Ford Otosan Hisse Yorumu / Garanti BBVA Yatırım – (31.01.2020)

Ford Otosan (FROTO)

Mevcut Hisse Fiyatı TL69.00
12A Hedef Fiyat TL90.10
Potansiyel Getiri  31%

Şirketi neden beğeniyoruz
Ford Otosan’ı i) AB’deki daralma endişelerine rağmen güçlü ticari araç işi, ii) 2020’de önemli bir iyileşme göstermeyi umduğumuz yurtiçi ticari araç pazarındaki hakim konumu, iii ) yurtiçinde ve yurtdışında beğenilen ve tercih edilen geniş ticari ürün portföyü, iv) Ford Motor’un VW ile işbirliğinin yaratacağı yeni proje potansiyeli, v) sağlam ve sürdürülebilir karlılık ve vi) güçlü temettü dağıtım politikası açısından beğeniyoruz. Şirket için iki yıldır devam eden Brexit tartışmalarının 2020 yılında arz ve talep dengesine zarar vermeden ılımlı bir şekilde çözülmesini bekliyoruz.

2020 beklentileri
AB pazarında talep azalma ihtimaline rağmen, 2020 yılında Ford Otosan açısından önemli bir hacim daralması beklemiyoruz. İhracat satışları, toplam gelirin %80’inden fazlasını oluştururken, toplam üretimin 2/3’ünü oluşturuyor. Özellikle LCV segmentinde iç pazardaki çift haneli büyümenin Ford Otosan’ın marjlarını hedeflenen seviyede tutacağına inanıyoruz. 2020 yılında Ford Otosan’ın %84 kapasite kullanım oranı ile 382 bin adet üretmesini bekliyoruz. Şirket için 2020 yılında 43mlr TL satış geliri ve %8.2 FVAÖK marjı bekliyoruz. 2020’de Brexit görüşmeleri, Ford Motor ve Volkswagen arasındaki işbirliği ve bu işbirliğinden kaynaklanacak potansiyel projeler takip edilecek ana konular arasında olacak. 2020 yılında Gölcük fabrikasında yatırım kararına yol açacak proje görüşmelerine başlanmasını bekliyoruz.

Değerleme
Ford Otosan şu anda 2020T 7.6x FD/FVAÖK ve 9.3x F/K ile global emsallerine göre hafif primli işlem görmektedir. Dağıtılabilir karın %80’inin nakit temettü olarak ödenmesini beklediğimiz Ford Otosan’ın 2020 (1Ç20 ve 3Ç20) yılında iki taksitte toplam 1.9 milyar TL temettü dağıtmasını (%8 temettü verimi) bekliyoruz.

Katalizörler
i) Volkswagen’in ticari araç (Transporter) üretimini Gölcük fabrikasına kaydırmak için Ford Motor Co ile görüş birliğine varması , ii) beklenenden daha güçlü Avrupa talebi ve iii) İngiltere’de sorunsuz bir Brexit geçişi.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN