Forex Akşam Yorumları / IşıkFX – (08.11.2019)

Küresel Tarafta Yaşanan Gelişmeler; Risk İştahını Artırıyor!

Yurt içinde jeopolitik ve siyasi risklerin durumu da takip edilirken; Suriye eksenindeki azalan risklere karşın, Halkbank davası ve Beyaz Saray’da 13 Kasım’da gerçekleşmesi düşünülen Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump arasındaki görüşmeye dair belirsizliklerle kurlarda bir miktar yukarı yönlü atak oluşmuştu. Ancak sonrasında liderler arasında yapılan görüşme ile 13 Kasım’daki buluşmanın gerçekleşeceğine dair gelen açıklamalar ile TL lehine hareketler oluştu. Bu gelişmelerle birlikte TL varlıklarında bir miktar toparlanma görüldü. Bununla beraber Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın ekonomiye yönelik açıklamaları piyasa monitörlerinin yakın takibindeydi. Bakan Albayrak; Enflasyonla beraber faizdeki düşüşü de önümüzdeki aylarda görmeye devam edeceğimizi ve enflasyonla mücadele en ufak bir gevşemeye asla izin verilmeyeceğini vurguladı. Nitekim Avrupa Birliği Komisyonu, 2019 Sonbahar Ekonomik Tahminler Raporu’nda ise; Türkiye’nin büyüme tahminin 2019 yılı için yüzde -2.3’ten yüzde 0.3’e yükselmesi ve 2020 yılı için 3.1 tahminine yer vermeside kur tarafında yaşanan tepki alımlarının sınırlanmasına neden oldu. Siyasi ve jeopolitik risk unsurlarına dair gelişmeler kur fiyatlamaların seyri açısından bu süre zarfında kritik önem taşımakta.

Küresel tarafta da; ABD ve Çin heyetlerinin devam eden 1.Faz Ticaret Anlaşması çerçevesindeki görüşmeleri kapsamında; Çin Yönetimi’nin talep ettiği 1 Eylül’deki tarifelerin kaldırılması konusuna ABD tarafının da sıcak baktığına dair gelen haber akışları küresel risk alma iştahını canlı tutarak güvenli liman ürünlerinden çıkışa neden oldu. Öte yandan Avrupa Merkez Bankası (ECB)’nın yayınladığı aylık rapor takip edildi. ECB’nin raporunda; gelen veriler ve anket sonuçları 2019’un ikinci yarısında hafif ancak pozitif ekonomik büyümeye işaret ediyor ifadelerinin yanı sıra bu büyüme şekli zayıf global ticaret ve uzun süredir devam eden belirsizliklerden kaynaklandığı vurgulandı. Bültende ayrıca; küresel ekonomiye yönelik riskler, Brexit ile ilişkili yüksek belirsizlik, ticari anlaşmazlıkların daha da tırmanması ve bazı gelişmekte olan piyasa ekonomisindeki yavaş toparlanmanın etkisi ile aşağı yönlü devam ediyor ifadeleri yer aldı. Bu açıklamalarla birlikte Euro varlıklarında değer kayıplarına neden oldu. Bunların dışında Avrupa siyaset arenasında Brexit kaynaklı verilen erken seçim kararı sonrası bölgede belirsizlikler artmış durumda. Bu bağlamda siyasi liderlerden gelen açıklamalar ise Pound varlıkları üzerinde baskı yaratmakta. Önümüzdeki dönemde bu konuya dair gelişmeler fiyatlamların seyri açısından önemli olacaktır.
Haftanın son işlem gününde veri akışı bakımından sakin bir gün bizleri beklerken dikkatlerimiz; Avrupa Maliye Bakanları Toplantısında olacaktır. Bununla beraber Almanya’da açıklanan Ticaret Dengesi rakamları ise Eylül ayında 18.1 milyar Euro beklentilere karşın 19.2 milyar Euro seviyesinde gerçekleşti. Günün devamında önemli bir veri akışı bulunmazken küresel risk unsurlarından; Ticaret Savaşları, Brexit gibi konulara dair gelişmeler piyasalarda hareketliliğin artmasına neden olabilir.

EURUSD

Ticaret Anlaşması merkezli gelişmelerde somut adımların atılmasıyla birlikte güçlenen Dolar varlıkları paritede satış hareketini destekledi. Günün ilk seansında 1.1050 direncini test etmesine rağmen kalıcılık sağlayamamasıyla birlikte satış yönlü hareketliliğin devam ettiği görüldü. 1.1000 desteğine yakın seviyelerde işlem gören paritede buranın geçilmesiyle beraber 1.0950, 1.0920 ve 1.0880 seviyeleri takip edilebilir. Yukarı yönlü atakların belirginleşmesi için ise 1.1080 üzerinde kalıcılık sağlanması gerektiğini düşünmekteyiz.

USDTRY

Siyasi ve jeopolitik risk unsurlarına dair gelişmeler TL varlıkları üzerinde etkili olmaya devam ediyor. Teknik olarak baktığımızda; 5.78-5.72 bandına sıkışan kur tarafında volatilitenin düştüğünü söylemek mümkün. Zira bu bölgede görülebilecek yukarı yönlü ya da aşağı yönlü eğilim fiyatlamaların seyri açısından önem taşımakta. 5.78 seviyesinin yukarı yönlü kırılması halinde 5.8225, 5.8500 ve 5.9200 seviyeleri gündeme gelebilir. Tam tersi durumda aşağıda 5.7200 desteğinin kırılması durumunda 5.6750, 5.6400 ve 5.6000 seviyeleri satıcılı seyrin derinleşmesi için önem destek seviyeleri olacaktır.

GBPUSD

Geçtiğimiz gün İngiltere Merkez Bankası (BOE)’nın, faizlerde değişiklik yapmazken büyüme tarafında revizyona gitmesi ve hali hazırda Brexit konusundaki belirsizlikle beraber Pound varlıkları üzerinde baskıyı artırdı. Teknik olarak 1.2800 desteğine yakın seviyelerde işlem gören paritede aşağı yönlü atakların derinleşmesi durumunda 1.2775, 1.2740, 1.2700 ve 1.2660 destek seviyeleri takip edilebilir. Şayet paritede görülebilecek olası bir toparlanma hareketiyle birlikte 1.2890, 1.2930, 1.2975 ve 1.3030 direnç seviyeleri tekrar gündeme gelebilir.

BRENT PETROL

Küresel tarafta majör merkez bankalarının büyüme rakamlarında aşağı yönlü revize etmesinin ardından küresel büyümeye olumsuz yansıyacağından ve bu durumun petrol arz/talep eğrisini negatif etkileyebileceği gibi fiyatlamlarda da 62 doların altına geri çekilmeler görüldü. Fiyatlamalarda satış yönlü işlemlerin ağırlık kazanması halinde 61.25, 60.75, 60.40 ve 60.00 destek noktaları karşımıza çıkabilir. Aksi yönde alış yönlü işlemlerin artmasıyla birlikte görülebilecek bir toparlanma hareketinde ise; 62.00, 62.40, 62.75 ve 63.30 direnç seviyeleri takip edilebilir.

ONS ALTIN

Ticaret Anlaşması konusunda iyimserliğin devam etmesi ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde görülen yukarı yönlü eğilim güvenli liman ürünlerinden Ons Altın’da satış yönlü işlemlerin ağırlık kazanmasına neden oldu. Haftanın son işlem gününde 1465 desteğinin altında işlem gören emtiada satış baskısının devam etmesi durumunda; 1454, 1450, 1443 ve 1440 seviyeleri takip edilebilir. Ancak bu noktalardan gelebilecek tepki alımlarıyla beraber 1465 direnci burada kritik önem taşımakta. 1465 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlanması halinde 1470, 1476, 1480, 1487 ve 1482 seviyelerine doğru bir hareket görülebilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN