Forex Akşam Yorumu / A1FX – (20.02.2015)

Yorumsuz…

 •   Yellen, 24 Şubat’ta Senato Bankacılık Komitesi’ne sunum yapacak

Fed Başkanı Janet Yellen, 24 Şubat Salı günü Senato Bankacılık Komitesi’nde yarı yıl para politikası sunumu gerçekleştirecek. Yellen, aynı sunumu 25 Şubat Çarşamba günü ise Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nde yapacak.

 •  Juncker, “Yunanistan, euro ailesinin kalıcı bir üyesi”

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Almanya’da yayınlanan WirtschaftsWoche dergisine Atina’nın yeni hükümeti ile bir kurtarma programı için müzakereler öncesi yaptığı açıklamada, Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nde kalacağını söyledi.

 •  Yunanistan Maliye Bakanı Varoufakis, bugün anlaşmaya varılmasını bekliyor

Yunanistan Maliye Bakanı Yannis Varoufakis, bugün yapılacak Euro Bölgesi maliye bakanları toplantısında Yunanistan’ın uluslararası kurtarma programının 6 ay süre ile uzatıyması konusunda bir anlaşmaya varılmasını beklediğini söyledi.

 • Merkel, “Yunanistan’ın önerisinde ciddi iyileştirme gerekli”

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Yunanistan’ın kurtarma programının 6 ay süre ile uzatılmasını öngörün önerisinin onay için Alman parlamentosuna sunulması gerektiğini ve parlamentoya sunulmadan önce bu önerinin iyileştirilmesine ihtiyaç olduğunu söyledi.

 •   Avusturya başbakanı, “Bugün Yunanistan konusunda çözüm isteyen taraftayım”

Avusturya Başbakanı Werner Faymann, Yunanistan ile Euro Bölgesi’nin diğer üyeleri arasında müzakerelerde çabuk bir çözüm bulunmasını istediğini söyledi.

 •   Eurogroup toplantısı öncesinde hazırlık görüşmeleri yapılıyor

Euro Bölgesi maliye bakanlarının Yunanistan’ın kurtarma programının 6 ay süre ile uzatılmasını ele alacakları toplantısı öncesinde IMF Başkanı Christine Lagarde, Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis, Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble ve Euroroup Başkanı Jeroen Dijsselbloem’in katıldıkları hazırlık toplantıları yapılıyor.

 •  Almanya ve başka ülkeler Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nden ayrılmasına izin vermeye hazır- Scicluna

Malta Maliye Bakanı Edward Scicluna, Avrupa Birliği’nin büyük ülkelerinin, Yunanistan’daki yeni hükümetin taleplerine tahammülsüzlüklerinin artmakta olduğunu belirterek bu ülkelerin Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nden ayrılmasına izin vermeye hazırlanıyor olabileceklerini söyledi.

 •  Danimarka MB, sabit kur politikasını her şekilde savunacak

Danimarka Ekonomik Konseyi Başkanı Hans Jorgen Wihatta-Jacobsen, Danimarka Merkez Bankası’nın Danimarka Kronu’nun euro karşısındeki değerini savunmak için aralarında sermaye kontrollerinin de olduğu olağanüsdtü tedbirleri kullanmaya istekli olduğunu söyledi.

 •   Yunanistan’ın kurtarmanın uzatılması talebi yeterince açık değil

Hollanda Maliye Bakan Yardımcısı Eric Wiebes, Yunanistan’ın uluslararası kurtarmanın 6 ay için uzatılması talebinin şu anda yeterince açık olmadığını savundu.

 •  Der Spiegel’e göre ECB, Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nden çıkmasına hazırlanıyor

Der Spiegel’in haberine göre Avrupa Merkez Bankası, Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nden çıkması olasılığına karşı hazırlık yapıyor. Der Spiegel’e göre ECB uzmanları, Yunanistan’ın ayrılması sonrasında Euro Bölgesi’nin geri kalan üyelerini birarada tutmak için acil durum planları hazırlıyorlar.

 •   AB Komisyonu, “Eğer herkes sorumlu davranır ise anlaşma mümkün”

AB Komisyonu sözcüsü Margaritis Schinas, Yunanistan ve Euro Bölgesi’ndeki ortaklarının, herkesin talepleri konusunda makul davranması halinde anlaşmaya varmalarının mümkün olduğunu söyledi. Yunan bankalarından 2 günde 1 milyar euronun üzerinde mevduat çıktı Yunanistan’da 23 Şubat’taki Ortadoks bayramı nedeniyle 3 güne uzayan haftasonu tatili öncesinde bankalardan mevduat çıkışı hızlandı. Bankacılık sektörü kaynaklarının verdikleri bilgilere göre geçtiğimiz 2 günde Yunan bankalarından 1 milyar euronun üzerinde mevduat çıkışı gerçekleşti.

 •    Yunanistan’ın kredi anlaşmasının uzatılması talebi iyi bir sinyal- Wirtz

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in sözcüsü Christiane Wirtz, Yunan hükümetinin Avrupa ile kredi anlaşmasının uzatılması talesinin iyi bir sinyal olduğunu ve daha fazla müzakere için bir temel sağladığını bildirdi. Ancak Wirtz, Yunanistan’ın ortaya koyduğu önerinin cari biçiminin bir uzlaşma için yeterli olmadığını da savundu.

 •   Putin, Poroshenko, Merkel ve Hollande 24 Şubat’ta Paris’te biraraya gelebilirlir

Rus haber ajansı TASS’ın diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberine göre Rusya, Ukrayna, Almanya ve Fransa liderleri 24 Şubat Salı günü Paris’te biraraya gelebilirler.

 •   Rusya MB/Yudaeva, “Petrol fiyatları ve yatırımlar Rus ekonomisi için risk”

Rusya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Ksenia Yunaeva, petrol filatlarında oynaklık, Batı’nın yaptırımları ve döviz piyasasında spekülatif davranışların Rus ekonomisi için ana riskler olmaya devam ettiklerini bildirdi.

 •  Finlandiya/Rinne, “Yunanistan konusunda bir anlaşmaya varılacağı umudu arttı”

Finlandiye Maliye Bakanı Antti Rinne, Euro Bölgesi maliye bakanlarının bugün Brüksel’de yapacakları toplantıda Yunanistan’ın kurtarma programının uzatılması konusunda bir anlaşmaya varılacağından umutlu olduklarını söyledi.

 •  Yunanistan çözüm bulunacağından umutlu

Yunan hükümet sözcüsü Gabriel Sakellaridis, Euro Bölgesi’ndeki ortakları ile ortak çıkarlara uygun bir anlaşmaya varmak için ellerinden gelen tüm çabayı gösterdikleri ve bir anlaşmaya varılacağından umutlu olduklarını söyledi. Ancak Sakellaridis, cari kurtarma anlaşmasının devam etmesini müzakere etmediklerini ve bu pozisyonlarını bugünkü Eurogroup toplantısında da sürdüreceklerini de vurguladı.

 •  BOJ/Kuroda, “Yüzde 2 hedefini başarmak için elimizde çeşitli politika araçları var”

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, yüzde 2 enflasyon hedefinin mümkün, başarılabilir olduğunu, BOJ’un elinde bu hedefe ulaşılması için çeşitli politika araçları olduğunu söyledi.

EURUSD

Geçen gece açıklanan FOMC tutanakları ile birlikte, piyasaların Amerikan Doları’ndaki değer kazanım beklentilerinin aksine hareketlenmeleri yaşadığı söylenebilir. Tutanakların güvercin bir seyir izlemesi Amerikan Doları’nda değer kayıplarına sebep olurken, EURUSD paritesinde de yukarı yönlü hareketlenmeleri beraberinde getirdiği görüldü. Diğer taraftan Yunanistan sorunun sonuçlanamaması ile bir Euro’da yaşanılan gerginliğinde, parite üzerindeki yatay dengeyi oluşturduğu söylenebilir. Bugün gelen ekonomik verilerinde parite üzerinde hareketlenme yaratması beklense de, çok sert etkiler gözlemlenmedi. Sonuç olarak Yunanistan sorununun ve haftaya gelecek olan Yellen açıklamalarının daha etkili olduğu söylenebilir. Hafta kapanış fiyatlarının da önemli olduğu unutulmamalıdır.

Destek: 1,1330 – 1,1300 – 1,1260

Direnç: 1,1350 – 1,1380 – 1,1400

ALTIN

Son gelen FOMC tutanakları ile  birlikte Amerikan Doları’ndaki güvercin seyrin altın fiyatlarında etkili olduğu söylenebilir. 1200 desteğinin üzerinde seyreden paritenin  hafta kapanışında da bu hareketi sergilemesi, altın için yukarı yönlü destekleyebilir. Diğer taraftan Amerikan Doları’nda gelen değer kayıplarının altına pozitif yansımamasının sebebi olarak da, altında fiziki talebi destekleyen Asya kanadında piyasaların tatil olması söylenebilir. Önümüzdeki hafta gelecek olan Yellen konuşması ile Asya’nın tatilden çıkmasının altın için fırsatları beraberinde getirebileceği söylenebilir. Teknik açıdan bakıldığında da içinde bulunduğu trendin destek seviyesinden toparlanması beklenebilir.

Destek: 1200 – 1180 – 1150

Direnç: 1220 – 1250 – 1300

GÜMÜŞ

Altın ile yaşadığı korelasyon içerisinde Amerikan Doları’nın değer kazanımları, gümüş için aşağı yönlü bir seyri getirmekteydi. Son gelen FOMC açıklamalarının toparlanmada destek olduğu görülse de, emtia piyasasında halen gergin bir bekleyişin olduğu düşünülebilir. Avrupa tarafında Yunanistan gerginliğinin bu akşam sonuçlanamaması durumunda emtiaların güvenli liman olarak düşünülebileceği unutulmamalıdır. Amerika’dan gelen olumsuz veriler in devam etmesi pozitif beklentiyi arttırsa da, Asya kanadının tatilden çıkmasına kadar emtia fiyatlarında yön belirlenemeyeceği de önemli bir gerçektir.

Destek: 16,30 – 16,10 – 16,00

Direnç: 16,50 – 16,80 – 17,00

USDTRY

Global piyasaların Yunanistan’a çevrildiği bugün USDTRY paritesinde dalgalı hareketler gözlemlenmekte. İlk yapılan açıklamalara göre anlaşma sağlanması bugün için zor olacağı yönünde. ABD tarafından gün içinde beklenti üzerinde gelen üretim PMI verisi paritedeki alımların desteklenmesini sağladı. Yukarı yönlü hareketlerin devam edeceğini düşündüğümüz paritede 2,4500 seviyesinin üzerindeki haftalık kapanışlar gelecek hafta için 2,5000 sinyalleri vermekte. Akşam saatlerinde 2,4625 seviyelerinde fiyatlanan paritede alımların devamında 2,4640 seviyesinin kırılması ile 2,4740 seviyeleri test edilebilir.

Destek : 2,4500 – 2,4420 – 2,4370

Direnç : 2,4640 – 2,4740 – 2,4850

EURTRY

Sert hareketlerin yaşandığı EURTRY paritesinde temkinli fiyatlanmalar devam etmekte. Gün içerisinde Avrupa tarafından PMI verileri beklentinin üzerinde gelmesi yukarı yönlü hareketlere neden olsa da Yunanistan tarafındaki anlaşmazlık piyasaların satıcılı olmasına neden olmakta. Gün içerisinde kritik 2,7750 seviyelerini test eden paritede bu seviyelerden düzeltme hareketi gelmekte. Bu seviyenin kırılması ise satışların hacim kazanmasına neden olacağından 2,7260 seviyelerinin hedeflenmesine neden olabilir.

Destek : 2,7620 – 2,7500 – 2,7430

Direnç : 2,7830 – 2,7950 – 2,8100

USDJPY

ABD tarafında veri akışının zayıf olduğu bugün sakin bir seyir izlenen USDJPY paritesinde gün içerisinde ABD tarafından beklenti üzerinde gelen üretim PMI verisi kısıtlı  alımlara neden olsa da satış baskısının hissedildiğini söyleyebiliriz. FOMC tutanaklarının etkisi ile satıcılı seyreden paritede bu hareketin devamı beklenebilir. Akşam saatlerinde 118,35 seviyelerinde fiyatlanan paritede satışların devamında 117,90 seviyeleri test edilebilir. Olası toparlanmalar da ise 118,45 seviyesini takip etmeye devam edeceğiz.

Destek : 117,90 – 117,25 – 116,40

Direnç : 118,45 – 118,90 – 119,45

EURJPY

Avrupa tarafından sabah saatlerinde PMI verilerinin beklenti üzerinde gelmesi paritede kısmi alımlara neden olsa da Yunanistan’a dikkatlerin çevrildiği bugün satışların geldiğini gözlemliyoruz. Anlaşmanın sağlanamayacağına ilişkin açıklamaların gelmesi bu hareketi hızlandırmakta. Satıcılı hareketlerin devam edeceğini düşündüğümüz paritede 132,35 seviyeleri ilk hedef olarak gözükmekte. Olası toparlanmaların ise kısıtlı kalacağını düşündüğümüz paritede 134,10 seviyesini takip etmeye devam edeceğiz.

Destek : 132,35 – 130,15 – 128,50

Direnç : 134,10 – 135,80 – 138,00

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir