FOMC Tutanakları – (08.04.2015)

ABD Merkez Bankası Fed’in Mart ayı Açık Piyasa Komitesi (FOMC) tutanakları, yetkililerin Haziran’da faiz artırmak konusunda ikiye ayrıldığını gösterdi.

Tutanaklarda yetkililerin dolar ve petrolü gerekçe göstererek 2015’te olsa da daha geç faiz artışı istedikleri görüldü. Bugün açıklanan 17-18 Mart FOMC kayıtlarında “Birçok katılımcı ekonomik veri ve görünümün Haziran’da normalleşmeye başlanılmasını izin vereceğini düşünüyor” denildi. Ancak bu toplantı tüm beklentilerin altında kalan Mart ayı istihdam verisinin öncesinde yapılmıştı.

Diğer yetkililer ise enerji fiyatlarındaki düşüş ve doların yükselişinin enflasyonu azaltacağını ve bu yüzden faiz artışının yılın sonraki bir zamanına ertelenmesi gerektiğini ifade etti. İki katılımcı ise ekonominin 2016’ya kadar sıkılaşmaya hazır olmayacağı yönündeki görüşlerini dile getirdi.

Fed o toplantıda faiz artışı konusunda sabırlı olacağı taahhüdünü sözlü yönlendirmeden kaldırsa da, yıl sonu faiz oranı beklentilerini ciddi şekilde düşürülmesi sıkılaşmanın ertelenebileceği veya daha küçük artışlarla yapılacağı şeklinde yorumlanmıştı.

Bloomberg HT

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir