Forex Yorumları / Ahlatcı Yatırım – (08.10.2019)

KÜRESEL PİYASALAR TİCARET GÖRÜŞMELERİNE YURTİÇİ İSE SURİYE’YE ODAKLI…

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump arasında Pazar akşamı yapılan telefon görüşmesinin ardından Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik olası operasyonunun da artık kısa süre içerisinde başlaması bekleniyor. Görüşmede, ABD askerlerinin Fırat Nehri’nin doğusunda kalan kısımdan çekilmesi ve burada tutulan IŞİD militanlarının sorumluluğunun da Türkiye’ye verilmesi öngörülmüştü ki bu durum gerçekleşti. Bu bağlamda dün ABD askerleri bölgeden çekilmeye başladı. Türk Silahlı Kuvvetlerinin de bu çekilmenin tamamlanmasının ardından harekatı başlatması bekleniyor. Türkiye’nin operasyon düzenlemek istediği bölge, Suriye’nin kuzeyinde, Fırat Nehri’nin doğusunda kalan bölgeyi kapsıyor. Bu operasyonla TSK, sınırın Suriye tarafından 25-30 km. derinliği içine alacak bir güvenli bölgeyi oluşturmayı hedefliyor.

Trump ise dün attığı bir twitter mesajında sonu gelmez savaşlardan çekilme vakti geldi ifadesini kullandı. Bu bölgenin güvenliği sağlandıktan sonra da yani terör unsurlarının temizlenmesinin ardından bölgeye mültecilerin yerleştirilmesi bekleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuyla ilgili bir açıklamasında Suriye’nin kuzeyinde, bu operasyon sonrası 910 kilometrelik sınır hattı boyunca, 30 kilometre derinlikteki güvenli bölgede konutlar inşa edilmesi ve böylece şu anda çadır kentler ile kamplarda yaşayan Suriyelilere “insanca yaşama imkanı” sağlanacağını söyledi. Harekatın başlayacağına dair haberlerin neredeyse kesinleşmesinin ardından sabah saatlerinde yurtiçi piyasalarda ilk saatlerde satışlar meydana gelse de gün ortasından itibaren güvenli bölge için yapılan açıklamaların verdiği etkiyle özellikle çimento hisselerinde alımların güç kazandığı ve yükselişlerin devam ettiği gözlendi. Endekste de dün gün ortasından itibaren gelen alımlarla yeniden 105.000 seviyesinin üzerinin denendiği gözlense de bu yükselişin yine devamının gelmediği ve bu harekat ile ilgili olası belirsizlik fiyatlamasıyla endeksin banka hisseleri öncülüğünde eksiye geçtiği gözlendi. Bu satışta Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham’ın Trump’ın harekata yeşil ışık yakmasının ardından Senato’ya bu kararın geri çekilmesi için bir tasarı sunacağını açıklaması etkili olmuş olabilir. Yeni günde yine Suriye’nin kuzeyine yönelik harekatın ayrıntı ve detayları ile ABD ile bu konuda yaşanacak yeni gelişmeler izlenmeye devam edilecek.

Bu haftanın bir başka gündemi olan ABD-Çin müzakereleri ile ilgili olarak da Çin tarafından gelen bilgiler fiyatlamaların içine girdi. Gelen habere göre Çinli yetkililer Trump yönetimi ile geniş kapsamlı bir ticaret anlaşması yapmak yönünde istekli görünmüyorlar. Haber kaynaklarına göre Çin Başbakan Yardımcısı Liu He’nin görüşmelere Çin’in endüstri politikasına yönelik taahhütlerin ya da devlet sübvansyonlarını içermeyen bir teklifle gideceği belirtildi. ABD verilerinde son zamanlarda gözlenen zayıflık ve Trump’ın azledilme sürecinde güç kaybedeceğini düşünen Çin’in bu gelişmeleri koz olarak kullanma isteği bu tavrının arkasındaki nedenler olarak değerlendirilebilir. Bu gelişmeyle birlikte anlaşma umutları zayıf kalmaya devam ederken FED’in faiz indirim fiyatlamalarının da %70 üzerinde seyretmeye devam ettiği gözlendi. ABD endeksleri ise güne bu etkilerle satıcılı başlangıç yaptı.

Öte yandan Avrupa Bölgesi’nden ise ekonomik veriler yanında beklentiler de zayıflamaya devam ediyor. Buna ilişkin olarak dün açıklanan Sentix ekonomi endeksi Ekim ayında eksi 16.8 ile Nisan 2013’ten bu yana en düşük seviyesine geriledi. AMB, ekonomik güven verisinin haftalar öncesinde faiz indirimine gitmiş ve tahvil alımlarına yeniden başlamaya karar vermişti. Hayal kırıklığına uğratan veri, bankanın büyümeyi destekleyebileceğine yönelik yatırımcı inancının azaldığının sinyalini verdi.

USDTRY

Haftanın ilk işlem gününde Türkiye’de zayıf veri akışı devam ederken gün içinde, ABD askerlerinin, Suriye’nin Türkiye sınırındaki bölgeden çekilmeye başlaması ve ardından Trump’ın Türkiye ekonomisine dair yaptığı açıklamalarla Türk Lirası’nda yaşanan değer kayıpları ile 5,84-5,70 seviyeleri arasında hareket ettiği izlendi. Gün sonunda, Dolar’ın Türk Lirası karşısındaki değer kazanımlarını haftanın ikinci işlem gününe taşıdığı görüldü.

Bugün, ABD Tüketici Fiyat Endeksi verisi takip edilecektir.

Teknik olarak incelediğimizde, Dolar’ın 5,83 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. Gelebilecek alımlar ile birlikte kurdaki eğilimin yukarı yönlü hareketine devam etmesi durumunda ise 5,86, 5,89 ve 5,94 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar ile kurdaki eğilimin aşağı yönlü hareketinde ise 5,79, 5,75 ve 5,72 destek seviyeleri takip edilebilir.

EURTRY

Haftanın ilk işlem gününde, Yurtiçinde zayıf veri akışı devam ederken, küresel yavaşlama beklentilerinin ardından Euro Bölgesi’nde Açıklanan Ekim ayı Sentix Ekonomi Endeksi’nin son 6 yılın en düşük seviyesine gerilediği gözlendi. Gün sonunda, Türk Lirasında görünen değer kayıpları ile Euro’nun 6,4082-6,2646 seviyeleri arasında hareket ettiği izlendi. Kurun kazançlarını haftanın ikinci işlem güne hızlandırdığı görülüyor.

Bugün, Almanya Sanayi Üretimi verisi takip edilecektir.

Teknik olarak incelediğimizde, kurun 6,40 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 6,35 destek seviyesinin üzerinde kaldığı sürece yukarı doğru eğilimin devam etmesi durumunda sırası ile 6,43, 6,47 ve 6,50 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar ile kurdaki eğilimin aşağı yönlü olmasında ise 6,35, 6,31 ve 6,28 destek seviyeleri takip edilebilir.

EURUSD

Haftanın ilk işlem gününde, EUR/USD paritesinin fiyatlamalarda 1,1000-1,0961 seviyeleri arasında hareket ettiği ve günü 1,0969 seviyesinde tamamladığı görüldü. Gün içerisinde sakin veri akışı devam ederken, ABD başkanı D. Trump’ın azil sürecine dayalı belirsizlerin sürmesi ve ABD ile Avrupa Birliği arasında yaşanan gerilimlerle birlikte yeni bir ticaret savaşı beklentilerinin kısıtlı etkileri gözlendi. Gün sonunda, Küresel yavaşlama beklentileri devam ederken Dolar’ın Euro karşısında değer kazanması ile paritenin kayıplarını haftanın ikinci işlem gününe hızlandırdığı izleniyor.

Bugün, ABD Tüketici Fiyat Endeksi ve Almanya Sanayi Üretimi verileri takip edilecektir.

Teknik olarak incelediğimizde, paritenin 1,0960 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 1,0990 direnç seviyesinin altında kalmaya devam etmesi durumunda sırası ile 1,0950, 1,0920 ve 1,0890 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli destek seviyeleridir. Paritenin yukarı yönlü harekete geçilmesi durumunda ise 1,0990, 1,1020 ve 1,1050 direnç seviyeleri takip edilebilir.

XAUUSD

Haftanın ilk işlem gününde, Ons Altın’ın fiyatlamalarda 1509-1487 seviye aralığında hareket ettiği gözlendi. Gözlerin bu hafta, Washington ile Pekin arasında gerçekleşecek ticaret görüşmelerine dönmesiyle birlikte Altın üzerinde kısıtlı etkileri görüldü. Gün içerisinde, ABD on yıllık tahvil getirisinde yaşanan değer kazançları ve Altın talebinde yaşanan azalma ile birlikte Ons Altın’ın değer kaybını haftanın ikinci işlem gününe taşıdığı izlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, Ons Altın’ın 1490 Dolar seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. Gelebilecek satışlar ile Ons Altın’ın aşağı yönlü hareketine devam etmesi durumunda sırası ile 1485, 1477 ve 1465 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli destek seviyeleridir. Olası bir yukarı yönlü harekete geçiş durumunda ise 1505, 1515 ve 1524 direnç seviyeleri kısa vadede takip edilebilir.

GBPUSD

Haftanın ilk işlem günüde, İngiltere Başbakanı Boris Johnson 31 Ekim’de anlaşmasızda olsa Avrupa Birliği’nden ayrılığın gerçekleşeceğini bugün bir kez daha yeniledi. Gün içerisinde, ABD’de zayıf veri akışı devam ederken gündemde ABD başkanı D. Trump’ın azil sürecine ilişkin belirsizliğin devam ettiği görüldü. Gün sonunda, paritenin kazançlarını haftanın ilk işlem gününe taşıdığı izleniyor.

Bugün, İngiltere İşgücü Verimliliği verisi takip edilecektir.

Teknik olarak incelediğimizde, GBP/USD paritesinin 1,2300 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 1,2250 destek seviyesinin üzerinde kaldığı sürece gelebilecek alımlar ile paritedeki yukarı yönlü eğilimin devam etmesi durumunda 1,2370, 1,2440 ve 1,2500 takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar ile paritedeki eğilimin aşağı yönlü hareketinde ise 1,2250, 1,2200 ve 1,2150 destek seviyeleri takip edilmelidir.

USDJPY

Haftanın ilk işlem gününde, küresel piyasalarda Dolar’da yaşanan karmaşık seyir ile birlikte paritenin fiyatlamalarda 107,45-106,64 seviyeleri arasında hareket ettiği görüldü. ABD ve Japon’da zayıf veri akışları devam ederken, küresel yavaşlama beklentileri ve yeni ticaret görüşmeleri ile Japon Yen’inin Dolar karşısında değer kayıpları yaşadığı gözlendi. Gün sonunda, Paritenin kazançlarını haftanın ikinci işlem hızlandırdığı izleniyor.

Teknik olarak incelediğimizde, USD/JPY paritesinin 107,00 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 106,75 destek seviyesinin üzerinde kaldığı sürece yukarı doğru eğilimin devam etmesi durumunda sırası ile 107,45, 107,75 ve 108,00 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar ile paritedeki eğilimin aşağı yönlü olmasında ise 106,75, 106,45 ve 106,15 destek seviyeleri takip edilebilir.

HAM PETROL

Haftanın ilk işlem gününde, Ham Petrol’ün fiyatlamalarda 54,02-52,54 seviyeleri arasında hareket ettiği görüldü. Beklenen ticaret müzakereleri ile birlikte ABD ve diğer ülkelerden gelen kötü ekonomik verilerin küresel yavaşlama endişelerini ardından yükseldiği gözlendi. Gün sonunda, Petrol’ün kazançlarını haftanın ikinci işlem güne taşıdığı izlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, Ham Petrolün 53,00 Dolar seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 52,30 destek seviyesinin üzerinde kaldığı sürece gelebilecek alımlar ile Ham Petroldeki yukarı yönlü eğilimin devam etmesi durumunda 53,80, 54,50 ve 55,20 takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Gelebilecek olası satış ile eğilimin yukarı yönlü hareketinde ise 52,30, 51,60 ve 51,00 destek seviyeleri takip edilmelidir.

XAGUSD

Haftanın ilk işlem gününde, gümüşün fiyatlamalarda 17,60-17,37 seviyeleri arasında hareket ettiği izlendi. Gün içerisinde, ABD’de zayıf veri akışı devam ederken gözler ticaret müzakerelerine çevrildi. Gün sonunda, Gümüş’ün kayıplarını haftanın ikinci işlem gününe taşıdığı izleniyor.

Teknik olarak incelediğimizde, Gümüş’ün 17,00 Dolar seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 17,75 direnç seviyesinin altında kaldığı sürece gelebilecek satışlar ile aşağı yönlü eğilimin devam etmesi durumunda 17,20, 16,95 ve 16,75 takip edilmesi gereken önemli destek seviyeleridir. Gelebilecek olası alımlar ile Gümüş’teki eğilimin yukarı yönlü hareketinde ise 17,70, 17,90 ve 18,10 direnç seviyeleri takip edilmelidir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN