Forex Yorumları / A1 Capital – (19.12.2019)

Günlük Bülten

Haftanın dördüncü işlem gününde İngiltere’den gelecek veri akışını takip edeceğiz. Günün ikinci yarısında ilk olarak Perakende Satışlar verisini takip edeceğiz. TSİ 15:00’de İngiltere tarafından faiz kararını takip edeceğiz. Küresel unsurlardan bir diğeri olan Trump’ın azil sürecinden gelecek haber akışlarını dikkatle takip edeceğiz. Yurt içi tarafta ise ABD tarafında kabul edilen Ermeni Tasarısı ve karşılık olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üsleri kapatmaya söylemlerinin Tl varlıkları üzerinde volatiliteye sebep olduğunu söyleyebiliriz.

EURUSD

ABD Başkanı Donald Trump’ın azil sürecine yönelik haber akışlarının fiyatlamalarda etkili olduğunu gördüğümüz paritede ABD-Çin arasındaki Ticaret Anlaşması’nın detayları da önem arz etmektedir. Faz-1 kısmının tamamlanmasıyla beraber paritede aşağı yönlü bir hareketlilik gözlemledik. Euro Bölgesi’nden gelen kötü veri akışlarının da bu satıcılı seyri desteklediğini görmekteyiz. Azil sürecinde, Temsilciler Meclisi’nden geçen kararın Senato’da geçme durumunun zor bir ihtimal olduğunu belirtelim. Teknik olarak bakacak olursak 1.1100 seviyesinin üstünde fiyatlamaların olduğunu gördüğümüz paritede, bu seviye üzerinde kalındığı sürece 1.1145 ve 1.1160 direnç seviyelerine kadar yükselişler izleyebiliriz. Aşağı yönlü hareketlilik olması durumunda sırasıyla 1.1116-1.1105 ve 1.1090 destek seviyelerini takip edeceğiz.

GBPUSD

Volatilitenin yüksek olacağını düşündüğümüz işlem gününde günün ikinci yarısında İngiltere tarafından gelecek faiz kararını dikkatle takip edeceğiz. Geçtiğimiz günlerde yapılan seçimlerde Johnsonn’ın güçlü bir galibiyet almasıyla beraber anlaşmalı bir Brexit ihtimalinin artması ile Sterlin varlıklarına ani bir talep geldiğini görmekteyiz. Seviye olarak bakacak olursak, 1.3500 seviyelerine kadar yükseliş kaydeden paritenin bu seviyelerde dirençle karşılaşıp seçim öncesi seviyelerine kadar düştüğünü görmekteyiz. 1.3100 seviyesinin altında kalındığı sürece paritede satış baskısının olacağını söyleyebiliriz. Bu senaryo kapsamındaki düşüşlerde 1.3060 ve 1.3015 destek seviyelerini takip edeceğiz. Sterlin varlıklarına olan talebin tekrar artması halinde 1.3110 ve 1.3135 direnç seviyelerine kadar yükselişler izleyebiliriz.

USDTRY

ABD Senatosu’nun, 1915 olaylarına yönelik (Ermeni Soykırımı) yasa tasarısını onaylamasına karşılık Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, İncirlik ve Kürecik üslerini kapatırız açıklamaları ile kur tarafında yukarı yönlü hareketlilikler izlemekteyiz. Bu duruma karşı BDDK, vadesine 7 gün ve daha az kalan swap işlemlerindeki yüzde 25’lik limiti yüzde 10’a indirdi. Bu limit sadece TL satım yönündeki işlemler için geçerli. Teknik olarak baktığımızda ise yukarı yönlü bir trend gördüğümüz USDTRY parite için, bu trendin devam etmesi halinde 5.9300 ve 5.9815 direnç seviyelerine kadar yükselişler izleyebiliriz. Olası düşüşlerde 5.8750 ve 5.8400 destek seviyelerini takip edeceğiz.

ALTIN

ABD Başkanı Donald Trump’ın azil sürecinin emtia tarafında yukarı yönlü hareketliliği desteklediğini söyleyebiliriz. Ticaret Savaşları ve Brexit süreçleri gibi küresel risk unsurlarından gelen pozitif haber akışlarının etkileriyle güvenli limanlardan çıkışlarının meydana geldiğini söyleyebiliriz. Teknik olarak bakacak olursak, 1550 seviyelerinden başlayan kademeli düşüşün devam etmesi halinde 1472 ve 1465 destek seviyelerini izleyeceğiz. 1465 seviyesinin altında fiyatlamaların olması halinde satıcılı seyrin ivmeleneceğini düşünebiliriz. O lası yukarı yönlü hareketlilikte 1480 ve 1486 direnç seviyelerine kadar yükselişler izleyebiliriz.

BRENT PETROL

Küresel taraftaki pozitifliliğin emtia fiyatlarında etkili olmaya devam ettiğini görmekteyiz. Gün içinde gelecek haber akışlarını takip edeceğimiz petrol için, pozitif seyrin devam etmesi halinde 66.50 ve 66.80 direnç seviyelerinin test edilmesini bekleyebiliriz. Olası düşüşlerde 65.70 ve 65.20 destek seviyelerine kadar geri çekilmeler izleyebiliriz. 66.50 üzerinde kalındığı taktirde yükseliş momentumunun artabileceğini söyleyebiliriz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN