Forex Yorumları / A1 Capital – (17.12.2019)

Günlük Bülten

Geçtiğimiz gün açıklanan veri akışında ilk olarak Avrupa tarafından gelen veri görünümünün negatif yönlü olduğunu söyleyelim. Bu olumsuz veri akışının Euro Bölgesi’ndeki resesyon endişelerini canlı tuttuğunu söyleyebiliriz. ABD tarafından gelen İmalat ve Hizmet PMI rakamlarının ise genel beklentiler dahilinde geldiğini görmekteyiz. Küresel anlamda ise Ticaret Anlaşması ve Brexit sürecinin etkilerinin fiyatlamalarda etkili olmaya devam ettiğini söyleyebiliriz. Veri açısından bakacak olursak, öğle saatlerine doğru İngiltere tarafından gelecek Ortalama Gelir Endesi ve İşsizlik Hak Başvurusu verilerini takip edeceğiz. Akşam saatlerine doğru ABD tarafından İnşaat İzinleri ve İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı verilerini takip edeceğiz.

EURUSD

ABD-Çin arasındaki anlaşmada detaylarına baktığımızda faz-1 kısmının tamamlandığını görmekteyiz. Her ne kadar faz-1 kısmı tamamlanmış olsa da sürecin devamına yönelik atılacak adımların hala belirsiz olduğunu söyleyebiliriz. Geçtiğimiz gün Euro Bölgesi’nden gelen olumsuz veri akışı ile paritede bir miktar geri çekilmenin olduğunu görmekteyiz. Genel olarak 1.1100 seviyesinin üstünde kaldığını gördüğümüz parite için satış baskısından bahsedebilmemiz için bu seviyenin altında fiyatlamalar görmemiz gerekmektedir. 1.1100 seviyesinin altına sarkmalar olması halinde 1.1130 ve 1.1110 destek seviyelerine kadar geri çekilmenin devam edebileceğini söyleyebiliriz. Euro varlıklarına olan talebin artması halinde 1.1155 ve 1.1170 seviyelerini direnç olarak izleyeceğiz. Bu direnç seviyelerin üzerinde kalıcılığın sağlanması halinde yükseliş ivmesinin momentum kazanabileceğini düşünebiliriz.

GBPUSD

12 Aralık seçimlerini geride bıraktığımız İngiltere’de, Boris Johnsonn’ın güçlü bir galibiyet aldığını görmekteyiz. Sterlin varlıkları üzerinde sert bir talep artışı görmemize neden olan bu gelişmenin, ilerleyen günlerde anlaşmalı bir Brexit ihtimalini arttırdığını söyleyebiliriz. Partiden gelen açıklamalarda bu konunun hızlı bir şekilde çözüleceği yönünde olduğunu görmekteyiz. Sert yükselişin bu aralar düzeltmeye gittiğini gördüğümüz paritede, bu geri çekilmenin devam etmesi halinde 1.3263 ve 1.3230 destek seviyelerini takip edeceğiz. Yükselişin devam etmesi halinde 1.3308 ve 1.3352 direnç seviyelerine kadar yükseliş izleyebiliriz.

USDTRY

Kur tarafında siyasi risklerin canlı olduğunu söyleyebiliriz. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ABD’den yaptırım gelmesi halinde bazı NATO üslerinin kapatılacağına yönelik açıklamaları ile paritedeki risk algısının arttığını görmekteyiz. Bunun yanı sıra Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody’s’in, Ortadoğu, Türkiye ve Güney Afrika’da finans dışı şirketlerin 2020 yılı görünümünün negatif olduğunu ve jeopolitik tarafta yaşanan gerilimler, politika ön görülmezliği ve kırılgan faaliyet ortamının şirketler üzerinde baskı oluşturacağını belirtmesi de USDTRY paritesi için önemli bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Teknik olarak bakacak olursak, paritedeki kırılganlığın artması durumunda 5.8750 ve 5.9100 direnç seviyelerini takip edeceğiz. Tl varlıklarına olan talebin azalması halinde 5.8250 ve 5.7900 destek seviyelerini takip edeceğiz.

ALTIN

ABD ve Çin arasındaki Ticaret Anlaşması’nın faz-1 kısmının tamamlanması ile emtiada satışların olduğunu gördük. Beklenen pozitifliliğin olmadığını düşündüğümüz küresel risk için, iki ülkeninde ilerleyen günlerde atacakları adımların kritik olduğunu söyleyelim. Öte yandan Brexit sürecinden gelen haber akışlarını da takip edeceğiz. Teknik olarak bakacak olursak, küresel risk algısının artması halinde 1479 ve 1481.50 direnç seviyelerini takip edeceğiz. Olası gevşemelerde 1473 ve 1470 destek seviyelerine kadar geri çekilme izleyebiliriz. 1470 seviyesinin altında fiyatlamaların olması durumunda satıcılı seyrin ivmeleneceğini söyleyebiliriz.

BRENT PETROL

Piyasaların odak noktasında olan Ticaret Anlaşması’nın etkilerini petrolde de görmekteyiz. Pozitif haber akışlarının etkisiyle yükseliş kaydeden emtia için Asya tarafından gelen olumlu veri akışının da petrolün yükselişine destek olduğunu söyleyebiliriz. Teknik olarak bakacak olursak, yükselişin devam etmesi halinde 65.80 ve 66.05 direnç seviyelerini takip edeceğiz. Aşağı yönlü hareketlilikte 65.10 ve 64.70 destek seviyelerine kadar geri çekilmeler izleyebiliriz. Küresel risk unsurlarından gelecek haber akışlarını dikkatle takip edeceğiz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN