Forex Yorumları / A1 Capital – (23.12.2019)

Günlük Bülten

Noel haftasının ilk işlem gününde veri açısından sakin bir gün geçireceğiz. Geçtiğimiz hafta Türkiye-ABD arasındaki gelişmelerin ön planda olduğunu görmekteyiz. ABD’nin, Ermeni tasarısı ve Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemlerinin kullanmasından kaynaklı olarak yaptırımda bulunacaklarına dair haber akışları kur açısından kritik fiyatlamalara sebep oldu. Küresel açıdan bakacak olursak, Brexit sürecinde Başbakan Johnsonn’ın seçimlerden galip çıkmasından sonra AB ile iyi ilişkilerde bulunacağını ifade etmesi önemliydi. Ticaret Savaşları cephesinden ise ABD Hazine Bakanı Steve Mnuchin’in açıklamalarının süreç ile ilgili pozitif gelişmelerin ön planda olduğunu bize göstermektedir.

EURUSD

Geçtiğimiz hafta Almanya tarafından GFK Tüketici Güven Endeksi 9.6 ile piyasa beklentilerinin altında açıklandı. Euro varlıklarına olan talebin azaldığını görmekteyiz. Veri açısından TSİ 15:30 ve 18:00 saatlerinde ABD tarafından gelecek veri akışını takip edeceğiz. Teknik açıdan bakacak olursak, düşüş temposunda olan paritede bu satıcılı temponun devam etmesi halinde 1.1070 ve 1.1055 destek seviyelerine kadar geri çekilme izleyebiliriz. Euro varlıklarına olan talebin artması halinde 1.1090 ve 1.1102 direnç seviyelerini takip edeceğiz. 1.1120 seviyesinin üzerinde fiyatlamalar olması durumunda alıcılı seyrin ivme kazanabileceğini söyleyebiliriz.

GBPUSD

İngiltere’de yapılan seçimler sonrasında taleplerin geldiğini gördüğümüz Sterlin varlıklarında 1.3500 seviyelerine kadar yükselişler izledik. Beklentinin gerçekleşmesi ile düşüşe geçen paritede 1.3000 seviyelere kadar geri çekilmelerin olduğunu ve bu seviyede destek ile karşılaştığını görmekteyiz. Başbakan Johnsonn’ın, AB ile iyi ilişkilerde bulunacağını ifade etmesi de önemli bir detay olarak karşımıza çıkmaktadır. Teknik olarak bakacak olursak, 1.3000 seviyesinden destek alan paritede yukarı yönlü hareketlilik olması halinde 1.3050 ve 1.3085 direnç seviyelerini takip edeceğiz. 1.3000 seviyesinin altına sarkma olması halinde satıcılı seyrin derinleşebileceğini düşündüğümüz paritede bu senaryonun olması halinde 1.2990 ve 1.2955 destek seviyelerine kadar geri çekilmeler izleyebiliriz.

USDTRY

Geçtiğimiz hafta ABD-Türkiye arasındaki gelişmeleri dikkatle takip ettik. ABD’nin hamlelerine karşılık olarak BDDK’nın swap hamlesi ve sonrasında TCMB’nin üst üste yaptığı 2 swap ihalesi piyasalarda yaşanan tedirginliği devam ettirdiğini görmekteyiz. Gün içerisinde bu süreçten gelecek haber akışlarını takip edeceğiz. Teknik olarak bakacak olursak, kur tarafında tedirginliğin devam etmesi halinde 5.9450 ve 5.9840 direnç seviyelerine kadar yükselişler görebiliriz. Tl varlıklarına olan talebin artması halinde 5.9150 ve 5.8850 destek seviyelerine kadar geri çekilmeler izleyebiliriz. 5.9840 seviyesinin üzerinde kapanışlar olması halinde yükselişlerin ivmeleneceğini düşünmekteyiz.

ALTIN

Ticaret savaşlarından gelen haber akışlarının etkili olduğunu gördüğümüz emtia için küresel unsurlardan gelecek haber akışlarını dikkatle takip edeceğiz. ABD Hazine Bakanı Steve Mnuchin’in açıklamalarının 1.Faz kısmının Ocak ayında imzalanacağını ifade etmesinin emtia için kritik olduğunu ifade edelim. Teknik olarak bakacak olursak, 1480 seviyesinin üzerinde fiyatlamaların olduğunu gördüğümüz emtia için bu yükselişlerin devam etmesi halinde 1488 ve 1494 direnç seviyelerine kadar yükselişler izleyebiliriz. Küresel risk algısının azalması halinde 1481 ve 1477 destek seviyelerini takip edeceğiz. 1477 seviyesinin altında fiyatlamalar olması halinde satıcılı seyrin hız kazanabileceğini söyleyebiliriz.

BRENT PETROL

Küresel risk unsurlarından pozitif haber akışlarının gelmesiyle petrolde yukarı yönlü hareketin devam ettiğini görmekteyiz. Veri açısından sakin geçecek işlem gününde teknik açıdan bakacak olursak, emtiadaki pozitif eğilimin devam etmesi halinde 66.30 ve 66.70 direnç seviyelerine kadar yükselişler izleyebiliriz. Olası düzeltmelerde 65.60 ve 65.10 destek seviyelerini takip edeceğiz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN