Forex Akşam Yorumları / IşıkFX – (09.08.2019)

İtalya’ya Erken Seçim Mi Geliyor!

Ticaret savaşlarının kur savaşlarına döndüğü bu günlerde Çin Merkez Bankası tarafından yapılan fiksing hamleleri piyasalarda etkili olmakta. ABD’nin Çin’i 25 yıl aradan sonra tekrardan ‘’Kur Manipülatörü’’ ilan etmesiyle birlikte ticaret savaşları cephesinin daha fazla alevlenebileceğine yönelik oluşan endişeler dün PBOC’un günlük referans kurunu piyasada beklenen rakamlardan daha güçlü bir seviyede belirlemesiyle birlikte bir miktarda olsa azaldı. Ancak ABD Başkanı Donald Trump tarafından; ‘’bazı federal kurumların 13 Ağustos itibariyle ‘’Huawei’’, ‘’ZTE’’, ‘’Hytera Communications’’, ‘’Hangzou Hikvision’’ ve ‘’Dahau Teknoloji’’ gibi şirketlerden telekomunikasyon ekipmanı almayacağına’’ yönelik gelen açıklamalar ise konunun bir müddet daha gündemde kalabileceğine işaret etti. 1 Ağustos itibariyle Başkan Donald Trump’ın, 300 Milyar Dolar değerindeki Çin malına yüzde 10 ek gümrük vergisi uygulayacağını açıklamasıyla birlikte fitili ateşlenen bu savaş, karşılıklı olarak bir anlaşmaya varılmadığı takdirde dahada büyüyebilir ve zaman zaman yapılan hamleler sonrası toparlanmaya çalışan küresel risk iştahı, daha büyük zarar görebilir.

Avrupa tarafına baktığımızda ise Brexit sorununun gündemde kalmaya devam ettiğini görmekteyiz. Son olarak gelen açıklamalar anlaşmasız bir Brexit ihtimalinin daha fazla olabileceğine işaret ediyor. Diğer tarafta Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson’ın, Brexit sonrası için bir erken seçim istediğine yönelik söylemleri de dikkat çekiyor. Bu tarafta da gerek anlaşmasız Brexit ihtimali gerekse siyasi tarafta yaşanan karmaşa Sterlin varlıkları üzerinde ayak bağı olmaya devam ediyor. Siyasi çalkantı yaşayan bir diğer ülke ise Avrupa’nın ekonomik olarak sorunlu ülkesi İtalya. Ülkenin hükümet ortakları olan ‘’5 Yıldız Hareketi’’ ve ‘’Kuzey Ligi Partisi’’nin bazı konularda anlaşmazlık yaşaması sonrası Kuzey Ligi Lideri Matteo Salvini’nin erken seçim istemesi ülkeyi tam anlamıyla kaosa sürüklemiş durumda. Bugünde dikkatler bu konuya yönelik gerek taraflardan gerekse AB tarafından gelebilecek açıklamalara çevrilmiş durumda.

ABD tarafında ise Başkan Donald Trump’ın FED’e yönelik eleştirileri devam ediyor. Özellikle faiz indirimleri konusunda bir süredir ısrarcı olan Trump’a karşı FED’in nasıl bir hamle yapacağı da merakla bekleniyor. FED’in ise ticaret savaşları cephesinde yaşanan sorunlar kaynaklı olarak elinin bir hayli zayıfladığını söylebiliriz. Özellikle güvenli liman algısıyla birlikte tahvil piyasasına gelen talep Amerikan 10 yıllık tahvil faizleri üzerinde bir hayli baskı yaratmakta. Buda Fed’in daha fazla faiz indirebileceğine yönelik beklentileri artırıyor. Ancak yinede bugün ve ilerleyen günlerde hem FED yetkililerinin hemde açıklanacak verilerin izlenmesinde fayda görmekteyiz. Ayrıca tahvil piyasasında yaşanacak hareketlerinde piyasa fiyatlamalarında önemli olabileceğini belirtelim.

Bugünün ekonomik takvimine geldiğimizde dikkatler Birleşik Krallık tarafından açıklanacak verilerde olacak. GSYİH, Ticaret Dengesi, Sanayi ve İmalat Üretimi rakamlarının açıklanacağı günde ayrıca ABD’den ÜFE, Almanya’dan ise İthalat- İhracat Fiyatları rakamları önemli olabilir. Yurtiçinde ise dikkatler Cari Hesap verisinde olacak.

EURUSD

Küresel tarafta ABD-Çin ticaret görüşmelerinde yaşanan son günlerdeki kriz ve FED’in faizleri daha fazla indirme ihtimalinin artmasıyla ABD Tahvil Faizlerinde yaşanan geri çekilme parite tarafındaki yukarı yönlü atakları tetikledi. Dün Chicago FED Başkanı Charles Evans’ın, cansız enflasyon ve ticaret gerilimlerinin yarattığı ortamda faiz indiriminin bir ihtiyaç haline gelebileceğine yönelik açıklamalarıda bu bağlamda önemliydi. Avrupa tarafında ise dün akşam saatlerinde İtalya Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Salvini, hükümet tarafındaki sıkıntıları dile getiren açıklamalarda bulunurken mümkün olan en kısa sürede seçim çağrısında bulundu ve

Brexit belirsizliğinin yanı sıra Avrupa’nın sorunlu ekonomisi arasında yer alan İtalya’da yaşanan bu siyasi kriz paritedeki yukarı yönlü atakları sınırladı. Bugün veri akışında ise Almanya Ticaret Dengesi, İtalya’da Tüketici Fiyat Endeksi’nin yanı sıra ABD kanadında Üretici Fiyat Endeksi takip edilecektir. Yine günün devamında küresel risk unsurlarından Ticaret Savaşları eksenli haber akışları ile ECB ve FED tarafından ilerleyen dönemlere ait faiz ve politika hamlelerine dair öngörüler paritede oynaklıklara neden olabilir.

Teknik olarak   1.1185 desteğine yakın seviyelerde işlem gören paritede aşağı yönlü ataklar için 1.1160, 1.1115, 1.1080 ve 1.1065 destek seviyeleri takip edilebilir. Ancak yukarı yönlü işlemlerin ağırlık kazanması durumunda ise 1.1210 ,1.1235, 1.1250 ve 1.1280 seviyeleri tekrar gündeme gelebilir.

USDTRY

Yurtiçi tarafta son günlerde Suriye’de kurulacak olan güvenli bölge çalışmalarına yönelik haber akışları gündemde en üst sırada yer alıyor. Bu konuda son gelen açıklamalara baktığımızda ABD ile konu üzerinde mutabık kalındığına yönelik gelen söylemler jeopolitik taraftaki risklerin azalmasına neden oluyor. Özellikle ticaret savaşlarının gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine sıkıntı yarattığı bu günlerde ABD ile olan ilişkilerin gün geçtikçe iyiye gitmesi Türkiye tahvillerine olan talebi yükseltiyor ve kur tarafında pozitif bir etki yaratıyor. Ayrıca son gelen enflasyon rakamlarındaki olumlu tablonun yanı sıra TCMB’nin brüt rezervlerini arttırmaya yönelik attığı adımlarda TL’deki pozitifliğin bir başka nedeni.

Yaşanan bu gelişmeler neticesinde 5.45 seviyesine kadar geri çekilen bir kur gelen tepki alımları ile birlikte 5.48-5.51 bandına yaklaşmış durumda. Bu bandın tekrar üzerine çıkmasıyla birlikte tepki alımları artabilir ve 5.5365, 5.5500, 5.5790 ve 5.5910 direnç seviyelerine kadar ataklar görülebilir. Yukarı yönlü atakların hızlanabilmesi içinse 5.62-5.65 bandının geçilmesi gerektiğini düşünmekteyiz. 5.45 noktasının altına sarkması halinde ise 5.4320, 5.4000 ve 5.3750 destek seviyelerinin ilk etapta test edilebileceğini düşünmekteyiz.

GBPUSD

Dün sabah saatlerinde Çin Merkez Bankası’nın Yuan üzerinde dengeleyici rol oynamaya devam edeceği yönündeki açıklamaların küresel risk iştahına olumlu katlısı ile kısmen alıcılı işlemler görülen paritede, ilerleyen saatlerde ise; ABD’nin Huawei’in de aralarında bulunduğu 5 Çinli teknoloji firmasından kamu firmalarının ekipman alımlarını yasakladığına yönelik gelen haber akışları ile geri çekilmeler oluştu. Ayrıca, Britanya cephesinde; Başbakan Boris Johnson’un Brexit sonrası için erken genel seçim istediğine dair haber akışlarının yanı sıra, Anlaşmasız Brexit’e yönelik siyasi karmaşanın devam ediyor olması ile de Pound üzerindeki baskı devam etti. Haftanın son işlem gününde de parite açısından dikkatlerimiz; Brexit ve Ticaret Savaşları gibi risk unsurlarının üzerinde olacak. Ayrıca, İngiltere tarafında gelecek olan; Haziran ayının Sanayi ve İmalat Üretimi verileri ile 2.Çeyreğin büyüme rakamları ve ABD’de açıklanacak olan; ÜFE rakamları da FED ve BOE’ye dair faiz ve politika beklentileriyle birlikte parite oynaklıklara neden olabilir.

Teknik olarak ise gün içerisinde 1.2150, 1.2165, 1.2195, 1.2220 ve 1.2250 direnç seviyeleri ile 1.2100, 1.2080, 1.2040, 1.2000 ve 1.1980 destek seviyelerini izleyebiliriz.

BRENT PETROL

Ticaret savaşları gündemde kalmaya devam ederken, bu durum petrol fiyatlarını baskılamaya devam ediyor. Özellikle ABD Başkanı Donald Trump’ın ek tarife hamlesiyle gerginliğin büyüdüğü ticaret savaşları, zaman zaman taraflardan bazı yumuşatıcı hamleler gelmesine rağmen tedirginlik yaratmaya devam ediyor. Diğer taraftan petrol fiyatlarındaki hızlı değer kayıplarına önlem almak için Suudi Arabistan, OPEC ve OPEC+ ülkelere uyarılarda bulundu. Özellikle Suudi Arabistan’ın; Eylül ayı günlük petrol üretimini Ağustos ayı rakamının 700 bin varil altında olacağını, Ham Petrol ihracatını ise 7 milyon varil/gün azaltacağını açıklaması önemliydi. Bugün ise küresel risk unsurlarından Ticaret Savaşları merkezli haber akışları yine önemli olabilir.

Teknik olarak baktığımızda ise aşağı yönlü ataklar için 56.50, 55.75, 55.30 ve 55.00 seviyeleri takip edilebilir. Aksi yöndeki işlemler için ise ilk etapta 57.55, 57.90, 58.45 ve 59.00 seviyeleri kritik olacaktır. Yukarı yönlü atakların hız kazanması içinse 60.00 direncinin üzerinde kalıcılık sağlanması gerektiğini düşünmekteyiz.

ONS ALTIN

ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşı gerilimi dün açılıştan itibaren Ons Altın fiyatlamaları açısından da dikkatle takip edildi. ABD’nin, Çinli 5 Teknoloji firmasının kamu hizmetlerinde kullanımını yasaklama hamlesine Çin tarafının da Nadir Metal’ler ile karşılık verebileceği endişeleri Asya seansında bir miktar yukarı yönlü ataklara neden olsa da; Çin Merkez Bankası’nın: Yuanı dengede tutacağız şeklindeki açıklamaları ve yine Çin’den gelen Ticaret Dengesi verisinin resesyon endişelerini törpülemesi ile borsalarda görülen alıcılı işlemler Ons Altın’a satış baskısı getirdi. Öğleden sonra da; ABD’de açıklanan İşsizlik Maaşı Başvuruları’nın beklentilerden iyi gerçekleşmesi ile ABD tahvil faizlerinde görülen kısmi yükselişlerle de Sarı Metal’de geçici de olsa 1490 seviyesinin altı test edildi. Ancak gerek ticaret savaşları cephesinin zaman zaman yumuşamasına rağmen hala daha gündemde kalması gerekse Avrupa ülkelerinin siyasi arenasında yaşanan çalkantılar Değerli Metal’in aşağı yönlü ataklarını sınırlamakta. Emtia açısından bugün de yine; Ticaret Savaşları, Brexit ve İran Nükleer Anlaşması gibi kritik risk unsurlarına dair gelişmeler Dolar Endeksi üzerinden direkt, pay piyasası üzerinden ise dolaylı yollardan fiyatlamalara etki edebilir. Ayrıca, açıklanacak olan önemli veriler ve diğer haber akışları ile FED başta olmak üzere majör merkez bankalarının ileriye dönük faiz ve politika hamlelerine dair öngörülerle de tahvil faizleri üzerinden hareketlilikler görülebilir.

Teknik olarak ise yukarı yönlü atakların devamında 1509, 1513, 1518 ve 1522 direnç seviyelerini takip edebiliriz. Düzeltme hareketlerinde ise 1500, 1497, 1492 ve 1485 destekleri izlenebilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN