Forex Yorumları / A1 Capital – (20.12.2019)

Günlük Bülten

Geçtiğimiz işlem gününde İngiltere ve ABD tarafından gelen kritik haber akışlarını takip ettik. ABD’de Trump’ın azil sürecinin ilk ayağı olan Temsilciler Meclisi’nden azle ilişkin yapılan oylamanın kabul edildiğini gördük. Sürecin ikinci ayağı olan ve Trump’ın daha güçlü olduğunu söyleyebileceğimiz Senato’da azle ilişkin oylamanın Trump lehine olma ihtimalinin yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Öte yandan İngiltere tarafından gelen faiz kararını takip ettik. Sabit tutulan faiz kararı sonrası ve Brexit sürecindeki pürüzler sebebiyle Sterlin varlıklarına olan talebin azaldığını görmekteyiz. Haftanın son işlem gününde ABD ve İngiltere’den gelecek büyüme verilerinin piyasalarda volatiliteye sebep olacağını söyleyebiliriz.

EURUSD

ABD-Çin arasındaki görüşmelerde yaşanan gelişmelerin paritede volatiliteye neden olduğunu söyleyebiliriz. Gün içerisinde TSİ 16:30’da ABD tarafından gelecek büyüme verisini dikkatle takip edeceğiz. Dolar endeksinde de iyimser bir tablo olduğunu söyleyebiliriz. Trump’ın azil sürecinden gelecek haber akışları da parite açısından fiyatlamalara etki edeceğini düşünebiliriz. Teknik olarak bakacak olursak, 1.1100 seviyesinin üstünde fiyatlamalara devam eden paritede bu seviye üzerinde kalındığı sürece satış baskısından bahsedemeyiz. Bu seviye üzerinde kalındığı sürece 1.1130 ve 1.1144 direnç seviyelerini test edebiliriz. Olası düşüşlerde kritik 1.1100 seviyesi ve bu seviye altına geçildiği taktirde 1.1088 destek seviyesini takip edeceğiz.

GBPUSD

Brexit konusundaki endişelerin bir miktar artması ile satış baskısı yaşayan parite için dün yapılan toplantıda İngiltere Merkez Bankası’nın güvercin açıklamaları ile bu satışın desteklendiğini söyleyebiliriz. Teknik olarak bakacak olursak 1.3500’lere kadar yükseldikten sonra 1.3000’lara düşüşün olduğunu görmekteyiz. 1.3000 seviyesinin altına geçilmesi durumunda satış baskısının artacağını düşünebiliriz. Bu durumun gerçekleşmesi halinde 1.2970 ve 1.2945 destek seviyelerini takip edeceğiz. Sterlin varlıklarına olan talebin artması halinde 1.3045 ve 1.3075 direnç seviyelerine kadar yükselişler izleyebiliriz.

USDTRY

ABD tarafından onaylanan 2020 savunma bütçesinde Türkiye’ye dair yaptırımlarında olması sebebiyle Tl varlıklarında bir süredir değer kayıpları izlemekteyiz. Bu kayıpları sınırlandırmak amacıyla BDDK tarafından swap müdahalesinin geldiğini görmekteyiz. Buna göre, vadesine 7 gün ve daha az kalan swap işlemlerindeki yüzde 25’lik limiti yüzde 10’a indirdi. Teknik olarak bakacak olursak, Tl değerlerindeki değer kayıplarının devam etmesi halinde 5.9800 ve 6.0200 direnç seviyelerine kadar yükselişler izleyebiliriz. Olası düşüşlerde 5.9000 seviyesi ve bu seviye altında 5.8650 destek seviyesini izleyeceğiz.

ALTIN

ABD-Çin arasındaki görüşmelerden gelen haber akışları ile volatilitenin yaşandığı emtiada, Brexit sürecindeki pürüzler sebebiyle bir miktar yükseliş görmekteyiz. Ticaret savaşları cephesinde ise Çin ABD’den ithal edilen bazı ürünler için yeni tarife muafiyetleri açıkladı. Küresel risk unsurlarından gelen hem olumlu hem olumsuz haber akışlarının etkisiyle yatay seyir izleyen emtia için gün içinde ABD ve İngiltere tarafından gelecek Büyüme verilerini izleyeceğiz. Teknik olarak bakacak olursak, küresel risk algısının azalması durumunda 1477 ve 1473 seviyelerini takip edeceğiz. Bu seviye altına geçilmesi durumunda satış baskısının artacağını düşünebiliriz. Olası yükselişlerde 1480 ve 1483 direnç seviyelerini takip edeceğiz.

BRENT PETROL

Ticaret savaşlarından gelen pozitif haber akışlarının etkisiyle emtiadaki yükselişin devam ettiğini görmekteyiz. 66 $ seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlayan emtia için bu performansını devam ettirmesi halinde 66.80 ve 67.20 $ seviyelerine kadar yükseliş izleyebiliriz. Olası düşüş halinde 66.15 ve 65.60 $ destek seviyelerine kadar düşüş görebiliriz. Yukarı yönlü hareketlilikte 67.20 $ seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlanması halinde kritik 70 $ seviyesine bir hareketlilik görebiliriz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN