endişe yaratıyor. Piyasa ile temaslarına devam eden TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, gün içerisinde yerli ve yabancı yatırımcılarla bir araya gelecek. Yaşanan gelişmelere bağlı olarak aşağı yönlü hareket seyretmesi beklenen EURTRY’de 9,75 ve 9,85 TL direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Olası satış baskının oluşması durumunda ise 9,70 ve 9,60 destek seviyeleri önemini koruyor.

EURUSD

Avrupa ülkeleri ikinci çeyrekte aşılamanın hız kazanmasıyla birlikte pozitif ayrışması bekleniyor. Dolar Endeksinin geçen hafta itibariyle başlayan yukarı yönlü hareketi kuvvetlenirken paritede satış baskısının oluştuğu görülüyor. Açıklanan Euro bölgesi TÜFE Endeksi yıllık bazda yüzde 1,3 olarak gerçekleşirken ABD Özel sektör istihdamı Mart ayında 517K artış gösterdi. Teknik açıdan inceleyecek olursak, tepki alımlarının görülmesi halinde 1,1745 ve 1,1790 direnç seviyeleri takip edilmesi gerekirken satış baskısının devam etmesi halinde ise 1,1700 ve 1,1665 destek seviyelerinin test edilmesi bekleniyor.

ONS ALTIN

ABD tahvil getirilerinde görülen yukarı yönlü hareket Ons Altın’daki satış baskısını artırıyor. FED New York Başkanı Williams yaptığı açıklamada aşılama programının iyi gittiğini belirtirken mali desteklerle beraber ekonomik toparlanmanın hız kazanacağını tahmin ediyor. Dün Dolar Endeksinde görülen geri çekilme sonrasında Ons Altın’ın değer kazandığı görüldü. Teknik açıdan incelendiğinde yukarı yönlü bir hareketin oluşması için 1700 $ seviyesinin üzerinde kalıcılığın görülmesi gerekiyor. Tepki alımlarının görülmesi durumunda 1725 ve 1733 $ direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Satış baskısının devam etmesi halinde ise 1660 ve 1625 destek seviyeleri yakından izlenecek.

GBPUSD

Aşılamaya diğer ülkelere nazaran daha erken başlayan İngiltere, pozitif ayrışmanın meyvelerini toplarken İngiltere Merkez Bankası Baş Ekonomisti Haldane uygulanan politikaların riskleri önemli ölçüde azalttığını belirtti. İngiltere ekonomisi 2020 yılında yıllık bazda yüzde 7,3 küçüldü. ABD yönetimi yeni bir paket üzerinde çalışmalarını sürdürürken paketin 2 Trilyon Doları aşması bekleniyor. Yukarı yönlü seyrini sürdüren paritede olası satış baskısının gelmesi halinde 1,3735 ve 1,3700 destek seviyeleri takip edilmesi gerekiyor. Yukarı yönlü seyrin sürmesi durumunda ise 1,3790 ve 1,3835 direnç seviyeleri önem arz ediyor.

USDJPY

USDJPY’deki yükseliş trendine devam ediyor. Açıklanan Japonya Perakende Satışları beklentinin üzerinde gerçekleşirken Sanayi üretiminde yüzde 2,1 azalış görüldü. ABD yönetimi yeni bir paket üzerinde çalışmalarını sürdürürken paketin 2 Trilyon Doları aşması bekleniyor. Gün içerisinde yaşanacak olan gelişmeler yakından takip edilecek Teknik açıdan bakılacak olursa, yukarı yönlü hareketini sürdürmesi durumunda 111,00 ve 111,60 direnç seviyeleri takip edilecek. Satış baskısının oluşması durumunda ise 110,20 ve 109,75 destek seviyelerinin test edilmesi bekleniyor.

BRENT PETROL

Bugün gerçekleşecek olan OPEC toplantısından çıkacak olan karar Brent Petrol’ün ikinci çeyrekteki seyrini belirleyecek. Toplantıda çıkacak olan kararda arz sıkıntısına gidilip gidilmeyeceği yatırımcılar tarafından yakından takip ediliyor. Rusya’dan gelen açıklamada arz artışlarının talebi karşılamaya yetmediğini söyledi. Teknik açıdan bakılacak olursa, yukarı yönlü hareketin sürmesi durumunda 63,50 ve 64,20 $ direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Yaşanan gelişmelerle beraber aşağı yönlü bir seyrin oluşması halinde ise 62,70 ve 62,00 $ destek seviyeleri önem arz ediyor.

GRAM ALTIN

Ons Altın, Dolar endeksinde görülen gevşemesiyle birlikte günü yükselişle tamamladı. ABD’de yeni açıklanacak olan teşvik paketinin Altın’a olan etkisi piyasalar tarafından yakından takip ediliyor. Türk Lirası’nda görülen kayıpların görülmesiyle birlikte yükselişine devam ediyor. Gün içerisinde açıklanacak olan gelişmeler yakından takip edilecek. Gram Altın’da yukarı yönlü hareketin devam etmesi durumunda 460 ve 468 TL direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekirken aşağı yönlü bir hareketin olması durumunda ise 450 ve 435 TL destek seviyeleri aşağı yönlü hareket için önem arz ediyor.

Kaynak: Ahlatcı Yatırım Sabah Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN