Forex Akşam Yorumları / IşıkFX – (23.08.2019)

Çin Küresel Riskleri Artırdı, Sahne Sırası POWEL’da!

ABD Merkez Bankası 10 yıl aradan sonra ilk kez faizlerde indirime giderken, ABD Başkanı Donald Trump bu adımın yetersiz olduğunu ve ABD’nin rekabet gücünü azalttığı yönündeki söylemleri geçtiğimiz gün takip edildi. FED tarafında ise işler biraz karışık duruyor. Gün içinde yaptığı açıklamalarda St Louis FED Başkanı James Bullard ve Dallas FED Başkanı Kaplan, FED faizleri düşürmesi gerektiğini çünkü terse dönen getiri eğirisi olunması gereken iyi bir nokta olduğuna dair ifadeleri takip edildi. Ancak bilindiği üzere bir çok FED üyeside faizlerdeki bu indirim oranının şuanda bu seviyelerde kalması gerektiğini vurgularken ekonomi verilerinde pozitif eğrinin devam ettiğinin altını çizmişti. Son zamanlarda FED tarafındaki soru işaretleri bi hayli artmaya başlamasına karşın bugün Jackson Hole toplantısında açıklamalarda bulunacak FED Başkanı Jerome Powell’ın piyasanın beklentileri karşılayıp karşılayamayacağı merakla beklenmekte. Özellikle Powell’ın, Temmuz’da gerçekleştirilen indirim kararını ‘’döngü ortası ayar’’ olarak ifade etmekte. Ticaret Savaşları cephesinde ise gerginlik tekrar yükselmeye başladı. Geçtiğimiz haftalarda ABD ile Çin arasında görüşmelerin tekrar başlayacağı ve bu iyimser tonda devam edeceğine dair mesajlar piyasalardaki endişeyi bir miktar almıştı. Bugün ise Çin’in, bazı ABD ürünleri üzerindeki ithalat gümrük tarife oranlarını yükselteceği, yeni uygulanacak gümrük tarifeleri 75 Milyar Dolar değerindeki ürünü kapsadığı belirtildi. Bununla birlikte bu uygulamanın 1 Eylül-15 Aralık döneminde gerçekleştirileceği açıklanırken dikkatler ABD tarafından gelecek açıklamalarda olacaktır.

Avrupa tarafında ise ekonomik takvimde sakin bir gün geçirdiğimiz haftanın son işlem gününde siyasi arenada yaşanan gelişmeler etkili olmaya devam ediyor. Avrupa’nın lokal sorunu haline gelen Brexit meselesine dair İngiltere Başbakanı Boris Johnsonn ile Almanya Başbakanı Angela Merkez’in, gündem maddesi Backstop maddesiydi. İkilinin benzer ifadeler kullanması dikkatleri çekerken, düzenli Brexit’e dair iyimser açıklamalar bölgede bir miktar tedirginliği azalttı. Diğer taraftan Avrupa’nın sorunlu ekonomilerinden İtalya’da Başbakan Conte’nin istifasının ardından hükümet kurma çalışmaları tüm hızırla devam ediyor. Seçim belirsizliği gündemini korurken Cumhurbaşkanı Mattarella’nın, hükümetin bir an önce kurulması yönünde siyasi partileri uyarırken Ana Muhalefetteki Demokrat Parti ve 5 Yıldız Hareketi arasında koalisyon oluşma ihtimali şuan için yüksek duruyor. Gün içinde açıklamalarda bulunan Almanya Maliye Bakanlığı Sözcüsü, ekonomik büyümeyi sağlamak için adımların bir an önce atılacağını ve resesyon içinde değiliz mesajları kritikti. Bu arada yarın Fransa’da başlayacak G7 zirvesi öncesinde yetkiler tarafından gelebilecek mali ve siyasi konulara dair açıklamalar önemli olabilir.

Gününde devamında Jackson Hole toplantısında açıklamalarda bulunacak FED Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları ve akşam saatlerinde İngiltere Merkez Bankası (BOE) Başkanı Mark Carney’in açıklamaları dışında önemli bir veri akışı bulunmazken küresel risk unsurlarından Ticaret Savaşları, İran Nükleer Anlaşması, Brexit, İtalya Seçimleri gibi konulara dair gelebilecek haber akışları piyasalarda hareketliliğe neden olabilir.

 EURUSD

Jackson Hole toplantıları kapsamında konuşma yapan Kansas ve Philadelphia FED Başkanlarının şahin tondaki açıklamaları sonrası toparlanan ABD 10 Yıllık Tahvil Faizleri parite tarafındaki satış yönlü işlemleri derinleştirmişti ancak gün içerisinde ticaret savaşları cephesinden yaşanan negatif gelişmeler sonrasında bir miktar geri çekilen tahvil faizleri bu atakları sınırladı. Şimdi ise tüm dikkatler yine sempozyum kapsamında Türkiye Saati ile 17:00’da konuşma yapacak olan FED Başkanı Jerome Powell’a  çevrildi. Powell’ın özellikle faiz stratejileri konusunda vereceği ipuçları parite üzerinde sert fiyat hareketlerine neden olabilir. Avrupa tarafı ise bugün ekonomik takvim bakımından sakin bir gün geçirse de İtalya ve Brexit eksenli gelişmeler gündemi mesgul etmeye devam ediyor. Günün geri kalanında ise FED Başkanı Jerome Powell’ın yanı sıra ABD Yeni Konut Satışları rakamlarını takip edeceğiz. Teknik olarak 1.1050 desteğine yakın bir fiyatlama içerisinde olan parite bu seviyeyi kırması halinde 1.1035, 1.1000, 1.0985 ve 1.0970 seviyelerine kadar geri çekilebilir. 1.1050 üzerinde kalmasıyla birlikte yaşanacak toparlanma hareketlerinde ise 1.1080, 1.1115, 1.1140 ve 1.1160 direnç seviyeleri takip edilebilir.

USDTRY

Hafta başından bu yana gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında yaşanan gelişmeler sonrası yüksek volatil hareketler gördüğümüz kur, Jackson Hole Sempozyumu’nda konuşma yapması beklenen FED Başkanı Powell öncesi yatay bir görünüm sergiliyor. Yurtiçiyle başlayacak olursak, hatırlayacağımız gibi TCMB’nin zorunlu karşılıklar mevzuatında değişikliğe gitmesinin yanı sıra siyasi ve jeopolitik tarafta yaşanan gelişmeler TL varlıklarını baskı altında bırakmıştı. ABD tarafında ise dün Jackson Hole toplantıları kapsamında konuşan bazı yerel FED Başkanlarının şahin tondaki açıklamaları sonrasında şimdi tüm dikkatler Türkiye Saati ile 17:00’da konuşması beklenen Jerome Powell’ın özellikle FED’in faiz adımlarına yönelik vereceği mesajlara çevrildi. Günün geri kalanında ayrıca ABD’den gelecek verilerin yanı sıra ticaret savaşları başta olmak üzere küresel risklere yönelik gelebilecek ekstra haber akışları da önemli olabilir. Teknik olarak baktığımızda yukarı yönlü ataklarda 5.81 direncini takip ediyoruz. Buranın kırılması alış yönlü işlemleri artırabilir ve 5.8350, 5.8500 ve 5.8835 direnç seviyeleri ilk etapta test edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 5.70 desteğini önemsiyoruz. Ancak bu seviye öncesinde 5.7500 ve 5.7285 ara desteklerini izleyebiliriz.

GBPUSD

Dün İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın, Fransa ve Almanyalı mevkidaşlarıyla yaptığı görüşmeler sonrası gelen açıklamalar parite üzerinde sert fiyat hareketlerine neden oldu. Özellikle Almanya Başbakanı Angela Merkel’in, backstop konusunda bir orta yol bulabileceklerine yönelik açıklamaları sonrası anlaşmalı bir ayrılığa yönelik piyasa tarafında oluşan umutlar Sterlin varlıklarını güçlendirdi ve parite tarafında alış yönlü işlemler artış gösterdi. Akşam saatlerinde ise Kansas ve Philadelphia FED Başkanları, faiz indirimlerinin gerekli olmadığını söylemesi Dolar varlıklarını desteklemesiyle satıcılı seyrin ağırlık kazandığı paritede gün içinde ticaret savaşları cephesinden Çin’in ABD’ye karşı yaptırım uygulayacağı yönündeki haber akışları paritedeki aşağı yönlü atakları baskıladı. Şimdi ise tüm dikkatler 17:00’da Jackson Hole Sempozyumu kapsamında konuşma yapacak olan FED Başkanı Jerome Powell’a çevrildi. Powell’ın söylemleri sonrası, FED’in Eylül ve sonraski FOMC kararlarına yönelik ortaya çıkacak beklentiler parite tarafında sert fiyat hareketlerine neden olabileceğinden dikkatle takip edilmesinde fayda görmekteyiz. Ayrıca ticaret savaşları ve Brexit’e yönelik gelebilecek ekstra haber akışlarının yanı sıra ABD Yeni Konut Satışları rakamları da önemli olabilir. Teknik olarak geri çekilmelerin devamında  1.2200, 1.2165, 1.2130 ve 1.2100 destek seviyeleri izlenebilir. Yukarı yönlü ataklarda ise 1.2220, 1.2250, 1.2275 ve 1.2310 direnç seviyeleri takip edilebilir.

BRENT PETROL

Son günlerde Ticaret Savaşları cephesinde ılımlı mesajlar verilmesine karşın bugün gelen haber akışlarıyla birlikte gerilim tekrar yükseldi. Çin’in, ABD ürünleri üzerindeki ithalat gümrük tarifisi oranlarını yükselteceği yönündeki açıklamar önemliydi. Çin, yeni gümrük tarifileri 75 Milyar Dolar değerindeki 5078 ABD ürününe 1 Eylül- 15 Aralık döneminde uygulanacağı açıklandı. Bu durum ise petrol fiyatları üzerinde son zamanlarda süre gelen alıcılı seyri baskılarken aşağı yönlü atakların ağırlık kazanmasına neden oldu. Diğer taraftan Ortadoğu Bölgesi’nde Libya eksenli haber akışları bölgede tedirginliği artırmasına rağmen küresel tarafta yaşanan gelişmeler petrol fiyatlarını etkileyen unsur olarak karşımıza çıkmakta. Günün devamında küresel risk unsurlarından Ticaret Savaşları, Brexit, İran Nükleer Anlaşması gibi konulara dair gelebilecek haber akışlarının yanı sıra OPEC ve OPEC+ ülkelerden gelebilecek açıklamalar emtia üzerinde hareketliliği artırabilir. Teknik olarak baktığımızda ise 60 doların altında seyreden emtiada aşağı yönlü atakların derinleşmesi durumunda 58.75, 58.25, 58.00 ve 57.40 destek seviyeleri takip edilebilir. Aksi yönde emtiada toparlanma hareketi gelmesi durumunda ise 59.00, 59.50, 59.85, 60.00 direnç seviyeleri tekrar gündeme gelebilir. Şayet yukarı yönlü atakların tekrar hız kazanması için 60.00 direncinin üzerinde kalıcılık sağlanması gerektiğini düşünmekteyiz.

ONS ALTIN

Gün içinde açıklamalarda bulunan bölgesel FED Başkanlarından Bullard ve Kaplan’ın şahin tonda yaptığı açıklamalar ABD 10 Yıllık tahvil faizlerinde toparlanmasıyla birlikte değerli metalde aşağı yönlü atakları beraberinde getirmişti. Ancak günün devamında ticaret savaşları cephesinde tansiyonun tekrar yükselmesi  güvenli liman ürünlerinden ons altında tekrar 1500 seviyelerinin üzerinde işlem görmesine neden oldu. Özellikle Çin tarafının, ABD’nin 75 milyar dolar değerindeki ürünleri üzerindeki ithalat gümrük tarifilerini 1 Eylül ve 15 Aralık döneminde hayata geçireceğini açıklaması sonrasında gerilim yükselirken ABD kanadından gelecek açıklamalar bu anlamda kritik olacaktır. Diğer taraftan ABD cephesinde süre gelen FED ile ABD Başkanı Trump arasında gerilen ipler sonrasında bugün Jackson Hole toplantısında açıklamalarda bulunacak FED Başkanı Jerome Powell başta olmak üzere majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamaları piyasa monitörleri dikkatinde olacaktır. Günün devamında Ticaret Savaşları gibi küresel risk unsurları ve Avrupa Bölgesi’ndeki siyasi risklere dair gelebilecek haber akışları güvenli liman ürünlerinden Ons Altın üzerinde hareketliliği artırabilir. Teknik olarak baktığımızda ise 1500 desteğinin üzerinde işlem gören emtiada yukarı yönlü atakların ağırlık kazanması durumunda 1508, 1514, 1517 ve 1520 direnç seviyeleri tekrar gündeme gelebilir. Şayet yukarı yönlü atakların güç kazanması için 1520 direnç seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlanması gerektiğini düşünmekteyiz. Ancak aksi yönde satış işlemlerinin derinleşmesi halinde 1497, 1494, 1490 ve 1485 destek seviyeleri takip edilebilir.

DOLAR YÜKSELECEK Mİ? / DÜŞECEK Mİ? UZMANINA SOR, ANALİZİ E-MAILINE GELSİN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin