Forex Yorumları / A1 Capital – (24.12.2019)

Günlük Bülten

Veri açısından sakin bir seyir beklediğimiz işlem gününde 25 Aralık’ta piyasaların tamamen kapalı olduğunu belirtelim. Bugün ise erken kapanışların olacağını söyleyelim. Sığ fiyatlamaların olduğu piyasaya baktığımızda, ABD-Çin arasındaki ticaret anlaşması konusunda pozitif haber akışları görmemize rağmen ABD-Kuzey Kore arasındaki gerginliğin arttığını görmekteyiz. Brexit sürecindeki bazı pürüzlerinde küresel endişeleri arttırdığını gözlemlemekteyiz.

EURUSD

Geçtiğimiz işlem günü olumsuz gelen ABD verileri sonrasında bir miktar yükseliş kaydeden parite için Ticaret anlaşması sürecinden gelen haber akışlarının daha önemli olmaya devam ettiğini söyleyebiliriz. Sakin bir işlem günü geçireceğimizi düşündüğümüzden işlemlerde kar al ve zarar durdur seviyelerinin koyulmasını önermekteyiz. Teknik açıdan bakacak olursak, Euro varlıklarına olan talebin artması halinde 1.1095-1.1105 ve 1.1120 direnç seviyelerine kadar yükseliş görebiliriz. Düşüş trendinin devam etmesi halinde 1.1070 ve 1.1055 destek seviyelerine kadar düşüş görebiliriz.

GBPUSD

Brexit sürecinde bazı belirsizliklerin ortaya çıkmasıyla Sterlin varlıklarına olan talebin azaldığını görmekteyiz. Seçim öncesi Muhafazakar Parti’nin anlaşmalı Brexit vaadi ve Johnsonn’ın galibiyeti ile sonuçlanmasıyla 1.3500 seviyelerine kadar yükseliş gördüğümüz parite için Brexit sürecinde meydana gelen bazı pürüzlerden dolayı 1.3000 seviyelerinin altına sarkma olduğunu görmekteyiz. Teknik olarak bakacak olursak, Sterlin varlıklarına olan talebin azalmaya devam etmesi halinde 1.2880 ve 1.2830 destek seviyelerine kadar geri çekilmeler izleyebiliriz. Olası yükselişlerde, ilk olarak 1.3000 seviye üstünde fiyatlamalar arayacağız. Bunun olması halinde 1.3035 ve 1.3070 direnç seviyelerini takip edeceğiz.

USDTRY

ABD Başkanı Trump’ın Türkiye’ye yönelik yaptırımlarında olduğu yasayı imzalamasından sonra USDTRY paritesinde yukarı yönlü hareketlilikler görmekteyiz. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da bu gelişmeye karşılık söylemlerinin paritedeki yükselişe destek olduğunu söyleyebiliriz. Teknik açıdan bakacak olursak, 5.9000 seviyesinin üstünde fiyatlamaların devam etmesi halinde yükseliş baskısının devam edeceğini düşündüğümüz parite için bu senaryonun olması durumunda 5.9450 ve 5.9850 direnç seviyelerini izleyeceğiz. Olası düşüşlerde 5.9150 ve 5.8850 destek seviyelerine kadar geri çekilmeler izleyebiliriz.

ALTIN

Küresel risk unsurlarından gelen haber akışlarını takip ederek yön aradığımız emtiada özellikle Brexit sürecindeki belirsizliğin fiyatlamalarda etkili olduğunu söyleyebiliriz. ABD odaklı küresel ilişkiler konusunda gelen haber akışlarının da fiyatlamalarda etkili olduğunu söyleyebiliriz. Teknik açıdan bakacak olursak, yukarı yönü hareketliliğin devam etmesi durumunda 1494 ve kritik 1498 seviyelerine kadar yükselişler görebiliriz. 1498 seviyesinin üzerinde fiyatlamaların kalıcı olması halinde alıcıların iştahlarının artacağını söyleyebiliriz. Küresel risk algısının azalması durumunda 1487 ve 1482 destek seviyelerine kadar düşüşler görebiliriz.

BRENT PETROL

Başta Ticaret anlaşması olmak üzere küresel risk unsurlarından gelen haber akışları ile alıcılı tempo izlediğimiz emtiada önümüzdeki süreçte küresel unsurlardan gelecek açıklamaları dikkatle takip edeceğiz. Fiyatlamaların sığ olacağını belirterek olası ani hareketlere karşı yatırımcılarımızın önlem almalarını tavsiye ediyoruz. Teknik açıdan bakacak olursak, alıcılı ivme izleyen emtianın bu hareketliliği devam etmesi halinde 66.70 $ ve 67.20 $ direnç seviyelerini test etmesini beklemekteyiz. Olası düzeltmelerde 66.15 $ ve 65.75 $ destek seviyelerine kadar geri çekilmeler izleyebiliriz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN