Forex Akşam Yorumları / IşıkFX – (12.12.2019)

Merkez Bankaları Sonrasında Dikkatler; İngiltere Seçimlerinde Olacaktır!

Piyasaların odak noktasında merkez bankalarının toplantıları yer almakta. Geçtiğimiz gün takip ettiğimiz FED/FOMC toplantısında; faizlerde bir değişiklik yapmazken faiz oranı yüzde 1.50 ile 1.75 aralığındada sabir tutuldu. Yayınlanan karar metninde; küresel gelişmeler ve enflasyonun takip edileceği deklare edilirken, faiz patikasında ‘’bekle-gör’’ politikasının devam edeceği vurgulandı. Toplantı sonrasında düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunan FED Başkanı Jerome Powell, küreel büyüme ve ticaret belirsizliklerinin imalat tarafında baskı yaratmaya devam ettiğinin altını çizerken, enflasyon baskısının ekonomi tarafında baskı yaratmaya devam edeceğini ifade etti. Son dönemde açıklanan ekonomi verilerindeki olumlu tablonun yanı sıra ticaret anlaşmasında yaşanan iyimserlikle beraber piyasalarda FED’in şahin bir tutum içinde olacağı beklenirken, FED’in almış olduğu kararlar ve toplantı sonrası FED Başkanı Powell’ın açıklamaları güvercin tondaki açıklamalarıyla beraber küresel piyasalarda hareketlilik hız kazandı.
Bugün ise günün ilk toplantısı olan TCMB Para Politikası Kurul Toplantısı takibimizdeydi. TCMB Aralık ayı toplantısında 200 baz puanlık indirim kararı alırken faiz oranlarını yüzde 12 seviyelerine çekti. Toplantı sonrasında yayınlanan karar metninde; son döneme ilişkin veriler iktisadi faaliyetteki toparlanma eğiliminin devam ettiğini göstermektedir ifadeleri yer aldı. Bununla beraber Kurul, Küresel iktisadi faaliyetteki zayıf seyir ve küresel enflasyonun düşük düzeyi gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikalarını genişleyici yönde sürdüreceklerine dair beklentileri güçlendirmektedir şeklindeki söylemi dikkatleri çekti. Gerek geçtiğimiz gün açıklanan FED’in güvercin tutumu gerek bugün TCMB’nin almış olduğu faiz kararı ve yayınlanan karar metni sonrası kur tarafında yeniden TL lehine fiyatlamalar görmekteyiz.

Diğer taraftan günün diğer önemli gelişmesi ise Avrupa Merkez Bankası (ECB) Toplantısı gündemde yer aldı. ECB, piyasa beklentilerine paralel olarak faiz oranlarında bir değişiklik yapmadı. Yayınlanan toplantı karar metninde ise; faiz oranlarının enflasyon görünümü hedefe güçlü şekilde yaklaşana kadar cari seviyelerde veya daha aşağıda olmaya devam etmesi bekleniyor ifadeleri yer aldı. Bununla beraber 1 Kasım itibariyle varlık alım programı aylık 20 Milyar Euro hızla yeniden başladığı ve varlık alımları faiz oranları artırılmaya başlanmadan kısa süre önce sona ereceği belirtildi. Diğer taraftan Avrupa siyaset arenasında; İngiltere Seçimleri yakın takibimizde olacaktır. Seçim sonuçmlarıyla beraber Parlamento’da sahip olunacak koltuk sayıları Brexit meselesinin seyri açısından kritik olacaktır. Seçim öncesinde gelen anket sonuçları Muhafazakar Parti’nin daha fazla oy alabileceğine yönelik olması şu ana kadar başta Pound varlıkları olmak üzere Euro varlıkları üzerinde de etkisini göstermekte ve akşam saatlerinde Brexit meselesinin seyrini etkileyebilecek sonuçlar piyasa fiyatlamalarında etkili olabilir.

Günün devamında ise ECB Başkanı Christine Lagarde’ın açıklamaları ve ABD kanadında açıklanacak Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları piyasa fiyatlamaları seyri açısından önemli olacaktır.

EURUSD

Parite tarafında FED ve ECB toplantı sonrasında hareketlilik artmasına rağmen 1.1100 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlandığını söylemek mümkün. Bu noktanın üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda 1.1200 seviyeleri hedef haline gelebileceği bu nokta öncesinde 1.1165 ve 1.1185 seviyeleri fyatlamların seyri açısından önemli olacaktır. Aksi takdirde parite tarafında görülebilecek geri çekilmelerde ise 1.1085, 1.1040 ve 1.1010 seviyesi takip edilebilir.

USDTRY

Kur tarafında merkez bankalarının kararları hareketliliği artıran unsur olarak karşımıza çıkmakla beraber 5.80 seviyesinin altında işlem görmeye devam ediyor. Kararlar sonrasında 5.80 seviyesinin üzerinde çıkan fiyatlamalarda kalıcılık sağlanamazken 5.80 altında satıcılı seyrin devamlılığı halinde 5.7500, 5.7250 ve 5.6800 destek seviyeleri gündeme gelebilir. Ancak kur tarafında toparlanma yaşanması halinde 5.8225, 5.8500 ve 5.9225 direnç seviyeleri takip edilebilir.

GBPUSD

FED kararları sonrasında tepki alımları görülen paritede akşam saatlerinde açıklanacak İngiltere Seçim Sonuçları’na yönelik gelen haber akışları fiyatlamalarda etkili olmakta. FED kararları sonrasında 1.32 seviyesinin üzerini test eden paritede gün boyu satıcılı seyir devam etti ve şuan için 1.3100 ana destek seviyesinin üzerinde işlem görmeye devam ediyor. Ancak buranın geçilmesi halinde 1.3075, 1.3050 ve 1.3000 seviyeleri gündeme gelebileceği gibi yukarı yönlü hareketliliklerin hız kazanması durumunda 1.3200, 1.3260 ve 1.3330 seviyeleri hedef haline gelebilir.

BRENT PETROL

ABD Ham Petrol Stoklarında görülen artış her ne kadar petrol fiyatlamalarında satış baskısı oluşturmasına rağmen 64.00 direnç seviyesinin üzerinde işlem görmeye devam ediyor. Bu noktanın üzerinde kalıcılık sağlanması halinde 64.50, 64.85 ve 65.00 seviyeleri hedef haline gelebileceği gibi emtia tarafında görülebilecek geri çekilmelerde 63.75, 63.50 ve 63.00 seviyeleri takip edilebilir.

ONS ALTIN

Küresel tarafta yaşanan gelişmelerin yanı sıra geçtiğimiz gün takip ettiğimiz FED/FOMC toplantısı ve sonrasında FED Başkanı Powell’ın açıklamalarıyla beraber Dolar varlıklarının küresel tarafta değer kaybetmesiyle beraber değerli metalde 1475 seviyesinin üzerinde işlem görmeye devam ediyor. Bu noktanın üzerinde kalıcılık sağlanması halinde alıcılı seyir hız kazanabilir ve 1482 ve 1485 seviyeleri hedef haline gelebilir. Aksi takdirde 1475 seviyesinin aşağı yönlü geçilmesiyle birlikte 1470, 1464 ve 1458 seviyeleri takip edilebilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN