FOMC Tutanakları Öncesi Değerlendirmeler

Onur Erkan Yıldız – 12.10.2016

Bu akşam Türkiye saati ile 21:00’da FOMC toplantı tutanakları açıklanacak. FOMC toplantı tutanaklarında, FED üyelerinin faiz artırım süreci ile ilgili tartışma ve görüşleri yer almaktadır. Özellikle 2016 yılının son çeyreğinde olmamız, bu akşam açıklanacak toplantı tutanaklarının önemini de bir kademe daha artırıyor.

Analizime Janet Yellen’ın Jackson Hole’de yaptığı açıklamalar ile başlamak istiyorum. Ekonomi hızının FED’in istihdam ve büyüme hedeflerine yaklaştığından, ABD’de faiz artışını destekleyen faktörlerde bir artış olduğundan fakat henüz ana hedeflere varılamadığından bahsetmişti. Özetlersek 2016 yılında faiz artırımı için açık kapı bıraktı fakat belli bir zaman da vermedi. Konuşma sonrasında ise Amerikan varlıklarında değer kazanımları görmüştük. Bu açıklamalar sonrasında Eylül ayında FED faiz artırımı yapmasa da faiz artırım ihtimallerinin Jackson Hole’den bu yana süregelen bir artış sağladığını görüyoruz. Tabi bu artışta önemli faktörlerden biri de ABD ekonomik verilerinin beklentilerin üzerinde gelmesi. Janet Yellen her fırsatta verilere odaklı olarak faiz artırım sürecini yöneteceklerinden bahsediyordu.

Eylül ayında FED üyelerinin faiz artırım süreci ile ilgili açıklamalarında daha temkinli ve güvercin tonlu yorumlar ile karşılaşmıştık. Fakat bugün FOMC öncesinde açıklamalarda bulunacak iki FED üyesi William Dudley ve Esther George faiz artırımını destekler nitelikte açıklamalar yapmıştı. New York FED Başkanı William Dudley Eylül ayında yaptığı açıklamada faiz artışına gidilmesinin mümkün olduğunu ifade etmiş fakat geçmiş açıklamalarında pek taraftar olmamıştı. Kansas City Fed Başkanı Esther George’ da FED üyeleri içinde faiz artırımını destekleyenler tarafında yerini alanlardan. İki üyenin de gün içinde yapacağı açıklamalar bizlere FOMC tutanakları hakkında ön bilgi verebilir.

Bugünkü FOMC tutanaklarında etkili olabilecek bir diğer husus da ABD seçimleri olacaktır. Hillary Clinton seçim öncesi anketlerde Donald Trump’ın önüne geçmiş durumda. Hillary Clinton’ın seçilme ihtimali ile ABD’nin 2016 yılında faiz artırım ihtimali doğru orantılı olarak hareket ediyor. Büyük bir yatırımcı kitlesi Clinton ile birlikte FED’ in 2016 Aralık ayında faiz artırımı gerçekleştireceğine inanıyor. Zaten bu ihtimal de fiyatlamalara yansıyor ve Amerikan Doları’nın yükselmesinde önemli etkenlerden biri de bu olay diyebiliriz.

Elimizdeki senaryolara bakacak olursak FOMC tutanaklarında şahin tavırlı açıklamalar gelmesi ihtimali daha kuvvetli görünüyor. Şimdi FOMC tutanakları öncesinde piyasalarda oluşan hareketlerle ilgili teknik inceleme yapalım:

EURUSD

Uzun süredir devam ettirdiği üçgeni dün aşağı yönlü kıran EURUSD için negatif görünüm güçlü şekilde devam ediyor. Gerçekleştirdiği düşüşlerin devam etmesi halinde 1.10 psikolojik destek olabilir. 1.10 altına inebilirsek 1.0950 desteği önemli olacaktır. Olası yükselişlerde ise 1.11 üzerinde kalıcılık sağlamamız gerekecektir.

eurusddaily

USDTRY

TL tarafında elimizde olumlu senaryolar olmaması ve ABD faiz artırım ihtimallerinin artması ile birlikte sert yükseliş trendini sürdürüyor. Dolar kurunda güçlü pozitif görünüm hakim. 3.0750 üzerinde kalıcılık durumunda Temmuz ayında test edilen 3.0970 rekor direncini yeniden test etme isteği artabilir. 3.0970 geçilebilirse eğer 3.10 üzerinde kalıcı ve sert yükselişler gündeme gelebilir. Olası geri çekilmelerde ise 3.05 önemli olacaktır.

usdtrydaily

ONS ALTIN

1250 seviyesi üzerinde tutunma çabasında olan Altın fiyatları için eldeki senaryolar negatif baskıyı artırıyor. 1250 seviyesinin altında kalıcı hareketler görebilirsek 1210 seviyesi hedef fiyat olabilir. Olası yükseliş hareketlerinin gerçekleşmesi için 1267 üzerinde kalıcılık sağlamamız gerekecektir. 1300 üzerinde fiyatlama bekleyen yatırımcılar için ise 1288 üzerinde günlük ve haftalık kapanışlar yapılması önemli bir işaret olabilir.

xauusddaily

GRAM ALTIN

124 seviyesi üzerinde kalıcılığa devam ederse alım yönlü hareketler görme ihtimalimiz yükseliyor. 126 seviyesi bizim için hedef fiyat olabilir. Olası geri çekilmelerde ise 124 seviyesini dikkatle takip edelim. USDTRY ve Altın arasındaki korelasyonda yeni fiyatlamalar da önemli olacaktır.

gautrydaily

Onur Erkan Yıldız
Venbey Yatırım

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin