Forex Akşam Yorumları / IşıkFX – (07.11.2019)

BOE Faizleri Sabit Bıraktı!

ABD ile Çin arasında devam eden ticaret müzakerelerine ilişkin haber akışları piyasa fiyatlamalarında ön planda kalmaya devam ediyor. Son zamanlarda iki ülkeden gelen açıklamalar ticaret anlaşmasının 1.aşamasının tamamlanmaya çok yakın olduğu yönündeydi. Dün akşam saatlerinde ise ticaret anlaşmasını imzalamak üzere yapılacak olan Donald Trump – Şi Cinping zirvesinin Aralık ayına ertelenebileceğine yönelik gelen haber akışları, açıklamalar sonrası piyasalarda oluşan pozitif havayı bir miktar dağıtarak küresel risk iştahını azalttı. Bugün ise Çin Ticaret Bakanlığı, ABD ile yakın bir şekilde iletişimde kalacaklarını ve her iki tarafın isteklerine uygun bir çözüm bulunacağını açıkladı. Bakanlık ayrıca anlaşma tarafında ilerleme sağladıkça tarifelerin kaldırılacağını duyurdu. Akşam saatlerinde gelen açıklamalar sonrası piyasa tarafında oluşan endişeler Çin tarafından gelen bu açıklamalar sonrası yerini tekrardan pozitifliğe bıraktı ve ABD borsaları yeni rekorlarına kaldığı yerden devam ederken güvenli liman varlıkları baskı altında kaldı. Günün geri kalanında ise yine ticaret müzakerelerine yönelik gelebilecek ekstra haber akışları gündemimizde olacak.
Gündemin bir diğer önemli maddesi ise İngiltere Merkez Bankası’nın Mali Politika Komitesi (MPC) toplantısıydı. Banka bu toplantıda hali hazırdaki yüzde 0.75’lik faiz oranında ve 435 Milyar Sterlin’lik varlık alım programında herhangi bir değişikliğe gitmedi. Alınan bu karar 2’ye karşı 7 oy ile alınırken Jonathan Haskel ile Michael Saunders gibi MPC üyeleri 0.25 oranında bir faiz indirimine gidilmesi konusunda oy kullandı ve 2016 yılından bu yana ilk kez faiz oranı kararı oy birliği ile alınmadı. Tutanaklarda ise; faiz indirimi isteyen üyelerin, istihdam piyasasında dönüş işareti gördüklerini ve atıl kapasitede bir artış gördüklerine yönelik endişeler yer aldı. Tutanaklarda ayrıca global büyüme ortamının hala kırıklığı yaratması halinde faiz indirimine gidilebileceği belirtildi. Kararlar sonrası basının karşısına geçen İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney ise; Brexit belirsizliğinin işletme yatırımları üzerinde baskı yarattığını ve yapılan tahminlerde Brexit belirsizliğinin azalacağı ve küresel ekonomide büyümenin daha güçlü olacağı varsayımında bulunduklarını söyledi.

Bugün ayrıca Avrupa Komisyonu’nun Euro Bölgesi’ne yönelik açıkladığı büyüme tahminleride önemliydi. Komisyon, 2019 yılı GSYİH tahminini yüzde 1.2’den yüzde 1.1’e, 2020 yılı beklentisini ise yüzde 1.4 yüzde 1.2’ye düşürdü. Enflasyon tarafında ise 2019 TÜFE tahmini yüzde 1.3’ten yüzde 1.2’ye 2020 yılı beklentisi ise yüzde 1.3’ten yüzde 1.’2’ye revize etti.
Günün geri kalanında ise önemli bir veri akışı beklenmezken küresel risklere yönelik haber akışları ile majör merkez bankası yetkililerinden gelebilecek açıklamalar takibimizde olacak.

EURUSD

ABD 10 yıllık tahvil faizleri yükselmeye devam etsede son 4 günlük yükseliş hızının bir miktar baskılandığını görmekteyiz. Diğer tarafta Avrupa tahvil piyasasındaki toparlanma hareketleride dikkat çekmekte. Özellikle ticaret savaşlarındaki olumlu gidişat bu durumu destekliyor. Parite tarafında da bugün Avrupa tahvil piyasasındaki toparlanmayla birlikte bir miktar tepki alışı görmekteyiz. Ancak her ne kadar tepki alımı görülse de IMF’nin ardından Avrupa Komisyonu tarafından da Euro Bölgesi’ne yönelik gelen olumsuz tahminler alış yönlü işlemleri sınırlandırıyor. Şuanda ise kritik olarak gördüğümüz 1.1070 noktası etrafında bir fiyatlama görmekteyiz. Satış yönlü işlemlerin artabilmesi için bu seviyenin kırılması önemli. Zira buranın kırılması ile birlikte ikili tepe formasyonu kendini tamamlamak isteyebilir ve satışlar derinleşebilir. Bu durumda ise 1.1055, 1.1030, 1.1000 ve 1.0985 destek seviyeleri takip edilebilir. Bu seviye üzerinde kalıcılık sağlamasıyla birlikte yaşanacak toparlanma hareketlerinde ise 1.1100, 1.1125, 1.1140 ve 1.1170 dirençleri gün içerisinde önemli olabilir.

USDTRY

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasında yapılacak görüşmelerin 13 Kasım tarihinde yapılacağına yönelik haber akışları sonrası güne pozitif başlayan kur 5.70-5.65 bandı üzerinde kalmaya devam ediyor. TL lehine hareketlerin hız kazanabilmesi için bu bandın kırılması gerekli. Özellikle önümüzdeki dönemde Erdoğan- Trump zirvesinden gelebilecek açıklamalar TL için kritik olacaktır. Yukarı tarafta ise 5.7760 direnci önemini korumaya devam ediyor. Buranın geçilmesi halinde ise 5.8300 direnci ilk etapta hedef haline gelebilir.

GBPUSD

Haftaya Dolar Endeksinde yaşanan toparlanmayla birlikte satıcılı başlayan parite bugün İngiltere Merkez Bankası’nın kısmen güvercin tutumu sonrası değer kaybetmeye devam etti ve kritik olarak gördüğümüz 1.2800 ana desteğine yaklaştı. Bu seviyenin kırılması halinde ise satışların artabileceğini ve 1.2740 noktasının ilk etapta hedef haline gelebileceğini düşünmekteyiz.1.2800 üzerinde kalıcılık sağlaması ile birlikte görülecek toparlanma hareketlerinde ise 1.2825, 1.2850, 1.2880 ve 1.2900 dirençlerini izleyeceğiz. Alış yönlü işlemlerin hız kazanabilmesi içinse 1.2985 ana direncini takip etmeye devam ediyoruz.

BRENT PETROL

Enerji Bilgi İdaresi tarafından yayınlanan petrol stoklarında yaşanan artışın yanı sıra dün akşam saatlerinde ABD ile Çin ticaret anlaşmasının imzalanmasının Aralık ayına kalabileceğine yönelik haber akışları sonrası geri çekilen petrol fiyatları bugün ticaret savaşları cephesinden gelen olumlu açıklamalar sonrası yönünü tekrardan yukarı çevirdi ve 62.00 ana desteğinin üzerine çıktı. Bu nokta üzerinde kalıcılık sağlayabilirse ilk etapta 62.70, 63.00, 63.50 ve 64.90 dirençleri gündeme gelebilir. 2.00’ın kırılması halinde ise ilk etapat 61.85, 61.40, 61.00 ve 60.60 desteklerini izleyebiliriz.

ONS ALTIN

Ticaret savaşlarına yönelik gelen açıklamalar Değerli Metal üzerinde volatil hareketler yaratmaya devam ediyor. Dün akşam saatlerinde ticaret anlaşmasını imzalamak üzere yapılacak görüşmelerin Aralık ayına kalabileceğine yönelik gelen haber akışları sonrası Değerli Metal toparlanmıştı. Bugün ise Çin tarafından gelen pozitif açıklamalar ile birlikte yönünü tekrardan aşağıya çevirdi. Eğerki geri çekilmelerin devam etmesi halinde 1475 desteği kırılırsa satış yönlü işlemler hız kazanabilir ve 1460 noktası ilk etapta hedef haline gelebilir. 1475 üzerinde kalıcılık sağlaması halinde ise 1490, 1494, 1500 ve 1505 direnç seviyeleri ilk etapta takip edilebilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN