Ford Otosan Hisse Yorumu / Yapı Kredi Yatırım – (13.01.2022)

Işıltılı gelecek

Öneri AL
Kapanış Fiyatı TL 252.70
Hedef Fiyat TL 374.40
Potansiyel Getiri 48%

FROTO için hedef fiyatımızı yeni makro ve operasyonel tahminlerimizle 374,4 TL olarak belirledik. Özellikle elektrikli araç yatırımı uzun vadede çok önemli bir ek yaratıyor. Bunun yanı sıra 2021 sonu itibariyle toplam içinde yaklaşık %80 paya sahip ihracat satışları da TL’nin değer kaybettiği ortamda şirkete olumlu yansıyor. Şirketin orta vadede hem Türkiye’de hem Avrupa’da daha hızlı büyümesini beklediğimiz hafif ticari araç segmentindeki güçlü varlığını da olumlu buluyoruz. Öte yandan global ölçekte devam eden mikroçip tedarik problemine dair süreç ise bir risk unsuru olarak yakından takip edilmeli. Hissenin 2022 tahminlerimiz üzerinden işlem gördüğü 8,1x olan FD/VAFÖK ve 9,8x F/K çarpanlarının elektrikli araç yatırımının potansiyelini yeterince yansıtmadığını düşünüyoruz.

 Elektrikli araç yatırımı ışıltılı bir gelecek sunuyor. Şirketin 2021’de detaylarını açıkladığı elektrikli araç yatırımı kapsamında Kocaeli tesislerinde Ford ailesinin ilk tam elektrikli ticari aracı olan E-Transit üretilecek. Ayrıca bu yatırımla VW’in yeni jenerasyon ticari aracı da bu tesislerde üretilecek. Bu yatırımla birlikte şirketin üretim kapasitesi kapasitesi 225 bin adet (yaklaşık %50) artacak. Yatırımın devreye girmesiyle şirketin satış ve VAFÖK rakamlarının 2022-25 arasında sırasıyla yıllık ortalama bileşik %41 ve %40 büyümesini bekliyoruz.

 İhracat kırılganlıklara karşı koruma sağlıyor. Şirket BIST içerisinde döviz gelirlerinin yüksek oranı sayesinde TL’deki oynaklıklara karşı en dayanıklı isimlerden biri. 2022 yılında %80 paya sahip olmasını beklediğimiz ihracatın elektrikli araç yatırımı tamamlandıktan sonra %85’i aşacağını tahmin ediyoruz. Ayrıca şirketin 2022 yılının ikinci yarısında Avrupa hafif ticari araç piyasasında beklediğimiz toparlanmadan da olumlu etkileneceği görüşündeyiz.

 Riskler — i) Beklenenden düşük ihracat ve yurt içi hacimler ii) Vergi rejimindeki olası değişiklikler, iii) Mikroçip tedarik probleminin uzaması.

Kaynak: Yapı Kredi Yatırım