Forex Akşam Yorumları / IşıkFX – (03.01.2020)

Orta Doğu Kaynıyor!

Küresel piyasalarda Ortadoğu eksenli haber akışları gündemin üst sıralarında yer aldı. ABD Başkanı Donald Trump’ın talimatı üzerine Irak’ta Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin öldürülmesiyle ABD -İran gerilimi alevlendi ve Ortadoğu’daki jeopolitik risk seviyesi hızla tırmandı. Buna paralel olarak; Petrol fiyatlarında yukarı yönlü sert hareketler görülürken, ABD vadeli endesklerinde görülen düşüşle de; güvenli liman ürünlerinden olan Ons Altın, Japon Yeni ve Tahvillere kaçış görüldü. Bu gelişmeler sonrasında İran Ulusal Güvenlik Konseyi, Kudüs Gücü Komutanı’nın ABD tarafından öldürülmesine verilecek yanıtı görüşmek için olağanüstü toplandı.

Yurtiçi tarafa ise; güne enflasyon rakamlarıyla başlangıç yaptık Aralık ayında yüzde 0.5, yıllık bazda ise baz etkisi ile yüzde 11.56 seviyesinde bir artış beklentilerine karşın; aylık bazda yüzde 0.74 artış görülürken yıllık bazda ise yüzde 11.84 seviyesinde açıklandı. Çekirdek enflasyon ise 2019 yılında yüzde 9.81 seviyesinde açıklanırken bir önceki data yüzde 9.25 seviyesindeydi. Veri akışının dışında TBMM’de kabul edilen Libya’ya asker gönderilmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresinin onaylanmasıyla beraber AB ve ABD tarafından gelen uyarılar dikkatleri çekmekte. Bu bağlamda gelebilecek olası yaptırım ihtimalleri TL varlıkları üzerinde kırılganlığın artmasına neden olabilir.

Diğer taraftan küresel tarafta açıklanan veri akışları da piyasa fiyatlamalarında etkili oldu. Verilere bakılacak olursa Almanya İşsizlik Oranı rakamları yüzde 5 piyasa beklentilerine paralel açıklanırken İşsizlik Oranı Değişimi Aralık ayında 8 bin seviyesin artış gösterdi. Bunların yanı sıra Avrupa tarafında açıklanan diğer bir veri ise, İngiltere İnşaat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) rakamlarıydı ve Aralık ayında 45.9 beklentilere karşın 44.4 seviyesinde açıklandı.

Günün devamında ise ekonomik takvimde; ABD’den ISM İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) ve Ham Petrol Stokları izlenecek. Bunun dışında önemli bir veri akışı bulunmazken küresel risk unsurlarından Ticaret Savaşları ve Brexit gibi konulara yönelik haber akışlarının yanı sıra Ortadoğu merkezli gelişmeler fiyatlamaların seyri açısından önemli olabilir.

EURUSD

Avrupa tarafında açıklanan İmalat PMI rakamları beklentilerin üzerinde açıklanmasına rağmen 11 aydır baz seviye olan 50 bareminin altın kalması genel görünüm itibariyle olumsuz seyrin devam ettiğini göstermekte. Bu duruma paralel ABD ile İran arasında artan gerilimin de Dolar varlıkları üzerinde etkisi oldu. Ve parite tarafında 1.12 seviyesinin altına geri dönüş hareketi geldi. Parite tarafında satıcılı seyrin devamlılığı halinde 1.1100 seviyesine doğru ataklar görülebilir. Ancak parite tarafında görülebilecek yukarı yönlü hareketlerin devamlılığı için 1.1200 direnç seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlanması önemli olacaktır.

USDTRY

Haftanın son işlem gününde siyasi ve jeopolitik risk unsurlarının yanı sıra açıklanan enflasyon rakamlarıyla beraber kur tarafında yukarı yönlü hareketler görüldü. 5.96 seviyesinin üzerinde işlem gören kur fiyatmalarında yukarı yönlü eğilimin devam ettiğini söylemek mümkün. 5.95 seviyesinin altına inilmediği sürece yukarı yönlü eğilim devam edebileceği gibi 6.00 seviyesi hedef haline gelebilir. Ancak kur tarafında satış yönlü işlemlerin ağırlık kazanması halinde ise; 5.90 ana destek bölgesi fiyatlamaların seyri açısından önemli durumdadır.

GBPUSD

Küresel tarafta ABD ile İran arasında gerginliğin artmasıyla beraber Dolar varlıklarında güçlenme başladı. Parite tarafında 1.3050 ana destek seviyesine yakın fiyatlamalar görmekle beraber buranın geçilmesi halinde satış yönlü işlemler derinlik kazanabilir ve 1.2900 seviyesi hedef haline gelebilir. Aksi takdirde parite tarafında olası toparlanma hareketlerinde 1.3090, 1.3130 ve 1.3150 direnç seviyeleri takip edilebilir.

BRENT PETROL

Irak eksenindeki ABD-İran düellosu ile Ortadoğu’daki jeopolitik risk seviyesi hızla tırmandı. Buna paralel olarak Petrol fiyatlamalarında yukarı yönlü sert hareketler görüldü. 69 dolar seviyesinin üzerini test eden değerli madende burada kar satışları görüldü. Ancak 68 dolar seviyesinin üzerinde işlem görmeye devam ediyor. Keza bu nokta üzerinde kalıcılık sağlanması halinde 70 dolar seviyesi hedef haline gelebilir. Aksi takdirde petrol fiyatlarında görülebilecek geri çekilmelerde 68.00 dolar ana destek seviyesi önemini korumakta. Bu noktanın geçilmesiyle beraber satış yönlü işlemler derinlik kazanabilir.

ONS ALTIN

Küresel tarafta Ortadoğu merkezli gelişmeler jeopolitik risklerin artmasına neden olurken güvenli liman ürünlerinden olan Ons Altın’a olan talebin artmasına neden oldu. Bu durum ise 1540 seviyesinin üzerini test eden değerli metal buranın üzerinde kalıcılık sağlanması halinde 1565 seviyesi hedef haline gelebilir. Keza bu seviye öncesinde 1550, 1558 ve 1562 ara direnç seviyeleri takip edilebilir. Ancak risk unsurlarında görülebilecek toparlanmayla beraber emtia tarafında görülebilecek geri çekilmelerde 1530 ana destek seviyesi önemini korumakta.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN