FOMC Yorumu / ALB Menkul – (30.01.2013)

Geçtiğimiz ay yapılan FOMC toplantısı sonrasında açıklanan tutanaklarda bazı FED üyelerinin varlık alımının 2013 yılı sonuna doğru azaltılması hatta bitirilmesi gerektiği düşüncesinin ardından bu ayki toplantı sonrasında yapılacak olan basın konferansında gelecek olan açıklamalar merakla bekleniyor.

FED Başkanı Bernanke daha önceki açıklamalarında varlık alım kararının devamı için “İşsizlik” ve “Enflasyon” rakamlarının önemli olduğunu belirtmişti. FOMC’den geçen ay çıkan “çatlak ses”lerin yarattığı tedirginliğin ardından Bernanke’nin işsizlik rakamlarının hala yüksek seviyelerde olduğunu belirtmesi piyasayı rahatlatmıştı. Faiz oranında herhangi bir değişiklik beklenmezken yapılacak olan basın açıklamasında işsizliğin hala yüksek olduğu belirtilir ise, bu piyasada varlık alımına devam edileceği beklentisini oluşturacağından risk iştahında artış ve buna bağlı olarak riskli varlıklara yönelim, dolayısıyla EURUSD ve ALTIN ’da yukarı yönlü hareketler gerçekleştirebilir.

Basın toplantısında sorulabilecek olan kilit soru FED üyelerinin varlık alımının devamı ile ilgili düşünceleri olacaktır. Geçtiğimiz aykine benzer seslerin var olması ve bu üyelerin sayısının artması piyasalarda tedirginliği arttırabilir. Eğer bu şekilde bir yanıt gelirse o zaman işsizlik verileri bir kat daha önem kazanacaktır. İyi gelecek olan her rakam varlık alımının sona erdirilebileceği düşüncesini tetikleyeceğinden risk iştahında azalma oluşturup, piyasa katılımcılarının güvenli liman aramalarına sebep olabileceğinden USD değerlenmesini görebiliriz.

ALB Menkul Araştırma Gökhan Köken

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir