Forex Akşam Yorumları / IşıkFX – (20.09.2019)

Merkez Bankaları Geride Kaldı Dikkatler Küresel Risklerde!

FED(Amerika Merkez Bankası), BOE(İngiltere Merkez Bankası), BOJ(Japonya Merkez Bankası) ve PBOC(Çin Merkez Bankası) gibi möjör ülkelerin merkez bankası toplantılarının geride bırakılmasıyla birlikte dikkatler tekrardan küresel risk olarak takip ettiğimiz ticaret savaşları ve Brexit konularına çevrildi. Ticaret savaşları kanadında ABD ile Çin’in Ekim ayında yapacağı ticaret görüşmeler merakla beklenirken önümüzdeki günlerde heyetlerin bir ön görüşme yapacağı söyleniyor.

Özellikle yüz yüze yapılacak müzakereler öncesinde yapılacak bu ön görüşmelerden gelecek açıklamaların önemli olduğunu düşünmekteyiz. Zira merkez bankalarının endişeyle baktığı ve faiz kararlarında önemli bir etken konumunda olan ticaret savaşlarında yaşanacak pozitiflik genişlemeci adımların azalmasına neden olabilir.

Diğer tarafta Brexit konusuda yine küresel risk iştahı bakımından önemli bir rol oynamakta. AB ile İngiltere’den son gelen açıklamaların olumlu olduğunu ve anlaşmalı bir ayrılığa yakınlaştığını söylebiliriz. Ancak İrlanda’nın anlaşmaya çok fazla sıcak bakmaması şuan için bir tedirginlik yaratıyor. Eğerki İngiltere, İrlanda kanadıyla yapacağı müzakerelerde de olumlu bir sonuç alırsa Sterlin varlıkları bu durumdan pozitif etkilenebilir. Öte yandan ABD ile İran arasında, Orta Doğu’da yaşanan olaylar neticesinde yaşanan gerilimde yine piyasaların odak noktasında kalmaya devam ediyor. Günün geri kalanında ise gelebilecek ekstra haber akışlarının dışında Euro Bölgesi’nden Tüketici Güveni, Türkiye’den ise Merkezi Hükümet Borç Stoku verisinin yanı sıra Boston FED Başkanı Eric Rosengren’in açıklamalarını takip edeceğiz.

EURUSD

Parite tarafında haftanın genelinde küresel riskler ve majör merkez bankalarının politikalarındaki hamlelerle birlikte dalgalı bir seyir izlendi. Haftanın son işlem gününde ise diğer günlere nispeten sakinlik hakim. Ekonomik takvimde takip ettiğimiz Almanya Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) rakamları 2016 Mart ayından bu yana en düşük seviyelere gerilemesiyle birlikte parite tarafında kısmi değer kayıpları görüldü.

Diğer taraftan ST Louis FED Başkanı Bullard’ın, agresif faiz indirimi yapılması konusunu desteklediğini ancak ekonomik görünümde gereklilik görüldüğü takdirde yine faiz artırımı politikasına dönülebileceğine dair söylemleri de kritikti. Günün devamında önemli bir veri akışı bulunmazken küresel tarafta Ticaret Savaşları, Brexit, İran Nükleer Anlaşması gibi risk unsurlarına yönelik gelişmeler paritede hareketliliğin artmasına neden olabilir.

Teknik olarak baktığımızda ise 1.1040 desteğine yakın seviyelerde işlem göre paritede aşağı yönlü atakların derinleşmesi durumunda 1.1000, 1.0985, 1.0940 ve 1.0910 destek noktaları takip edilebilir. Şayet buradan gelebilecek bir toparlanma hareketiyle birlikte tekrar 1.1080, 1.1125, 1.1165 ve 1.1190 direnç seviyeleri tekrar gündeme gelebilir.

USDTRY

Hafta genelinde Suudi Arabistan merkezli gelişmeler kur tarafında yukarı yönlü atakları beraberinde getirmiş sonrasında ise Çarşamba günü düzenlenen FED/FOMC toplantısında faizlerin 25 baz puan indirilmesi ve bilanço genişletilmesine dair mesajların verilmesi ile kur tarafındaki kazançlar silinmişti. Ancak dün sabah saatlerinde TCMB’nin, ABD doları zorunlu karşılık oranlarında uygulamış olduğu gecelik faiz oranını yüzde 0 seviyesine indirmesi tedirginliğin tekrar artmasına neden oldu.

Ve bu durum kur tarafında yukarı yönlü hareketleri beraberinde getirirken önümüzdeki süreçte bu bağlamda atılacak adımlar yine kritik önem taşımakta. Bu arada gün içinde açıklanan Tüketici Güveni Endeksi 58.3 beklentilere karşın 55.8 seviyesinde gerçekleşti. Bunun dışında önemli bir veri akışı bulunmazken yurt içinde jeopolitik ve siyasi risk unsurlarına dair gelebilecek haber akışlarının yanı sıra küresel tarafta Ticaret Savaşları, Brexit, İran Nükleer Anlaşması gibi konulara yönelik gelişmeler kur fiyatlamalarında belirleyici unsur olarak karşımıza çıkabilir.

Teknik olarak baktığımızda ise 5.7000 seviyesine yakın seviyelerde işlem gören kurda yukarı yönlü atakların ağırlık kazanması halinde 5.7225, 5.7500, 1.7570 ve 5.8225 direnç bölgesi takip edilebilir. Ancak 5.7000 desteğinin altında kalıcılık sağlanması halinde bu defa 5.6725, 5.6500, 5.6250 ve 6.5880 seviyeleri karşımıza çıkabilir.

GBPUSD

Veri akışı olarak sakin bir gün olmasının yanı sıra Brexit meselesine dair gelişmeler ön planda olmaya devam ediyor. Dün açıklanan İngiltere Perakende Satışlar verisindeki daralma ve İngiltere Merkez Bankası (BOE) Toplantısında alınan kararlar sonrasında siyasi taraftaki gelişmeler parite fiyatlamaları açısından önem arz etmekte. Keza AB Komisyonu Başkanı Junker’ın, anlaşmasız bir Brexit’in etkililerinin felaket olacağını ve bir anlaşma için her şeyi yapıyoruz ifadeleri Pound tarafındaki son dönemlerdeki pozitif eğilimi destekledi.

Ancak İngiltere Başbakanı Boris Johnsonn’ın, Fransa’nın Brexit konusunda tedbir maddesine ilişkin öneri istemesini reddetmesi dikkatleri çekerken bu durum paritedeki yukarı yönlü hareketlerin baskılanmasına neden oldu. Bu gelişmeler sonrasında parite fiyatlamalarında aşağı yönlü atakların devam etmesi halinde 1.2440, 1.2400, 1.2365 ve 1.2325 destek seviyeleri takip edilebilir. Ancak yukarı yönlü atakların tekrar ağırlık kazanması halinde 1.2525 direnci kritik önem taşımakta. Şayet buranın geçilmesi halinde 1.2580, 1.2620, 1.2650 ve 1.2700 direnç seviyeleri tekrar gündeme gelebilir.

BRENT PETROL

Aramco tesislerinin vurulması ile İran, ABD ve Suudi Arabistan üçgeninde başlayan ve dün de devam eden gerginlikler; İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Dışişleri Bakanı Javad Zarif’in, ABD’de yapılacak olan Birleşmiş Milletler Toplantısı için yaptığı vize başvurusunun kabulü ile kısmen zayıfladı ve emtiada dün akşamüzeri başlayan geri çekilmeler bugün de kısmen devam etmekte. Ayrıca, Dünya’nın en büyük ithalatçısı olmanın yanı sıra, Suudi Arabistan petrolünün de en büyük alıcılı konumundaki Çin’den gelen: 80 günlük stok bulunduğuna dair açıklamalar da arz yetersizliği endişelerini şimdilik törpüleyerek geri çekilmelere neden olan gelişmelerdendi. Diğer taraftan; yine ABD ve Çin arasında Ekim ayında ABD’de yapılacak olan yüz yüze görüşmeler öncesinde Çin heyetinin bir ön hazırlık için bu ülkeye gitmesi ise düşüşleri sınırlayan gelişmelerdendi.

Günün kalanında gerek Ortadoğu eksenindeki jeopolitik risklerin durumunu gerekse küresel gelişmeleri dikkatle takip edeceğiz. Ayrıca, Suudi Arabistan’ın üretimi başta olmak üzere küresel arz-talep dengesine yönelik önemli üreticilerden gelebilecek açıklamalar da; akşam saatlerinde açıklanacak olan Baker Hughes Sondaj Kuyusu Sayıları ile birlikte emtiada oynaklıklara neden olabilir.

Teknik olarak gün içinde yaşanacak yukarı yönlü ataklarda 65.60, 66.00, 66.35 ve 67.20 ara dirençlerini takip edeceğiz.Alış yönlü işlemlerin hızlanması içinse 68.00 ana direncini kritik olarak görmekteyiz. Geri çekilmelerde ise 63.00 noktasını önemsemekteyiz. Zira bu noktanın kırılması ile birlikte satış yönlü işlemler artış gösterebilir. Öncesinde ise 64.30, 63.90, 63.70 ve 63.45 ara desteklerini izleyebiliriz.

ONS ALTIN

FED’in faizleri indirmesi sonrasında gözlerin çevrildiği Çin Merkez Bankası da yeni ana borç verme faizini(LPR) 5 Bp düşürerek genişlemeci sinyallerin devamını verirken, Çin Ticaret Heyeti’nin Ekim ayında yapılacak olan yüz yüze görüşmelere hazırlık için ABD’ye gitmiş olması ile birlikte Ons Altın’daki yukarı yönlü atakları destekledi. Ancak, yine Brexit meselesine dair AB Komisyonu Başkanı Juncker’in bir anlaşmaya yönelik umutvari açıklamaları ile sağlanan iyimserlik; borsalarda da pozitif fiyatlamaları beraberinde getirirken, güvenli liman varlıkları üzerinde bir miktar baskıya neden olarak Değerli Metal’deki alıcılı işlemleri sınırlandırmakta. Günün kalanında da yine; küresel risk unsurlarına dair gelişmeleri dikkatle takip edeceğiz.

Ayrıca, FED Başkan Yardımcısı Richard Clarida ve diğer bazı FED/FOMC yetkililerinden gelecek açıklamalar da FED başta olmak üzere majör merkez bankalarının sonraki toplantılarına dair öngörüler kapsamında tahvil ve pay piyasaları üzerinden Sarı Metal’de volatilite artışına neden olabilir.

Teknik olarak yukarı yönlü ataklarda 1505, 1508, 1513 ve 1520 direnç seviyeleri takip edilebilir. Geri çekilmelerde ise 1494, 1490, 1484, 1480 destek seviyeleri izlenebilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN